Derucki nie chce przewodniczącego Jasaka, czyli o granicach kultury politycznej

Marcin Derucki i Dariusz Jasak

Dlaczego Dariusz Jasak w opinii radnego Marcina Deruckiego nie nadaje się na wiceprzewodniczącego rady? Słowa, które padły podczas czwartkowej (21 marca) sesji Rady Miejskiej do tego stopnia podniosły temperaturę, że o zaprzestanie ideologicznych sporów apelował sam burmistrz Romuald Antosik.

Zaczęło się od interpelacji Dariusza Jasaka o to, czy w Turku prowadzone są działania zmierzające do wprowadzenia deklaracji LGBT, w związku z tym, że jeden z radnych - mowa o Marcinie Deruckim - jest koordynatorem powiatowym partii Wiosna. Interpelację tę wiceprzewodniczący rady złożył na prośbę mieszkańców, którzy zgłosili się do niego z obawami.

- Nic takiego na dzień dzisiejszy nie ma miejsca, nie jestem tym zainteresowany - taką odpowiedź usłyszeli zebrani od burmistrza Romualda Antosika, ale jak się później okazało wcale nie był to koniec dyskusji.

Możliwe, że radny Derucki poczuł się wywołany do tablicy wspomnianą interpelacją, ponieważ zdecydował się na wystąpienie, skierowane głównie pod adresem Dariusza Jasaka.

- Ledwo się kadencja zaczęła. Ja mam refleksję po dzisiejszej sesji. Wybraliśmy na początku kadencji Dariusza Jasaka na wiceprzewodniczącego rady. Był to z naszej strony pewien gest zwykłej kultury politycznej - bo wypada, wcale nie musieliśmy tego robić. Poza tym chcieliśmy pokazać, że chcemy współpracować. Ja z sesji na sesję coraz bardziej żałuję i widzę, że wybraliśmy osobę, która w żaden sposób do tej funkcji nie dorasta. To jest po prostu dla mnie przykre doświadczenie, ponieważ jestem radnym pierwszą kadencję. I tak do końca nie dosłyszałem - pan pytał o LGBT o standardy wychowania seksualnego w WHO. Czy pan w ogóle zapoznał się z tymi standardami? Tak, ja się zapoznałem. Dostaliśmy, jako radni list od ewangelików, zboru w Turku, w ogóle dla mnie dziwny, oburzający. Czytałem pana wpis, czy tam udostępnienie na facebooku. Nie chciałem tego poruszać, to pańska opinia, chociaż uważam, że jest pan osobą publiczną, nauczycielem, katechetą i po tym wpisie dostałem kilka informacji. Przeczytałem je przed sesją, że to jest oburzające, nie powinien pan takiej funkcji piastować, również jako osoba zaufania publicznego, bo ja tak podchodzę do nauczycieli - mówił radny Derucki.

Wspomnieć jedynie trzeba, że Marcin Derucki w radzie zasiada zaledwie kilka miesięcy, zaś Dariusz Jasak był już wcześniej nie tylko radnym, ale w poprzedniej kadencji także przewodniczącym Rady Miejskiej.

Głos zabrał również przeciwny poruszaniu kwestii światopoglądowych na sesjach Maciej Aniołczyk. Nawiązując do facebookowej aktywności wiceprzewodniczącego Jasaka, wprost określił także jego wpisy, jako mające charakter homofobiczny i wyczerpujący wręcz znamiona mowy nienawiści.

Zachęcone wyraźnie odwagą kolegów radnych o postach Dariusza Jasaka i interwencjach mieszkańców w tej sprawie opowiedziały się też Mariola Kadrzyńska-Siwek oraz Elżbieta Niespodziańska. Przewodnicząca rady wspomniała nawet o tragicznych wydarzeniach w Gdańsku, dodając, że nie chce, aby mowa nienawiści była uskuteczniana w mieście. Broniąc swoich poglądów wypowiedział się także Dariusz Jasak.

- Dziwię się wypowiedzi kolegi radnego Marcina Deruckiego ponieważ przez trzy lata poprzedniej kadencji byłem przewodniczącym Rady Miejskiej i poglądy, które reprezentowałem były wszystkim dobrze znane, ja niczego nie ukrywam. Reprezentuję określone środowisko, które opiera się na zasadach ewangelicznych, i ja jeśli chodzi o te zasady będę je zawsze przestrzegał, starał się przestrzegać. Będę zawsze je głosił też jako katecheta. Nie chciałbym się tłumaczyć z tego co umieściłem, to są słowa profesora ze Stanów Zjednoczonych, prof. Camerona i jeśli macie pytania to do niego. A te dyskusje- to ja się cieszę , że one są ożywione. Standardy WHO skręcają w bardzo niebezpieczną stronę i temu środowisku, które ja reprezentuje one się bardzo nie podobają i nie zamierzam zamykać swojego zdania w tym temacie, ukrywać go i nie zamierzam nie zabierać głosu w tej kwestii tylko dlatego, żeby być poprawnym politycznie, bo ta poprawność polityczna prowadzi nas na wielkie manowce. Ta debata prędzej czy później dotrze do naszego miasta. Cieszę się, że burmistrz powiedział stanowcze „nie” takim inicjatywom, jakie zostały podjęte w Warszawie czy Gdańsku. Jeśli komuś się to nie podoba, trudno. Myślę, że ci ludzie, którzy głosują na mnie to zdanie szanują, tak jak ja szanuję wasze zdanie, choćby było inne niż moje. Wpieranie i komentowanie, że ja postępuje w sposób homofobiczny nie ma podstaw absolutnie żadnych, ale zostawmy to na prywatny grunt. Działaniom tzw. homolobby się sprzeciwiam, natomiast każdego człowieka bardzo szanuję choćby popełniał największe grzechy, ja też sam je popełniam - mówił wiceprzewodniczący rady.

