Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wideo: Plony zebrane, czas świętować, czyli ostatnie dożynki w powiecie tureckim

Dożynki w Dobrej 2019

Piękna pogoda, okazałe wieńce, kosze pełne chleba i owoców - w takiej oprawie odbyły się Dożynki Powiatowo- Gminno- Parafialne. Gospodarzem tegorocznego powiatowego Święta Plonów była Dobra.

Uroczystości rozpoczęto od mszy świętej w dobrskim kościele. Następnie w barwnym korowodzie, przy dźwiękach orkiestry dętej wszyscy udali się na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Tam po odśpiewaniu hymnu narodowego przystąpiono do obrzędu dożynkowego. Tradycją jest, że starostowie na ręce włodarzy przekazują symboliczny bochen chleba. Następnie samorządowcy chlebem częstują wszystkich uczestników uroczystości. Starostami tegorocznego Święta Plonów zostali państwo Agnieszka i Tomasz Malinowscy, którzy prowadzą gospodarstwo w Rzymsku BG. Oboje od najmłodszych lat związani są z rolnictwem. Najpierw doświadczenie i wiedzę zdobywali pracując w gospodarstwach swoich rodziców, a od 2004r. pracują już wspólnie na własnej ziemi.

Nie zabrakło również przemówień okolicznościowych. Przybyłych gości przywitali gospodarze dożynek- burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler oraz starosta turecki Dariusz Kałużny.

-Dzięki Wam rolnicy za pracę, patriotyzm, szacunek, dom tradycji, religijność, kulturę i niezrównaną polską godność, gościnność. Od wieków każde dożynki są okazją do wyrażenia wdzięczności, radości, uczucia dumy z własnej pracy i wysiłku rolnika. Przede wszystkim są jednak wyrazem wdzięczności dla Boga za szczęśliwie zebrane plony- mówił o ważnej roli rolników burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler.

Gospodarze podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę. Nie zapomniano również o jakże ważnym święcie, jakim jest 80 rocznica wybuchu II wojny światowej.

- Wieś żywiła mieszkańców miast i udzielała schronienia Polakom wysiedlanych ze swoich siedzib. Za tę patriotyczną postawę wielokrotnie płaciła ogromną cenę. Pragnę zauważyć również, że wieś polska była i jest ostoją wartości chrześcijańskich i narodowych tradycji. Święto plonów stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości, jak przywiązanie do ziemi, szacunek do przyrody, wolę kultywowania zwyczajów ojców.- mówił starosta Kałużny.

W powiatowych dożynkach wzięły udział nie tylko wieńce z poszczególnych sołectw gminy Dobra, ale też po jednym wieńcu z każdej gminy powiatu tureckiego. Specjalnie powołana komisja miała za zadanie wybrać jeden, któremu przypadnie tytuł tego najpiękniejszego. Po obejrzeniu i ocenie wszystkich misternie wyplecionych dzieł sztuki postanowiono nagrodzić delegację ze Skarbek i Izabelina. Tego dnia doceniono również wieniec ze Żdżar przyznając mu drugie miejsce.

Dożynki to także świętowanie przy zastawionych stołach. Specjalnie na tę okazję przepyszne dania przygotowały m.in. koła gospodyń wiejskich. Uroczystościom dożynkowym towarzyszyły różne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Imprezie sprzyjała nie tylko dobra organizacja, ale także pogoda. Wszystko odbywało się natomiast przy muzyce w wykonaniu lokalnych zespołów - orkiestry dętej oraz grup AleBabki i „Serenada”

Po zakończeniu części obrzędowej na scenie zaprezentowała się Turkowska Kapela Podwórkowa Zza Roga, Kabaret EWG z Doruchowa, a niedzielne świętowanie zakończył występ Adama Chroli i zabawa taneczna.




W turkowskim liceum rozpoczął się wojewódzki rok s...
Władysławów: W hołdzie tym, co za Ojczyznę, czyli ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - janko w poniedziałek, 02 września 2019 22:09

Czy Państwowa Inspekcja Pracy zainteresuje się w końcu tym, że przy każdym tego typu wyważeniu nagminnie łamane są przepisy kodeks pracy. Pracownicy urzędów (gminy, miasta, starostwa), pracownicy kuchni powiatowych szkół i innych jednostek są groźbami zmuszani do pracy przy każdej tego rodzaju imprezie. Oczywiście w ewidencja czasu pracy nigdy nie odzwierciedla tego co w rzeczywistości ma miejsce, bo wypłacenie stawiki za pracę w sobotę czy niedzielę kosztowało by za dużo.

Czy Państwowa Inspekcja Pracy zainteresuje się w końcu tym, że przy każdym tego typu wyważeniu nagminnie łamane są przepisy kodeks pracy. Pracownicy urzędów (gminy, miasta, starostwa), pracownicy kuchni powiatowych szkół i innych jednostek są groźbami zmuszani do pracy przy każdej tego rodzaju imprezie. Oczywiście w ewidencja czasu pracy nigdy nie odzwierciedla tego co w rzeczywistości ma miejsce, bo wypłacenie stawiki za pracę w sobotę czy niedzielę kosztowało by za dużo.
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.