Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Czy geotermia ogrzeje mieszkańców miasta?

Miasto Turek

Miasto Turek chciałoby odkryte wody termalne wykorzystać do zabezpieczenia ciepła mieszkańcom Turku. Co na to firma Getec, z którą umowa na ogrzewanie obowiązywać ma jeszcze przez ponad dwie dekady?

PGKiM Sp. z o.o. w Turku otrzymało środki na projekt pod nazwą „Wykonanie odwiertu Turek GT-2, budowa ciepłowni geotermalnej oraz rurociągu pomiędzy odwiertem Turek GT-1 i Turek GT-2”. Zakładane dofinansowanie to 19.489.221,84 zł, przy kosztach kwalifikowanych inwestycji w wysokości 46.792.849,59 zł. Jak informowano, wody termalne wykorzystać przede wszystkim do zabezpieczenia ciepła mieszkańcom Turku, a przyszłości także do celów rekreacyjnych.

- Czy w umowie z firmą Getec jest możliwość użycia innego paliwa niż pył węglowy, który też będzie droższy - pytał podczas niedawnej sesji rady miejskiej Grzegorz Wojtczak, w kontekście informacji o wizytach studyjnych, jakie przedstawiciele miasta mieli okazję odbyć w rejonach, gdzie wody termalne są wykorzystywane m.in. właśnie do ogrzewania.

- Jeśli chcemy wykonać inwestycje, to trzeba czerpać praktykę od innych samorządów, które wykorzystują źródła termalne. Jeździmy, za sugestią prezesa PGKiM, gdzie funkcjonuje ciepłownia, wody są wykorzystywane tylko do ogrzewania, a w innych również do celów rekreacyjnych. Jeden wyjazd był do Pyrzyc i Stargardu, drugi do Jeleniej Góry, dokładnie do Cieplic. Są oni gotowi swoich specjalistów dać do współpracy. Wskazali plus i minusy, żebyśmy wybrali najkorzystniejszy wariant dla naszego miasta - wyjaśniał burmistrz Romuald Antosik.


Jak można było usłyszeć, firma Getec jest zainteresowana odbiorem wody termalne. Radny Grzegorz Wojtczak dopytywał, czy wobec rosnących kosztów związanych z wykorzystywaniem pyłu węglowego do ogrzewania i wzrostu cen gazu, wody termalne mogą być alternatywnym paliwem.

- To skomplikowany temat . Węgiel jest niedobry, cała Europa odchodzi od węgla, my trochę wolniej. Gaz - widzimy co się dzieje z cenami gazu. W kotłowni Getecu można spalać pył węgla lub gaz. Jakie będzie źródło energii cieplnej będzie? Powinniśmy wykorzystywać i robić kolejne odwierty , aby ciepło pozyskiwać z tych odwiertów - mówił prezes PGKiM.

Pierwszy odwiert w Turku jest w stanie zaspokoić letnie zapotrzebowanie miasta na ciepłą wodę. W szczycie zimowy potrzeba jednak siedmiokrotnie większej mocy.

- Skoro jesteśmy obdarzeni wodami geotermalnymi, to powinniśmy to wykorzystywać. Powinniśmy starać się o więcej odwiertów, ale to kosztuje. Getec póki co zostaje ciepłownią, która powoduje tłoczenie do miasta ciepła - wskazał Mirosław Wypiór. Dodał on również, że umowa z firmą Getec zakłada dostawę ciepła, zaś technologia produkcji pozostaje w gestii samego przedsiębiorstwa. Są jednak zapisy o możliwości chociażby odkupienia kotłowni.

Malanowska Jesień dla wszystkich miłośników sportu
Tuliszków: Tragedia na drodze w Imiełkowie. Nie ży...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.