Dobra: Historyczne dochody w 2020 roku. Tadeusz Gebler z pełnym zaufaniem radnych

Tadeusz Gebler

Rada miejska w dobrej jednogłośnie udzieliła burmistrzowi Tadeuszowi Geblerowi zarówno wotum zaufania jak i absolutorium. To wyraz poparcia dla działalności włodarza w zakresie nie tylko finansów, ale też kierunków rozwoju gminy.

Obowiązujące przepisy wymagają, aby udzielenie absolutorium poprzedzone było wysłuchaniem raportu o stanie gminy i głosowaniem nad wotum zaufania dla burmistrza. Prezentowany przez Tadeusza Geblera dokument to podsumowanie działalności włodarza Dobrej w zakresie funkcjonowania gminy w 2020 roku. Raport w swojej treści zawierał analizę stanu gminy Dobra, położenie, sołectwa i informacje na temat demografii. Zebrani podczas czwartkowej (24 czerwca) sesji mogli usłyszeć, że w gminie Dobra tkwi potencjał do rozwoju przedsiębiorczości oraz jest atrakcyjny dla inwestorów. Jak zaznaczał burmistrz, przy odpowiedni wsparciu jest szansa, aby rozwijać gminę. Omówiono również strategiczne dokumenty dla samorządu oraz najważniejsze inwestycje. Po wysłuchaniu prezentacji raportu radni jednogłośnie udzielili burmistrzowi Geblerowi wotum zaufania.

Kolejny krokiem był udzielenie absolutorium. Poprzedzono jest sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy. Dochody w ubiegłym roku zrealizowano na poziomie 40,6 mln zł, co stanowi 112,86 proc. planu. Jak zaznaczała pani skarbnik, obserwując wykonanie dochodu w latach 2018-20 widać, że wzrastają one sukcesywnie z roku na rok. Ubiegłoroczne wydatki zamknęły się kwotą 34,8 mln zł, co daje 93,74 proc. planu. Największy udział po stronie wydatków miały wydatki na pomoc społeczną (ponad 13 mln zł), a także na oświatę - ponad 9 mln zł. Po wysłuchaniu sprawozdań i opinii komisji oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej radni znów jednomyślnie udzielili burmistrzowi absolutorium.

- Ta dzisiejsza sesja jest jedną z ważniejszych sesji w ciągu roku, podczas których obradujemy. Chciałem bardzo serdecznie podziękować za absolutorium i za wotum zaufania. To nie tylko dla mnie jest udzielane, bo burmistrz sam wiele by nie zdziałał gdyby nie jego pracownicy, pracownicy urzędu miejskiego i jednostek organizacyjnych - mówił Tadeusz Gebler dziękując wszystkim współpracownikom, radnym, sołtysom i mieszkańcom.

Włodarz wskazywał, że choć miniony rok nie należał do łatwych, to samorząd poradził sobie bardzo dobrze.

- Mimo tych problemów z którymi się borykaliśmy dotyczących covida, sytuacji, która ograniczała naszą swobodę i dochody jednostek gminnych, daliśmy radę. Zrealizowaliśmy budżet dobrze. Po raz pierwszy w historii gminy Dobra przekroczyliśmy budżet po stronie dochodowej o 40 mln zł. Udało nam się pozyskać dużo środków zewnętrznych - zaznaczał burmistrz, wskazując, że dzięki dofinansowaniom i oszczędnościom będzie można zrealizować i rozpocząć w tym roku sześc inwestycji drogowych.Przykona: Katarzyna Pędziwiatr dołączyła do radnyc...
Żwirki i Wigury wkrótce placem budowy

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.