Dobra: Plony zebrane, czas na dziękczynienie i dobrą zabawę

Dożynki Dobra

Zakończenie zbiorów celebrowano od niepamiętnych czasów. Tradycyjne dożynki to czas gdy modlitwą dziękuje się za pomyślność w pracach na polu, a zabawą świętuje wcześniejsze trudy. Właśnie tak było w niedzielę, 15 sierpnia podczas dożynek gminno-parafialnych w Dobrej.

Uroczystości rozpoczęto od mszy świętej w dobrskim kościele. Następnie w barwnym korowodzie, przy dźwiękach orkiestry dętej wszyscy udali się na plac, gdzie przygotowano dalszą część obrzędów tradycyjnego święta plonów.
Starostami tegorocznych dożynek byli Renata i Daniel Michalakowie z miejscowości Żeronice. Wnieśli oni symboliczny bochen chleba. Zebrani natomiast podczas przemarszu mogli podziwiać wspaniałe wieńce wykonane przez sołectwa Czajków, Długa Wieś, Linne, Mikulice, Ostrówek, Potworów, Rzechta, Rzymsko, Stefanów, Marcinów oraz osiedle Dobra.

Decyzją komisji konkursowej w tym roku za najpiękniejszy wieniec uznano ten stworzony przez przedstawicieli sołectwa Rzechta. Drugie miejsce zdobył wieniec mieszkańców Czajkowa, a trzecie Marcinowa.

W okolicznościowych przemówieniach dziękowano rolnikom za pracę, patriotyzm, szacunek do tradycji, religijność i kulturę. Święto plonów stanowi bowiem ważny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości, jak przywiązanie do ziemi, szacunek do przyrody, jak również wolę kultywowania dawnych zwyczajów.

- Jako katolicy upamiętniamy dzisiaj jeden z dogmatów naszej wiary mówiący, że Maryja po śmierci została wzięta do nieba zarówno duszą, jak i ciałem. Jednak powszechnie święto to znane jest jako Matki Boskiej Zielnej. Opiekunki bujnej roślinności i zbiorów. Przynosimy dzisiaj do świątyni własnoręcznie robione wianki oraz bukiety wykonane najczęściej z ziół, zbóż i polnych kwiatów. Z tych samych roślin dzisiaj składają się wieńce dożynkowe, tak misternie przygotowane na dzisiejsze uroczystości dożynkowe. Móc dzisiaj tu wszystkich Państwa gościć i z wami przebywać to niewątpliwie wielki zaszczyt, a i zarazem okazja do pokłonienia się ludziom pracy, którzy dają nam chleb powszedni, czyli wam drodzy rolnicy- mówił burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler.

Należy nadmienić, że podczas tegorocznych dożynek odznaczenie otrzymała osoba, która zasłużyła się najbardziej dla ziemi dobrskiej. Decyzją zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej tytuł „Społecznik Roku” otrzymał mieszkaniec Marcinowa od zawsze związany z miastem Piotr Gebler.

O artystyczną oprawę dożynkowego obrzędu zadbały Orkiestra Dęta Dobra-Żeronice, a także zespoły Serenada, AleBabki, Nie Umiem Nic i członkowie Klubu Senior+.

Dożynki to także świętowanie przy zastawionych stołach. Specjalnie na tę okazję przepyszne dania przygotowały między innymi koła gospodyń wiejskich. Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły różne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Imprezie sprzyjała nie tylko dobra organizacja, ale także pogoda. Po zakończeniu części obrzędowej na scenie zaprezentował się Krzysztof Koniarek i grupa Wesoła Biesiada. Zabawę taneczną z zespołem MOTTO przewidziano natomiast do późnych godzin nocnych.

fot. M.JAC


Tuliszków: „Z nutką humoru” przed Miejsko- Gminnym...
Brudzew: Dożynkowy chleb podzielony w podziękowani...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - jaja w poniedziałek, 16 sierpnia 2021 09:14

P oseł jakby miał odrobinę honoru - to nie spojrzałby mieszkańcom powiatu w oczy. Ale najpierw musi do Czarnka na lekcje etyki iść.

P oseł jakby miał odrobinę honoru - to nie spojrzałby mieszkańcom powiatu w oczy. Ale najpierw musi do Czarnka na lekcje etyki iść.
Gość - ***** *** w niedziela, 15 sierpnia 2021 22:10

Jakieś wypożyczone maszyny rolnicze Bartosik z PiS przywiózł jak zrobiono czasie przemówienia Mateusza Morawieckiego w Brzydowie? Brawo PiS brawo PRL i komuna

Jakieś wypożyczone maszyny rolnicze Bartosik z PiS przywiózł jak zrobiono czasie przemówienia Mateusza Morawieckiego w Brzydowie? Brawo PiS brawo PRL i komuna
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.