Czas podsumowań, czyli spotkanie noworoczne powiatu tureckiego

Gala Powiaty Tureckiego

W piątek, 9 lutego tradycyjnie już w Barbórce spotkali się przedstawiciele samorządów, placówek, instytucji, organizacji oraz firm z terenu powiatu tureckiego. Spotkanie noworoczne to okazja do podsumowania minionego roku oraz wskazania planów na najbliższy czas.

„Po raz pierwszy w historii powiatu…”

Noworoczna gala była także okazją do podsumowania funkcjonowania samorządu powiatowego. O tym co udało się osiągnąć w ostatnim czasie opowiedział starosta turecki Dariusz Kałużny.

Analizę tego, co w minionym roku wydarzyło się w powiecie tureckim wszyscy zebrani mogli obejrzeć w przygotowanej prezentacji, gdzie wspominano m.in. o niebagatelnym środkach zewnętrznych.

Starosta wymienił wśród zrealizowanych przedsięwzięć wiele gminnych i powiatowych dróg poprzez realizację 48 inwestycji drogowych. Po raz pierwszy w historii powiatu pozyskano blisko 87 mln zł środków zewnętrznych. Z wkładem własnym z budżetu powiatu dysponowano ponad 107 mln zł na różnego rodzaju inwestycje służące mieszkańcom powiatu tureckiego. Ponadto ponad 84 ml zł. pozyskały i wydatkowały na realizację swoich zadań statutowych podległe powiatowi jednostki organizacyjne.

Współpraca z myślą o ludziach

W imieniu przedsiębiorców głos zabrał wiceprezes Tureckiej Izby Gospodarczej, wiceprezes Powiatowej Rady Rynku Pracy i dyrektor Sun Garden Polska Witold Jarecki, który jak powiedział nadzieją jest obiecane i przewidziane w budżetach dofinansowania z Agencji Rozwoju Regionalnego, co dodatkowo wzmocnić może powiat turecki. Jak dodał przedsiębiorcy nadal potrzebują rąk do pracy. Udało się doprowadzić do wyjątkowo niskiego bezrobocia w powiecie tureckim. Witold Jarecki podziękował Powiatowemu Urzędowi Pracy nie tylko za współpracę ale również sukces, który udało się osiągnąć. Poinformował również, że na następne lata planowane są inwestycje związane z ekologią, fotowoltaiką, pompmami ciepła. Ważna jest edukacja młodzieży, czego przejawem są choćby stypendia pozwalające rozwijać pasje.

Głos zabrał przewodniczący Izby Rolniczej w Turku Krzysztof Kałużny. Wspomniał on o trwającym proteście rolników, problemach z którymi zmagają się rolnicy, a także sytuacją na Ukrainie mającą wpływ na nasz rozwój.

Przedstawiciel Tureckiego Klubu Ekologicznego Turku Zdzisław Czapla opowiedział o działalności ekologów w Turku, ich priorytetach oraz zadaniach. Jak powiedział członkowie klubu monitowali wszelkie prowadzone pracy na terenie miasta i nie tylko interweniując jeśli było to konieczne i działając na rzecz środowiska.

Do wizyty rolników podczas wydarzenia odniósł się poseł Ryszard Bartosik. Jak podkreślił jest potrzeba zrozumienia dla trudnej sytuacji w rolnictwie, a rolnicza praca potrzebna jest wszystkim. Nie wolno zakazywać produkcji rolnej szczególnie w kraju, gdzie żywność jest najlepsza o czym świadczy popyt na nią. Poseł odniósł się do kwestii konfliktu na Ukrainie, której należy pomagać jednak nie ulegać w kwestii rolnictwa, aby rozwijać mogło się nasze. Podkreślił przy tym, że postulaty rolników są w pełni zasadne. Jak powiedział poseł samorządy powiatu tureckiego zrobiły ogromny postęp szczególnie w dziedzinie inwestycji. Przestawił on też po krótce zrealizowane przedsięwzięcia i podziękował za współpracę.

Poseł Leszek Galemba podziękował za współpracę wszystkim przedstawicielom samorządów z terenu powiatu tureckiego i podkreślił, że kluczem do sukcesu jest współpraca rządu i samorządu. Podkreślił, że włodarze powinni służyć ludziom, bo liczy się człowiek. Odniósł się również do rolnictwa, które powinno się chronić i pielęgnować.

By docenić i wspomóc

Gala Samorządowa to uroczyste przyznawanie tytułów i nagród dla osób najbardziej zasłużonych swoimi działaniami w roku minionym. I tak Człowiekiem Powiatu Tureckiego został Zdzisław Czapla. Rolnikiem Roku uznano Stanisławę i Tomasza Kaźmierczaków z Dzierzbotek w gminie Kawęczyn. Tytuł Człowieka Zatroskanego o Środowisko powędrował do nauczycielki Zespołu Szkół Technicznych w Turku Małgorzaty Szymańskiej, a firmą roku zostało przedsiębiorstwo Miranda.

Tradycyjnie już podczas gali zbierane były fundusze na szczytny cel. W tym roku odbyła się zbiórka dla 12- letniego Oskara z Brudzewa, który cierpi na porażenie mózgowe.

Podczas wydarzenia przed publicznością wystąpili wyjątkowo utalentowani uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich oraz zespół The Zgreds.

Kolejna akredytacja w ramach programu Erasmus + dl...
Małgorzata Szymańska „Człowiekiem Zatroskanym o Śr...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - jasno w sobota, 10 lutego 2024 17:55

Za dwa miesiące będzie PiS obecny na zdjęciach robił podsumowanie porażki w mieście Turek .

Za dwa miesiące będzie PiS obecny na zdjęciach robił podsumowanie porażki w mieście Turek .
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.