Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„Cud Natury- Kiszonki i Fermentacje” z Aleksandrem Baronem

Kiszonki i Fermentacja

Do tradycji oraz dawnych czasów wrócili uczestnicy warsztatów „Cud Natury- Kiszonki i Fermentacje”. Wiedza oparta na doświadczeniu naszych pradziedków, która pozwoli przygotować jeszcze smaczniejsze i bogatsze odżywczo jedzenie to jedno. Drugie to wspaniała inicjatywa, której bohaterką była kapusta.

Celem warsztatów zorganizowanych przez Fundację Ze Smakiem było zapoznanie się z tajnikami i właściwościami kiszonek oraz nabycie praktycznych umiejętności ich przygotowania.

Warsztaty, które odbyły się w Muzeum Miasta Turku im.Józefa Mehoffera poprowadził szef kuchni i restaurator Aleksander Baron. Jest znany między innymi z programu "Widelcem po mapie", który emitowany jest na antenie Kuchnia +. Przez kilka lat prowadził autorską restaurację Solec 44 w Warszawie. Znany z zamiłowania do polskiej kuchni, lokalnych, wysokiej jakości produktów i niebanalnego łączenia smaków. Na nowo odkrywa dawne receptury i składniki, stale eksperymentując i zaskakując. Autor książki Kiszonki i fermentacje oraz licznych artykułów o kuchni polskiej na łamach „Kukbuka” i „Zwierciadła”. Współautor książek: Suwała, Baron i inni. Przepisy i opowieści oraz Między wódką, a zakąską.

Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jakie produkty można kisić, w jaki sposób, by były one wyśmienite i jak wyglądają procesy fermentacji.

Najciekawsza część przedsięwzięcia miała jednak miejsce w Rogowie w gminie Przykona, gdzie odbył się pokaz tradycyjnego kiszenia kapusty. Właśnie tam odzwierciedlono dawne obrzędy i obyczaje związane z kiszeniem kapusty. Najpierw obieranie kapusty, następnie siekanie za pomocą tasaka i  udeptywanie w drewnianych beczkach. Dziś mało kto pamięta, jak wyglądał ten proces i właśnie takie wydarzenia pomagają uświadomić, jak niezwykle biorąc pod uwagę czasy obecne radzili sobie ludzie.
 
Władysławów: 100 kilometrów na sto lat wolnej Pols...
Władysławów: Finał konkursu "Pamiętamy" 100- lecie...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 14 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.