Czy dobry kardiolog uratuje szpital w Turku? O SP ZOZ na sesji w Przykonie

Sesja Rady Gminy Przykona

- Nie stać nas na brak szpitala w naszym powiecie. Nie wchodzi to w rachubę. Jest okres przejściowy i przepraszam za uniedogodnienia. Ja nie zamiatam niczego pod dywan - mówił starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny podczas sesji rady gminy w Przykonie. Wspomniał też, że problemy kadrowe są przejściowe, a perspektywy rozwoju SP ZOZ - bardzo duże.

Zanim jednak starosta opowiedział o planach musiał wyjaśnić radnym kwestie braku kontraktu z NFZ na badania tomograficzne.

- Jeśli chodzi o badania i posiadanie kontraktu z NFZ to ani Kałużny, ani Sobczak, ani Papierkowski, ani nikt z radnych nie ma na to wpływu. Przypominam, że ta inwestycja jest z końcem tamtego roku i trudno było zaryzykować, żeby występować o kontrakt czy o inne świadczenia, bo jak to w inwestycjach - różnie bywa. Ale dobrze to się skończyło, bo mamy nowoczesną pracownię tomograficzną i jeszcze raz dziękuję bo to pomoc również państwa. Ale proszę sobie przypomnieć, jak to było do tej pory. Pacjenci z naszego szpitala to są mieszkańcy powiatu tureckiego, również gminy Przykona. Jeżeli są w naszym szpitalu i jest przypadek, by zbadać pacjenta, to z izby przyjęć jest kierowany na tomografię komputerową. Jak było do tej pory? Dwóch ratowników, ambulans, przejazd do placówki, która posiada tomograf i kilka godzin unieruchomionych dwóch ratowników i karetka pogotowia. To są oszczędności dla szpitala bo nie podpisuje się umowy z innym podmiotem. Już nie raz dyrektor wnioskował z pismem do oddziału NFZ, nie było pozytywnej odpowiedzi. Jeżeli chodzi natomiast o komercyjne badania to nie ma problemu - wyjaśniał starosta.

Dariusz Kałużny podkreślał również, że trudno jest mu zrozumieć wyjaśnienia NFZ, który stoi na stanowisku, że w powiece wystarczy jeden podmiot świadczący usługi tomografii. Obecnie szpital oczekuje na decyzję co do kontraktu na badania pacjentów z przyszpitalnych poradni.

Nie udało się również uniknąć pytań dotyczących funkcjonowania oddziału wewnętrznego.

- Organ założycielski czy dyrekcja nie odpowiada za pewne zdarzenia losowe. Z sześciorga lekarzy internistów jeden miał tragiczny wypadek, jedna pani odchodzi, a internistów brakuje na rynku. Idziemy w tym kierunku, żeby tym oddziałem kierował doktor Marcin Krupa. Bardzo znany doktor, który jest magnesem dla młodych lekarzy, którzy chcieliby pod jego okiem się szkolić. Najwyżej poświęcę jakąś inwestycję, jeśli będzie potrzeba dosprzętowienia tego oddziału. Choćby w łóżka kardiologiczne. Można zrobić w ramach oddziału wewnętrznego pododdział kardiologiczny, bo tego brakuje w naszym szpitalu - mówił Dariusz Kałużny.

Starosta powiatu tureckiego przypominał, że SP ZOZ w Turku jest zespołem szpitalnym, który prowadzi podstawowe badania. Trwają też rozmowy z lekarzami z zagranicy.

- Moja determinacja, członków zarządu i rady jest duża i dlatego są te środki przekazywane na szpital i będą dopóki jestem - zaznaczał Kałużny, podkreślając że tak wielu środków jeszcze nigdy nie pozyskano dla turkowskiego szpitala, a niebawem placówka dysponować będzie jednym z najnowocześniejszych oddziałów położnictwa oraz noworodkowym.

Radny Ryszard Papierkowski zaznaczył natomiast, że pieniądze które są pozyskiwane z zewnątrz nie mogą być przeznaczane na bieżące utrzymanie szpitala, a problemy kadrowe można zaobserwować w całej Wielkopolsce.

-Byłem dociekliwy i spytałem dyrektora dlaczego jest tak pozyskać trudno lekarzy. Przedłożył mi jak to się przekłada w danym województwie. W wielkopolskim na 100 tysięcy mieszkańców 15,04 lekarza. Natomiast w łódzkim 21 na 100 tys, a średnia w kraju 23. Porównajcie sobie jaki jest głód lekarzy w Wielkopolsce – mówił radny Papierkowski.
Przykona: Kto nie lubi dzieci (albo rodziców) z Po...
Dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 8 świętują D...

