Dobra: „Aby starsi nie zapomnieli, a młodzi pamiętali”

Żołnierze Wyklęci Dobra

Miejscowość Czyste w gminie Dobra jest symbolem walki o wolność oraz suwerenną i niepodległą Polskę. Każdego roku przedstawiciele samorządów, placówek i instytucji składają tam kwiaty i zapalają znicze. Pamiętają o Żołnierzach Wyklętych.

Podczas wydarzenia, które miało miejsce 1 marca przypomniano krótko historię bohaterów i podziękowano im za walkę w obronie ojczyzny. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy.

-Trzeba wspominać o nich, mówić, aby starsi nie zapomnieli, a młodzi pamiętali, że byli tacy żołnierze w tamtych czasach, którzy walczyli o wolną Polskę, a przecież aparat propagandowy PRL przez prawie pół wieku świadomie i celowo starał się zohydzić uczestników ruchów niepodległościowych przez społeczeństwo przypisując im wszystkie zbrodnie przedstawiając ich jako rabusiów, bandytów, zdrajców, wykolejeńców, którzy mordują dzieci- mówił podczas uroczystości dyrektor Centrum Kultury w Dobrej Jacek Gajewski.

Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty oraz zapalili znicze oddając hołd poległym za kraj.

Wydarzenie zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej.

fot.Paulina Gąsiorek

Kalinowa: Walne u Mistrzyń ze 100-leciem w tle
Wrażliwość, talent i dojrzałość- czyli XI Międzyna...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 06 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.