Dobra: 130 rocznica urodzin Aleksandra Stefana Dzierżawskiego

130 rocznica urodzin Aleksandra Stefana Dzierżawskiego

Aleksander Stefan Dzierżawski- urodzony w Mikulicach polski ekonomista, dziennikarz, polityk oraz działacz społeczny. 130 rocznicę jego urodzin obchodziliśmy w niedzielę, 9 sierpnia. Głównymi organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej oraz Centrum Kultury w Dobrej.

W uroczystości, która odbyła się obok Dworu w Mikulicach udział wzięli samorządowcy, księża, delegacje szkół, mieszkańcy Mikulic oraz rodzina Dzierżawskich.

Po przywitaniu zaproszonych gości biografię Aleksandra Stefana Dizerżawskiego odczytał prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej Jacek Gajewski.

Dzierżawski urodził się 10 sierpnia 1890 roku w Mikulicach. W 1914 roku, ożenił się z Anną Czarnomską. Jego drugą żoną była Wanda Chłopicka. Aleksander Dzierżawski zamierzał poświęcić się pracy naukowej z zakresu ekonomii rolnej, lecz wypadki, związane z wskrzeszeniem Państwa Polskiego, skierowały go do zadań administracyjnych w powiecie tureckim. Od 15 listopada 1918 roku, zajmował stanowiska: zastępcy komisarza ludowego, zastępcy starosty, a następnie od 1920 roku starosty. Był członkiem komitetu redakcyjnego ,,Gazety Powiatowej’’, pierwszego polskiego pisma na tym terenie. W 1920 roku został prezesem Zarządu Towarzystwa Szkolnego w Turku. W 1922 roku został wybrany do Sejmu RP z ramienia Związku Ludowo-Narodowego. Działał także w Związku Hallerczyków. Aleksander Dzierżawski był również posłem w latach 1928-1930 i 1930-1935. Napisał zbiór politycznych bajek ,,Świnie i koryto’’, które pomimo upływu ponad 80 lat są nadal aktualne. W czasie okupacji był prezesem Zarządu III Okręgu Rady Głównej Opiekuńczej – polskiej organizacji charytatywnej. Zmarł w Warszawie 9 maja 1944 roku.

9 maja 2014 roku w 70 rocznicę śmierci Dzierżawskiego na kamieniu powstała tablica pamiątkowa wykonana nieodpłatnie przez Andrzeja Kosobudzkiego. Tablica informacyjna i obelisk sfinansowane zostały przez Gminę Dobra.

Należy również nadmienić, że Rada Miejska w Dobrej, 29 kwietnia 2010 roku podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia tytułu „Zasłużony dla Gminy Dobra- Bene Meritus”. Tytuł ten jest wyrazem wyróżnienia i uznania, nadawany za wybitne zasługi dla rozwoju Gminy Dobra i w tworzeniu wspólnego dobra. Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej złożyło wniosek o nadanie pośmiertnie tego zaszczytnego tytułu Aleksandrowi Dzierżawskiemu. Kapituła pod przewodnictwem burmistrza Andrzeja Piątkowskiego, w dniu 14 kwietnia 2014 roku pozytywnie zaopiniowała nasz wniosek i 31 maja 2014 roku, podczas obchodów XXIII Dni Dobrej Aleksander Stefan Dzierżawski został uhonorowany tytułem „Zasłużony dla Gminy Dobra – Bene Meritus”.

-Jako mieszkańcy gminy Dobra jesteśmy dumni że na naszych ziemiach urodził się pan Aleksander Dzierżawski i tak chlubnie zapisał się w kartach naszej historii. Jak słyszeliśmy jego kariera zaczęła się właśnie tutaj ale jego działania są znane na szczeblu zarówno powiatowym jak i krajowym. Jako mieszkańcy jesteśmy zobowiązani ale i z wielki zaszczytem upamiętniamy naszych przodków bez których Polska nie byłaby Polską. To właśnie dzisiaj mimo pandemii, mimo upału zebraliśmy się, aby uczcić wielką postać i jego rodzinę- mówił podczas uroczystości zastępca burmistrza Dobrej Przemysław Tomczak.

Uczestnicy niedzielnej uroczystości wzięli udział w modlitwie w intencji Aleksandra Stefana Dzierżawskiego, a następnie zapalono znicze i złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową.

fot.Paulina Gąsiorek


Tuliszków: Marian Tałaj na zgrupowaniu Uczniowskie...
Tuliszków: Budowa drogi przy terenach inwestycyjny...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 02 grudzień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.