Dariusz Jasak przywołał też sytuację, w której to urzędnicy i niektórzy radni manifestowali swoje - także radykalne, choć stojące na przeciwnym biegunie - poglądy.

- Pamiętam dobrze kiedy były czarne marsze, to urzędnicy też ubierali się w czarne stroje, niektórzy radni też wspierali te idee mówiąc, że są za zabijaniem dzieci nienarodzonych. Też miałem krytyczne opinie w tym temacie, ale nie podnosiłem tego na sesji Rady Miejskiej. Ja też miałem sygnały od mieszkańców, ale nikomu nie powiedziałem, że się nie nadaje na stanowisko takie czy inne, w takiej czy innej komisji. A tu atak w moją stronę. Środowisko z którym wy sympatyzujecie zgłasza obiekcje, to uważam, że to jest poniżej poziomu tej publicznej debaty, a pytać o pewnego rodzaju programy, tak jak zapytałem w tej interpelacji chyba mogę, w zgodzie z tym, że poprosili mnie o to mieszkańcy i chciałem uspokoić tych wszystkich, którzy mieli wątpliwości. Jeśli chodzi o wpisy - szanowni państwo - przenoszenie tego typu dyskusji na sesję Rady Miejskiej jest niepoważne. Nawet jeśli mieszkańcy mają krytykę, to mają pole do popisu. Mogą pytać, pisać komentarze, ja nikomu tego nie zabraniam - mówił Dariusz Jasak.

Bojowe nastroje radnych Ziemi Turkowskiej studził też burmistrz Romuald Antosik.

- Mam prośbę, żebyście państwo pamiętali, jakie są zadania samorządu miasta Turku. To co, państwo robicie nie mieści się w kanonach. Te tematy są niepotrzebne, bo nie po to się spotykamy, żeby przerzucać się stanowiskami. Bardzo proszę, żeby we wnioskach rozmawiać o funkcjonowaniu miasta, a nie o kwestiach ideologicznych - mówił burmistrz, próbując zakończyć dyskusję.

Radni powinni współpracować na rzecz miasta niezależnie od tego, jakie poglądy reprezentują. Idee mogą ich dzielić, ale łączyć musi ich interes lokalnej społeczności, o czym wielu z nich, szczególnie tych debiutujących w samorządzie i polityce, wciąż zapomina. Każdy z radnych reprezentuje swoich wyborców. Zostali wybrani, bo część mieszkańców podziela ich wartości. Pamiętać o tym powinni szczególnie ci, którzy dopiero uczą się w praktyce trudnej sztuki funkcjonowania w samorządzie. Warto mieć na uwadze, że deprecjonowanie kogoś ze względu na jego poglądy i wyznawane wartości, mówienie wprost, że się nie nadaje do pełnienia swoich funkcji także nie odbiega daleko od tak szeroko potępianej mowy nienawiści.

Nasz olimpijczyk jest już w Polsce
Goście z Czech poznają Turek

Podobne wpisy

 

Komentarze 7

Gość - zbyszek bielawski w środa, 09 października 2019 20:52

jak ja kocham pana jasaka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jak ja kocham pana jasaka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p:p:p
Gość - Marianna w poniedziałek, 08 kwietnia 2019 10:23

r. Jasak tkwi jeszcze w głębokim średniowieczu. Pewnie byłby szczęśliwy, by na nowo pojawiły się stosy i księża z PiSowskimi kacykami wymierzali "prawo i sprawiedliwość" na innych. Jako katecheta naucza o czarach marach, legendach i innych niesprawdzalnych dyrdymałach, za co pobiera miesięcznie ok. 4.515 zł. Tacy ludzie wręcz panicznie obawiają się innych!

r. Jasak tkwi jeszcze w głębokim średniowieczu. Pewnie byłby szczęśliwy, by na nowo pojawiły się stosy i księża z PiSowskimi kacykami wymierzali "prawo i sprawiedliwość" na innych. Jako katecheta naucza o czarach marach, legendach i innych niesprawdzalnych dyrdymałach, za co pobiera miesięcznie ok. 4.515 zł. Tacy ludzie wręcz panicznie obawiają się innych!
Gość - Rozsądek głupcze w niedziela, 24 marca 2019 21:16

