Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Cztery miliony wsparcia dla szpitala. Rada powiatu podjęła decyzję

Powiat Turecki

Tak jak zapowiadano zwołana na 2 grudnia sesja rady powiatu tureckiego poświęcona była w większości sprawom turkowskiego szpitala. Radni zdecydowali o wsparciu lecznicy czteromilionową pożyczką.

-Szczególną datą jeśli chodzi o funkcjonowanie SP ZOZ i innych szpitali w Polsce był 1 lipca - wejście w życie ustawy o minimalnych wynagrodzeniach niektórych pracowników w podmiotach leczniczych, która spowodowała wzrost wynagrodzeń personelu zatrudnionego na umowę o pracę. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy, jakie środki zostaną przekazane naszemu szpitalowi na zrealizowanie tych podwyżek - mówił podczas sesji dyrektor szpitala Krzysztof Sobczak.
 
Razem z wypłatami pracowników wzrosły też koszty wynagrodzeń. Placówka ma zaległości w regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne w kwocie blisko 1,7 mln zł.
 
- W związku z tą sytuacją zwróciłem się do zarządu powiatu o wsparcie finansowe dla SP ZOZ w kwocie czterech milionów złotych z terminem spłaty na 31 grudnia 2023 roku - podsumował dyrektor Sobczak.
 
W dyskusji głos zabrał radny Mariusz Seńko nawiązując m.in. do posiedzeń komisji rady, które zobrazowały wiele problemów.
 
- Sytuacja, którą niestety rząd nam przygotował i wdrożenie przepisów ustawy regulującej wynagrodzenia bez zapewnienia środków na pokrycie postawiła SP ZOZ i powiat w trudnej sytuacji. Szpital w turku jest niewydolny, aby regulować swoje zobowiązania. Nie mógł zapłacić dwóch transz składek do ZUS od wynagrodzeń. Również trzeciej transzy by nie zapłacił, gdyby nie pomoc, której dziś zapewne udzielimy. Ta kwota w pełni nie pokryje tych zobowiązań - podkreślał radny.

Starosta Dariusz Kałużny przypomniał, że na początku kadencji wszyscy zgodnie powiedzieli, że służba zdrowia będzie priorytetem.

- Stan na 22 listopada tego roku szczegółowo omawiałem, przypominając ile zrobiliśmy i ile zamierzamy jeszcze zrobić. Pozyskaliśmy dla szpitala blisko 20 mln zł przy wkładzie własnym na poziomie 1,6 mln zł. Informacje przekazujemy na bieżąco, na każdej sesji, a jeśli są sytuacje trudne, to poprosiłem o sesję poświęconą szpitalowi. Brak uczestnictwa w komisjach powoduje brak wiedzy na pewne tematy, a takie sytuacje się zdarzyły. Sytuację mamy trudną i nikt tego nie kryje - zaznaczył starosta.

Ostatecznie radni powiatowi w głosowaniu poparli udzielenie pożyczki szpitalowi.

Uzdolniona młodzież pokazała, co jej w duszy gra
Dobra: Drewniany budynek mieszkalny spłonął doszcz...

Podobne wpisy

 

Komentarze 5

Gość - ja w niedziela, 04 grudnia 2022 07:49

Państwowy szpital ma leczyć, a nie przynosić zyski! To nie fabryka!

Państwowy szpital ma leczyć, a nie przynosić zyski! To nie fabryka!
Gość - ty w niedziela, 04 grudnia 2022 18:35

Musi mieć najpierw za co leczyć.

Musi mieć najpierw za co leczyć.
Gość - gość w wtorek, 06 grudnia 2022 07:49

Po pierwsze: szpital sam sobie wycenia ile warta jest praca jego sprzętu. A po drugie, to są kontrakty z Funduszem. Coś Ci się zdrowo pomyliło z tym pisowskim myśleniem:-(

Po pierwsze: szpital sam sobie wycenia ile warta jest praca jego sprzętu. A po drugie, to są kontrakty z Funduszem. Coś Ci się zdrowo pomyliło z tym pisowskim myśleniem:-(
Gość - pacjent w sobota, 03 grudnia 2022 17:41

Fachowiec z PiS Kałużny zadłużył powiat na 4000000 zł?

Fachowiec z PiS Kałużny zadłużył powiat na 4000000 zł?
Gość - Gosc w sobota, 03 grudnia 2022 13:23

Pisowscy cudotwórcy

Pisowscy cudotwórcy;)
Gość
piątek, 14 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.