Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Czas refleksji, wspomnień i podziękowań - czyli jubileusz 50-lecia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Turku

Jubileusz

Pół wieku temu rozpoczęła w Turku działalność Powiatowa Poradnia Wychowawczo-Zawodowa. Dziś jest to Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, która służy bezpłatną pomocą nie tylko dzieciom, ale też ich rodzicom oraz nauczycielom szkół i placówek wychowawczych, publicznych oraz niepublicznych mających siedzibę na terenie powiatu tureckiego.

Uroczysty jubileusz świętowano w piątek, 10 września. Rocznica funkcjonowania poradni była, jak podkreślano, doskonałą okazją do przypomnienia historii tej instytucji, a także zmian jakie następowały w wymiarze organizacyjnym, kadrowym czy chociażby lokalowym.

O poradni słów kilka
Na podstawie zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z dnia 21.09.1968 r. oraz zgody Kuratorium decyzją Prezydium Powiatowej Rady Narodowej Wydziału Oświaty i Kultury w Turku z dnia 02.01.1971 r., podpisaną przez Inspektora Szkolnego, zorganizowano i uruchomiono z dniem 1 lutego 1971 r. Powiatową Poradnię Wychowawczo-Zawodową w Turku. W związku ze zmianami administracyjnymi kraju decyzją Kuratora Oświaty i Wychowania cztery lata później placówkę przekształcono w Poradnię Wychowawczo-Zawodową. Od strony merytorycznej podlegała ona poradni wojewódzkiej w Koninie. Od 1992 roku obowiązuje natomiast nazwa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Turku.

Najpierw miała ona swoją siedzibę w izolatce internatu Liceum Ogólnokształcącego. Z czasem jednak, dzięki staraniom władz oświatowych i kierownictwa poradni, warunki lokalowe ulegały stopniowej poprawie. Aktualnie poradnia dysponuje 12 pomieszczeniami i poczekalnią. Stopniowe powiększanie bazy lokalowej stwarzało możliwość rozwoju kadry pracowników pedagogicznych.

Obecnie Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Turku zatrudnia wykwalifikowany zespół psychologów, pedagogów, logopedów, neurologopedów, doradców zawodowych, psychoterapeutę.

Pracownicy oferują pomoc zgłaszającym się do poradni dzieciom, uczniom, rodzicom oraz nauczycielom.

Wszyscy pracownicy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kursach i warsztatach, podejmują studia podyplomowe, aktualizując swoją wiedzę i warsztat pracy.

Od 2004 r. Placówka została wskazana przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty jako poradnia, w której działają zespoły orzekające w sprawie autyzmu, a także dzieci niewidomych i słabowidzących oraz dzieci niesłyszących i słabosłyszących.

Od kilku lat instytucja zajmuje się całościową opieką nad dziećmi w ramach Zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

O tym, jak działa i rozwija się poradnia, o specyfice wykonywanej pracy oraz obszarach działania zaproszeni goście mieli okazję dowiedzieć się z filmu.

Czas podziękowań
Jak podkreślała dyrektor placówki, Barbara Piąstka-Dopieralska, obchody 50-lecia dają możliwość przywołania w pamięci tych, którzy zasłużyli się dla poradni. Wśród tych osób znaleźli się przedstawiciele samorządów, placówek oświatowych, kulturalnych, kuratorium oraz współpracownicy, którzy zawsze wypełniali swoje obowiązki w sposób profesjonalny oraz wyjątkową wrażliwością.

Podziękowania trafiły również do tych, którzy na co dzień wpierają instytucję, a także całemu zespołowi, który tworzy kadrę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku.

- Głęboko wierzę w to, że tak jak dla nas - obecnych pracowników, tak i dla państwa dzisiejsza poradnia jest powodem do satysfakcji i zadowolenia - podkreślała dyrektor poradni Barbara Piąstka - Dopieralska.

Gratulacje na ręce pani dyrektor przekazali również zaproszeni goście. Głos zabrał między innymi starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny.

-Jubileusz 50-lecia działalności poradni jest piękną, ale także wyjątkową okazją do złożenia najserdeczniejszych życzeń, jak również podziękowań dla wszystkich pracowników. Tych, którzy zaczynali 50 lat temu, tych, którzy pracują obecnie. A za co? Za wasz profesjonalny wkład w realizację statutowych zadań i obowiązków. Chylę czoła i pragnę wyrazić ogromny szacunek dla waszej ciężkiej pracy. Przypomnę, że Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Turku od zawsze służyła dziecku, jego rodzicom i nauczycielom. To wy państwo wyposażacie tych młodych ludzi w cechy, które pomagają im później osiągnąć wiedzę i umiejętności.

Życzenia z okazji jubileuszu złożyła również wicekurator oświaty, Kuratorium Oświaty w Poznaniu Aleksandra Kuź.

-50-lecie to niebagatelna rocznica, zacny czas, który z pewnością wszystkich związanych z poradnią składnia do refleksji, wspomnień, podsumowań, ocen. Wielkopolski Kurator jest dzisiaj tutaj dlatego, żeby złożyć podziękowania i wyrazy szacunku.

Dla zaproszonych gości oraz pracowników przygotowano specjalny program artystyczny. Wystąpili w nim Oliwia Tomczyk, Amelia Kałużna, Jakub Świderski, Oskar Brzostowski, a także zespół Alteracja.

Dopełnieniem uroczystości był pyszny tort z okazji 50-lecia poradni oraz poczęstunek przygotowany przez uczniów i wychowawców Zespołu Szkół Technicznych w Turku.
 
Uczniowie z ZSR na szkoleniu w miejscowości Sława
„Zawsze Gotowi – Zawsze Blisko” – intensywne szkol...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - klimatolog w poniedziałek, 13 września 2021 11:24

Niby susza, a niektórzy chyba mają wodę w mieszkniu (zd.60)

Niby susza, a niektórzy chyba mają wodę w mieszkniu (zd.60)
Gość - Ona w sobota, 11 września 2021 12:35

Voucher na 2.000,- a ci trzej może mają z samorządowej kasy co miesiąc razem z 15.000,-

Voucher na 2.000,- a ci trzej może mają z samorządowej kasy co miesiąc razem z 15.000,-
Gość - On w sobota, 11 września 2021 18:31

Więcej bo duda przyznał samorządowcom podwyżki .A zwykły uczciwy Polak od PiS dostanie niedługo podwyżki ale ceny chleba ,makaronów a niedługo prądu .

Więcej bo duda przyznał samorządowcom podwyżki .A zwykły uczciwy Polak od PiS dostanie niedługo podwyżki ale ceny chleba ,makaronów a niedługo prądu .
Gość - Gosc w sobota, 11 września 2021 08:51

I znowu ci lanserzy z powiatu, specjaliści od wszystkiego.

I znowu ci lanserzy z powiatu, specjaliści od wszystkiego.;)
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.