Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„Życiorysy lokalne. Piszemy biografię bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego” na 100-lecie odzyskania niepodległości

Promocja Książki I LO w Turku

-Każdy z nas miał inną motywację. Każdy z nas oczekiwał czegoś innego. Każdy z nas miał inny powód dla którego zdecydował się wziąć udział właśnie w tym projekcie- mówiła jedna z młodych autorek książki, której promocja odbyła się w piątek, 14 września w I Liceum Ogólnokształcących w Turku.

Za nami długo oczekiwana promocja książki z serii Bibliotehca Turcoviana „Życiorysy lokalne. Piszemy biografię bohaterów lokalnych z Turku i powiatu tureckiego”. Uroczyste spotkanie wieńczące dzieło ambitnych i dociekliwych osób odbyło się w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Turku. W wydarzeniu uczestniczyło wielu znamienitych gości. Wśród nich znaleźli się między innymi autorzy, żyjący bohaterzy książki oraz wszystkie osoby zaangażowane w projekt.

-Bardzo ważne jest, by pokazywać korzenie lokalne naszego powiatu, miasta. Żeby młodzież miała możliwość spojrzenia nie tylko w przyszłość, ale również w przeszłość. Bardzo istotne jest, żeby mieć świadomość tego, jaka była historia naszego regionu, jak kształtowała się społeczność w powiecie tureckim. Tego rodzaju projekty na pewno przyczyniają się do realizacji tych założeń- mówił starosta turecki Mariusz Seńko.

Książka składa się z dziewięciu narracji biograficznych, które dotyczą mieszkańców Turku i okolic. Najważniejsze jest jednak to, że odegrali oni znaczącą rolę w naszym regionie w okresie XX wieku.
Podczas uroczystości docenieni zostali autorzy, czyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Turku. To właśnie oni włożyli najwięcej pracy oraz serca, by książka mogła powstać. Na ich ręce przekazano pierwsze egzemplarze ich własnego dzieła. W projekcie pomagały uczniom koordynatorki Mariola Maciaszek, Anna Mękarska, Katarzyna Szczepanik oraz przedstawiciele Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza w Poznaniu.

-Nie ma nic cenniejszego niż wszelki kontakt. Kontakt z tymi, którzy pamiętają, którzy chcą nam opowiedzieć o ludziach o których słyszeli, o tych których sami znali, albo opowiedzieć, co najważniejsze o swoim życiu- mówiła jedna z koordynatorek projektu Mariola Maciaszek.

Należy nadmienić, że książka wydana została w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do jej powstania przyczynili się między innymi Powiat Turecki, Gmina Dobra, Uniwersytet im.Adama Mickiewicza w Poznaniu, Muzeum Miasta Turku im.Józefa Mehoffera, I Liceum Ogólnokształcące w Turku, Miejska Biblioteka Publiczna im.Włodzimierza Pietrzaka w Turku, Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków I LO w Turku.
 
Malanów: Przejechała na czerwonym świetle i zderzy...
Kolejna obietnica Samorządu Powiatu Tureckiego spe...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Turek w sobota, 15 września 2018 16:03

O ile mi wiadomo to również Miasto Turek współfinansowało wydanie tej książki ale autor relacji pewnie zupełnie przypadkiem "zapomniał" to napisać.

O ile mi wiadomo to również Miasto Turek współfinansowało wydanie tej książki ale autor relacji pewnie zupełnie przypadkiem "zapomniał" to napisać.
Gość - Kazik w sobota, 15 września 2018 11:26

Kto zaprosił Piotrowicza zdjecie 27

Kto zaprosił Piotrowicza zdjecie 27
Gość
sobota, 15 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.