Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dla zdrowia i urodzaju, czyli o tradycji Lanego Poniedziałku

Śmigus-dyngus

Według tradycji wielkanocny poniedziałek nazywany jest śmigusem-dyngusem, lub po prostu lanym poniedziałkiem. Przez lata tego dnia gospodarze wychodzili na pola święcili je, a panie oblewane były przez panów wodą.

Śmigusem dawniej nazywano zwyczaj polewania wodą w wielkanocny poniedziałek. Wywodził się on prawdopodobnie z pogańskiej tradycji żegnania zimy i obrzędami, które zapewniać miały urodzaj. Dyngus natomiast to rodzaj datków, jaki gospodynie ofiarowały mężczyznom przychodzącym drugiego dnia świąt, składając życzenia i recytując wiersze dotyczące męki pańskiej. W zamian otrzymywali oni najczęściej pieczywo, jaja czy wędliny.

Lany Poniedziałek jest dziś traktowany jako forma zabawy i niewiele ma wspólnego z dawnymi tradycjami. Oblewanie się wodą nie jest typowo polską tradycją. Zwyczaj ten znany jest również na Morawach, Słowacji i niektórych regionach zachodniej Ukrainy. Z czasem tę tradycję przejęli również Węgrzy.


fot. M.JAC


Władysławów: Nagrodzono najpiękniejsze palmy i pis...
Zderzenie dwóch samochodów osobowych na Kolskiej S...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 18 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.