Brawo p. Jasak! Podziwiam za odwagę i obronę wartości, które w dzisiejszym świecie są ludziom obce albo po prostu się ich wstydzą i wolą siedzieć jak myszy pod miotłą. Panie Derucki w kolejnych wyborach jaką partię będziesz pan reprezentował ? Dzisiaj wiosna Biedronia? LGBT się zachciewa? Swoje dziecko wychowuj w zaciszu domowym zgodnie ze standardami WHO. I przestańcie ludziom zdrowo myślącym wbijać do głów, żę są nietolerancyjni, zaściankowi i ciemni. Bo to wam się w głowach poprzewracało i z szamba próbujecie zrobić perfumerię...

Brawo p. Jasak! Podziwiam za odwagę i obronę wartości, które w dzisiejszym świecie są ludziom obce albo po prostu się ich wstydzą i wolą siedzieć jak myszy pod miotłą. Panie Derucki w kolejnych wyborach jaką partię będziesz pan reprezentował ? Dzisiaj wiosna Biedronia? LGBT się zachciewa? Swoje dziecko wychowuj w zaciszu domowym zgodnie ze standardami WHO. I przestańcie ludziom zdrowo myślącym wbijać do głów, żę są nietolerancyjni, zaściankowi i ciemni. Bo to wam się w głowach poprzewracało i z szamba próbujecie zrobić perfumerię...
Gość - Tutu w niedziela, 24 marca 2019 14:27

Czy te komentarze nie piszą ludzie wynajęci przez "Zwijamy Turek"?

Czy te komentarze nie piszą ludzie wynajęci przez "Zwijamy Turek"?
Gość - Jacek J. w sobota, 23 marca 2019 12:17

A czyje to dziecko jechało w samochodzie księdza, który po pijaku wpakował się do rowu ? Czy rodziny, w których panuje przemoc, w których ojciec tłucze matkę i dzieci a niejednokrotnie je gwałci to nie są przypadkiem wzorowe, katolickie rodziny ? Jasak powinien być usunięty z funkcji wice przewodniczącego rady. Nie jest to polityka, po prostu taki tzw. człowiek nie powinien reprezentować społeczeństwa.

A czyje to dziecko jechało w samochodzie księdza, który po pijaku wpakował się do rowu ? Czy rodziny, w których panuje przemoc, w których ojciec tłucze matkę i dzieci a niejednokrotnie je gwałci to nie są przypadkiem wzorowe, katolickie rodziny ? Jasak powinien być usunięty z funkcji wice przewodniczącego rady. Nie jest to polityka, po prostu taki tzw. człowiek nie powinien reprezentować społeczeństwa.
Gość - dino baggio w sobota, 23 marca 2019 09:10

Jasakowi ludzie o innej orientacji seksualnej przeszkadzają ale miesiączki organizowane przez kaczyńskiego i paraliż Stolicy kraju co miesiąc był ok?Niech ten człowiek idzie sobie na murek koło Arkad grać na fujarce czy na czym on tam gra w tym swoim zespole.

Jasakowi ludzie o innej orientacji seksualnej przeszkadzają ale miesiączki organizowane przez kaczyńskiego i paraliż Stolicy kraju co miesiąc był ok?Niech ten człowiek idzie sobie na murek koło Arkad grać na fujarce czy na czym on tam gra w tym swoim zespole.
Gość - Janek Brzęk w sobota, 23 marca 2019 06:57

Pani Kasiu,
Zanim kolejny raz napisze Pani komentarz, proszę dokładnie zapoznać się z tematem. Ja wiem, że niechęć do byłego konkurenta medialnego i przeciwnika politycznego, może to utrudniać ale warto.
Warto zapoznać się z homofobicznymi postami radnego Jasaka, które wpisują się w ogólnopolską politykę PiS, polegającą na ataku szeroko pojętych środowisk LGBT.
Takiej mowy kłamst i nienawiści jaką przemawia via Facebook radny Jasak, można by spodziewać się po żulach a nie katechezie i radnym.
I to, że Jasak jest "doświadczonym" radnym a Derucki nie, nie stanowi o racji Jasaka.

Pani Kasiu, Zanim kolejny raz napisze Pani komentarz, proszę dokładnie zapoznać się z tematem. Ja wiem, że niechęć do byłego konkurenta medialnego i przeciwnika politycznego, może to utrudniać ale warto. Warto zapoznać się z homofobicznymi postami radnego Jasaka, które wpisują się w ogólnopolską politykę PiS, polegającą na ataku szeroko pojętych środowisk LGBT. Takiej mowy kłamst i nienawiści jaką przemawia via Facebook radny Jasak, można by spodziewać się po żulach a nie katechezie i radnym. I to, że Jasak jest "doświadczonym" radnym a Derucki nie, nie stanowi o racji Jasaka.
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.