Dobra: Barwne Boże Ciało w Skęczniewie

Skęczniew
Kwiatowe dywany układane na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w parafii pw. Trójcy Świętej w Skęczniewie to tradycja licząca dziesiątki lat. Pracochłonne kobierce powstały również w tym roku, aby zdobić trasę procesji. Inicjatorką ustanowienia święta Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, popularnie nazywanego Bożym Ciałem, była św. Julianna z Cornillon.

W roku 1245 objawił jej się Chrystus, który pragnął ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii. Pan Jezus wyznaczył nawet dzień uroczystości - czwartek po niedzieli Świętej Trójcy. Biskup po naradzie ze swoją kapitułą i po pilnym zbadaniu objawienia, postanowił wypełnić życzenie Pana Jezusa. W 1246 roku odbyła się pierwsza procesja eucharystyczna. W parafii pw. Trójcy Świętej w Skęczniewie uroczystość ta przybiera szczególny charakter. Wiąże się ona się z tradycją układania kwietnych dywanów na trasie procesji.

W dzień uroczystości parafianie już od samego rana ścielą kwiatami 500-metrową drogę do czterech ołtarzy, by w uroczystej procesji mógł przejść po niej sam Chrystus. W czwartek, 16 czerwca już od wczesnych godzin porannych mieszkańcy tworzyli cudowne dzieła na drogach Skęczniewa, a następnie po mszy świętej zgodnie z tradycją przeszła po nich eucharystyczna procesja.


Rozbite auta i uszkodzona latarnia, czyli świątecz...
Kawęczyn: Piłkarskie zmagania w Tokarach Pierwszyc...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 29 czerwca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.