W ciągu blisko dwóch dekad liczba mieszkańców Dobrej spadła o 14,6 proc., co czyni ją aktualnie najszybciej wyludniającym się miastem w Wielkopolsce. Ci, którzy wyjechali z tak małych miasteczek - choćby na studia - rzadko wracają. A to stawia przed samorządami duże wyzwania.
-Jest to dość duży odsetek, wiele osób które opuściło okolicę. Od jakiegoś czasu zastanawialiśmy się nad kwestiami niskiej demografii i przyrostu naturalnego. Odnosiliśmy się do roku 2050 kiedy to duży odsetek osób będzie emerytami. Dopatrywaliśmy się że z małych miasteczek, miejscowości czy gmin młodzi uciekają. Idą na studia i rzadko wracają. Czekają nas inne problemy i takie rankingi powinny się pojawić. Choćby ile jest rodzin które samotnie żyją, starszych osób - mówi burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler. Włodarz zwraca uwagę, że trzeba intensywnie myśleć o polityce senioralnej.
Działamy już w tym kierunku. Utworzyliśmy Klub Seniora, door to door. Jest ogromny problem takich właśnie miejscowości i gmin jak nasza, bo młodzi wyjeżdżają i nie wracają. W dużych miastach podejmują naukę i układają życie, a tu zostają rodzice - wskazuje włodarz Dobrej.
Rok temu pisaliśmy o tym, że Turek znalazł się w pierwszej dziesiątce miast powiatowych, gdzie w ciagu ostatnich 16 lat ubyło najwięcej mieszkańców (lata 2004-2020). Szczegóły zestawienia można zobaczyć TUTAJ
Dobra: Młodzi wyjeżdżają, zostają rodzice. Czas pomyśleć o polityce senioranejTym razem ranking portalu polskawliczbach.pl sięgnął po dane zestawiające liczbę mieszkańców miast na przestrzeni blisko dwóch dekad - w latach 2002-2021. W czołowej trójce znalazł się Turek (spadek liczby mieszkańców o 12,7 proc.), Konin (13,1 proc), zaś niechlubną, pierwszą lokatę zajęła właśnie Dobra (14,6 proc.).