Do tradycji oraz dawnych czasów wrócili uczestnicy warsztatów „Cud Natury- Kiszonki i Fermentacje”. Wiedza oparta na doświadczeniu naszych pradziedków, która pozwoli przygotować jeszcze smaczniejsze i bogatsze odżywczo jedzenie to jedno. Drugie to wspaniała inicjatywa, której bohaterką była kapusta.
Celem warsztatów zorganizowanych przez Fundację Ze Smakiem było zapoznanie się z tajnikami i właściwościami kiszonek oraz nabycie praktycznych umiejętności ich przygotowania.
Warsztaty, które odbyły się w Muzeum Miasta Turku im.Józefa Mehoffera poprowadził szef kuchni i restaurator Aleksander Baron. Jest znany między innymi z programu "Widelcem po mapie", który emitowany jest na antenie Kuchnia +. Przez kilka lat prowadził autorską restaurację Solec 44 w Warszawie. Znany z zamiłowania do polskiej kuchni, lokalnych, wysokiej jakości produktów i niebanalnego łączenia smaków. Na nowo odkrywa dawne receptury i składniki, stale eksperymentując i zaskakując. Autor książki Kiszonki i fermentacje oraz licznych artykułów o kuchni polskiej na łamach „Kukbuka” i „Zwierciadła”. Współautor książek: Suwała, Baron i inni. Przepisy i opowieści oraz Między wódką, a zakąską.
Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jakie produkty można kisić, w jaki sposób, by były one wyśmienite i jak wyglądają procesy fermentacji.
Najciekawsza część przedsięwzięcia miała jednak miejsce w Rogowie w gminie Przykona, gdzie odbył się pokaz tradycyjnego kiszenia kapusty. Właśnie tam odzwierciedlono dawne obrzędy i obyczaje związane z kiszeniem kapusty. Najpierw obieranie kapusty, następnie siekanie za pomocą tasaka i udeptywanie w drewnianych beczkach. Dziś mało kto pamięta, jak wyglądał ten proces i właśnie takie wydarzenia pomagają uświadomić, jak niezwykle biorąc pod uwagę czasy obecne radzili sobie ludzie.