Podobne wpisy

 

Komentarze 6

Gość - Mieszkaniec w poniedziałek, 31 maja 2021 13:30

Zarząd powiatu nie może sobie poradzić z zarośniętymi ulicami powiatowymi a co mówiąc o o sprawowaniu nadzorem szpitalem przerasta ich możliwości

Zarząd powiatu nie może sobie poradzić z zarośniętymi ulicami powiatowymi a co mówiąc o o sprawowaniu nadzorem szpitalem przerasta ich możliwości
Gość - Raducki w niedziela, 30 maja 2021 23:07

Radny Derucki tak dużo komentuje to ja mam dla niego dobrą radę bo do tej pory nic jeszcze nie zrobil.Może zostanie księdzem? Wtedy uzdrowi system smieciowy a potem niech zostanie lekarzem postawi nie tylko jeden oddział ale i caly szpital na nogi.

Radny Derucki tak dużo komentuje to ja mam dla niego dobrą radę bo do tej pory nic jeszcze nie zrobil.Może zostanie księdzem? Wtedy uzdrowi system smieciowy a potem niech zostanie lekarzem postawi nie tylko jeden oddział ale i caly szpital na nogi.
Gość - Do dymisji 2 w sobota, 29 maja 2021 12:25

Dodam, że artykuł jest nadesłany. Więc pisał go sam zdeterminowany Starosta. Opisując sobie laurkę - pokazał że nad niczym już nie panują.

Szybko i usuwać. Może Kapel Drzewiecki się tym zajmie.

Dodam, że artykuł jest nadesłany. Więc pisał go sam zdeterminowany Starosta. Opisując sobie laurkę - pokazał że nad niczym już nie panują. Szybko i usuwać. Może Kapel Drzewiecki się tym zajmie.
Gość - Pan Rafał w sobota, 29 maja 2021 12:23

Teraz szybko niech Bartosik zacznie obiecywać znowu kolejkę do Konina .Najlepiej darmową.Ludzie to łykną .

Teraz szybko niech Bartosik zacznie obiecywać znowu kolejkę do Konina .Najlepiej darmową.Ludzie to łykną .
Gość - Do dymisji w sobota, 29 maja 2021 12:22

To są jaja, że iturek publikuje tą PiSowską propagandę. Starosta "nic nie mogę", i dyrektor "to ode mnie nie zależy", to są jaja. A teraz jeszcze wydadzą ogromne pieniądze (nasze-publiczne), żeby szpital jakoś próbował zachować ciągłość funkcjonowania.
Zacytuję:
"ani Kałużny, ani Sobczak, ani Papierkowski, ani nikt z radnych nie ma na to wpływu"
"bo jak to w inwestycjach - różnie bywa"
"Najwyżej poświęcę jakąś inwestycję, jeśli będzie potrzeba dosprzętowienia tego oddziału" Ty ... Starosta - a Ty ze swoich może płacisz ???
"Moja determinacja, członków zarządu i rady jest duża i dlatego są te środki przekazywane na szpital i będą dopóki jestem " - rozumiem, że tutaj też ze swoich płacisz, że taka ta Twoja determinacja !!!

No i ten kolejny "Byłem dociekliwy i spytałem dyrektora" - może zapytaj ile wiecej wydaje się teraz na szpital niż było kiedyś.

Do dymisji wszyscy, ale już. Bo za chwilę już nie będzie co zbierać. Goście są dobrzy do fotek i uścisków dłoni, ale niestety z zarządzaniem nie ma to nic wspólnego.

To są jaja, że iturek publikuje tą PiSowską propagandę. Starosta "nic nie mogę", i dyrektor "to ode mnie nie zależy", to są jaja. A teraz jeszcze wydadzą ogromne pieniądze (nasze-publiczne), żeby szpital jakoś próbował zachować ciągłość funkcjonowania. Zacytuję: "ani Kałużny, ani Sobczak, ani Papierkowski, ani nikt z radnych nie ma na to wpływu" "bo jak to w inwestycjach - różnie bywa" "Najwyżej poświęcę jakąś inwestycję, jeśli będzie potrzeba dosprzętowienia tego oddziału" Ty ... Starosta - a Ty ze swoich może płacisz ??? "Moja determinacja, członków zarządu i rady jest duża i dlatego są te środki przekazywane na szpital i będą dopóki jestem " - rozumiem, że tutaj też ze swoich płacisz, że taka ta Twoja determinacja !!! No i ten kolejny "Byłem dociekliwy i spytałem dyrektora" - może zapytaj ile wiecej wydaje się teraz na szpital niż było kiedyś. Do dymisji wszyscy, ale już. Bo za chwilę już nie będzie co zbierać. Goście są dobrzy do fotek i uścisków dłoni, ale niestety z zarządzaniem nie ma to nic wspólnego.
Gość - Gosc w poniedziałek, 31 maja 2021 08:24

Święta prawda, oni tylko do zdjęcia się ustawiają ale jak problem to nie my. Skąd my to znamy " przez osiem ostatnich lat....."

Święta prawda, oni tylko do zdjęcia się ustawiają ale jak problem to nie my. Skąd my to znamy " przez osiem ostatnich lat.....":D
Gość
wtorek, 26 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.