Dobra: Dziękczynienie za rolniczy trud, czyli tradycyjne dożynki

Marianów

Rozpoczął się okres uroczystości dożynkowych. Pierwszym organizatorem święta plonów była gmina Dobra. Tradycyjne dożynki to czas gdy modlitwą dziękuje się za pomyślność w pracach na polu, a zabawą świętuje wcześniejsze trudy. Właśnie tak było w niedzielę, 14 sierpnia.

Rolnictwo ważnym elementem kultury

Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej. Jej uczestnicy modlili się w intencji rolników, by następnie wziąć udział w korowodzie dożynkowym.

- W tym roku przyszło nam obchodzić święto plonów w wymiarze tradycyjnym. Dopisała nam pogoda. Dzisiejsze dożynki rozpoczęliśmy co prawda stosunkowo wcześnie, jeśli chodzi o godzinę, bo zawsze odbywały się popołudniu, ale ze względu na to, że postaraliśmy się, by w dniu dzisiejszym zapewnić dla Państwa wiele atrakcji, a na to potrzeba czasu, by zapewnić tyle atrakcji- mówił burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler. Przywitał on również wszystkich uczestników wydarzenia dziękując im za przybycie.

W okolicznościowych przemówieniach dziękowano rolnikom za pracę, patriotyzm, szacunek do tradycji, religijność i kulturę. Święto plonów stanowi bowiem ważny element polskiej kultury i tożsamości.

-Praca na roli, praca rolnika nie zawsze byłą doceniana, nie zawsze była odpowiednio traktowana. W ostatnich latach dosięgają nas różne kryzysy, głównie pandemia i wojna w Ukrainie spowodowana przez rosyjskiego barbarzyńcę. Te dwa wydarzenia niekorzystne mają swoje odniesienie do rolnictwa, bowiem bardzo szybko okazało się, że jesteśmy bardzo dobrze rozwinięci technologicznie- mówił wiceminister dziękując polskim rolnikom w tym tych z gminy Dobra za trud i ciężką pracę- mówił wice minister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Ciężka praca się opłaca

Tradycyjnie już doceniono wyjątkową parę. Mowa tu o starostach dożynkowych. W tym roku zostali nimi Państwo Kurasowie. Prowadzą oni gospodarstwo rolne, które został przejęte po rodzicach w roku 1996. Sukcesywnie powiększane obecnie zajmuje około 30 hektarów gruntów rolnych i 15 hektarów dzierżawionych. Specjalizacją gospodarstwa jest hodowla bydła mlecznego, w tym 50 sztuk krów mlecznych oraz jałowizna przeznaczona na powiększenie i reprodukcję stada. Uprawa roślinna, której przewagą jest kukurydza przeznaczona jest na zabezpieczenie pasz na potrzeby gospodarstwa. Państwo Kurasowie sukcesywnie rozwijają i unowocześniają swoje gospodarstwo, mając na uwadze dalszą rozbudowę i zwiększenie hodowli ale również podwyższenie komfortu pracy i dobrostanu hodowanych zwierząt. Pani Monika jest jedną z założycielek Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrówku. Pan Janusz natomiast to działacz samorządowy z doświadczeniem radnego Rady Miejskiej w Dobrej w latach 2002-2006. Został on odznaczony przez ministra rolnictwa odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Odznaczenia, nagrody i… coś na ząb przy muzyce

Uroczystą częścią wydarzenia było wręczenie tytułów i odznaczeń. Zarząd Stowarzyszenia „Przyjaciół Ziemi Dobrskiej” nadał Jarosławowi Dulinowi honorowy tytuł Społecznika Roku 2021.

Na wniosek Anny Wronowskiej, prezes Koła Terenowego Związku Sybiraków w Turku postanowiono przyznać dwie Odznaki Honorowego Sybiraka. Otrzymali je Magdalena Kosowska oraz Jan Jesionek.

Tradycyjnie już odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Trudno było wybrać to wyjątkowe dzieło sztuki, ale ostatecznie za wyjątkowy uznano wieniec wykonany przez mieszkańców miejscowości Marcinów.

Wyjątkowe dania zaprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Dobra. Turniej Kulinarny „Dobra- dobrym smakiem stoi” ostatecznie wygrały KGW Potworów, Długa Wieś oraz Strachocice Kolonia, natomiast w turnieju sołectw „Dobra- zawody żyją w nas” zwyciężyły sołectwa Chrapczew, Skęczniew, Rzymsko.

Część obrzędowa odbyła się z udziałem lokalnych zespołów w tym Orkiestry Dętej Dobra- Żeronice oraz Serenaty i AleBabek. Obecni mieli okazję poprawić humory podczas występu Góralskiego Kabaretu „Truteń” oraz wysłuchać koncertu zespołu Mejk.

Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, która zakończył dożynki w gminie Dobra.

fot. M.JAC

 

Andrzej Piaseczny i Czerwone Gitary na zakończenie...
Malanów: Smakowicie i radośnie w Bibiannie

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.