Dobra: Był czas żniw, czas na świętowanie. Modlitwą podziękowano za tegoroczne plony

Dożynki Dobra

Huczne świętowanie dożynek trzeba było w tym roku odłożyć na bok. Nie oznacza to jednak, że Święto Plonów pozbawione zostało uroczystej i podniosłej oprawy. Podczas mszy świętej rolnicy z gminy Dobra podziękowali za udane zbiory. Nie zabrakło też tradycyjnych dożynkowych wieńców.

Dożynkowa msza święta w intencji rolników miała miejsce w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej. To tam wszyscy mogli podziękować za tegoroczne plony i skupić się na wspólnej modlitwie. Święto plonów przyszło w tym roku świętować zupełnie inaczej niż dotychczas - bez plenerowych imprez, skromnie, jednak bardzo uroczyście. Rok wytężonej pracy nie był dla rolników łatwy, susze i czerwcowe gradobicie odcisnęły swoje piętno na uprawach. Dlatego też dziękczynienie za zbiory zyskało szczególny wymiar.

- Rolnicy to nie tylko Ci, którzy karmią, ale także Ci, którzy stanowią element stałości i trwania narodu. Wybitny mąż stanu Wincenty Witos powiedział, i tu cytuję: że Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa- mówił burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler.

Aby podziękować Bogu za tegoroczne zbiory Starostowie Dożynek państwo Agnieszka i Radosław Klimczak z Rzechty wraz z córką Zosią przynieśli świeżo upieczony chleb z mąki z tegorocznego zboża i przekazali burmistrzowi Dobrej Tadeuszowi Geblerowi i Księdzu Kanonikowi Wojciechowi Marciszewskiemu Dziekanowi Dekanatu Dobrskiego. Po nabożeństwie wszyscy zebrali się na skwerze im. Św. Jana Pawła II. Tradycji bowiem musiało stać się zadość i misternie wyplecione wieńce dożynkowe poddane zostały ocenie. Wszystkie były tak samo piękne, wykonane z dbałością o każdy szczegół i przede wszystkim z sercem włożonym w podjętą pracę. Swoimi dziełami sztuki miały okazję pochwalić się sołectwa Czajków, Długa Wieś, Marcinów, Mikulice, Moczydła, Ostrówek, Piekary, Potworów, Stefanów oraz Strachocice. Ostatecznie za najpiękniejszy wieniec wybrano ten, w wykonaniu mieszkańców Potworowa.


fot.M.JAC


Tuliszków: „Z nutką humoru”, czyli koncert operetk...
Tuliszków: Niewyjaśniony wypadek w Piętnie. Poszko...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 16 październik 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.