Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dobra: Poszli w procesji mimo zakazu. Dostaną kary czy będą okrzyknięci bohaterami?

Emaus 2020

Święta Wielkanocne obfitują w dużą ilość lokalnych tradycji. Jedną z nich od wielu lat kultywuje się w Dobrej. W tym roku procesja Emaus ze względu na epidemię koronawirusa i wprowadzone ograniczenia w przemieszaniu nie została zorganizowana przez parafię. Mimo to wierni i tak uczynili zadość temu zwyczajowi i zorganizowali zgromadzenie w szlachetnej intencji. Czy należy ich ukarać czy uznać za bohaterów?

We wtorek, 14 kwietnia, tuż po Wielkanocny na skrzynkę redakcji iTurek.net otrzymaliśmy informację, że w Dobrej jak co roku przeszła procesja Emaus. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie ogólnopolska walka z pandemią oraz wprowadzone przez rząd obostrzenia przepisów. Z tego względu parafia zrezygnowała z organizacji tegorocznej procesji. Zwyczaj ten został tu zapoczątkowany już w XIX wieku. W każdy poniedziałek wielkanocny grupa mężczyzn zbiera się przed godziną 5.00, żeby sprzed kościoła Najświętszej Maryi Panny przebyć 10-kilometrową trasę, która prowadzi wokół dawnych granic miasta przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach.

W miniony „Lany Poniedziałek”, 13 kwietnia, wbrew zakazom dobrscy parafianie i tak wyruszyli szlakiem Emaus. Jak się dowiadujemy była to jednak akcja spontaniczna. Tego dnia przed poranną mszą świętą proboszcz poprosił, żeby do kościoła weszło maksymalnie 5 osób, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Grupa ludzi, którzy mieli żal, że nie mogli wziąć udziału w celebracji wewnątrz świątyni zebrała się i poszła pielgrzymkowym szlakiem. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawiciela parafii w Dobrej.

- To jest samowola. Afera teraz jest duża. Jest nagonka na proboszcza. Wiadomo, jaka jest sytuacja, jakie są warunki. Proboszcz też musi uważać. Nikt również nie dałby pieniędzy, żeby zapłacić karę, a życzliwych nie brakuje. Proboszcz powiedział, że nie ma w tym roku procesji, on się pod tym nie podpisuje, ponieważ są przepisy, których nie możemy lekceważyć. To jest jakieś wielkie nieporozumienie - redakcji iTurek.net przekazał wikariusz parafii ks. Piotr Wolny.

Na wydarzenie zareagował także Internet. Na jednym z portali społecznościowych pojawiło się zdjęcie uczestników tegorocznej procesji Emaus w Dobrej, której uczestnicy zostali w sieci określeni jako „Bohaterowie obecnego czasu”. Jak się dowiadujemy modlili się oni w trakcie marszu o uchronienie parafii i gminy przed koronawirusem oraz innymi plagami i nieszczęściami. Niektórzy z uczestników mieli założone rękawiczki ochronne.

Nawet biorąc pod uwagę tak szlachetny cel tegorocznego dobrskiego Emaus należy zauważyć, że uczestnicy prawdopodobnie naruszyli zakazy i ograniczenia ustanowione na czas walki z epidemią. W szczególności zakaz zgromadzeń i przemieszania się, za co może grozić im kara nawet do 30 tys. zł..
Sanepid ostrzega. Ser NaTurek Puszysty niebezpiecz...
Pierwszy ozdrowieniec w powiecie tureckim

Podobne wpisy

 

Komentarze 67

Gość - Gość w sobota, 18 kwietnia 2020 16:56

Takie kozaki, to niech twarze pokażą...

Takie kozaki, to niech twarze pokażą...
Gość - Parafianka w środa, 15 kwietnia 2020 23:14

Kilkanascie godzin minęło od Świąt a Wy co robicie????? Tak się zachowują chrześcijanie??????? Ludzie opamietajcie się, wstyd!!!!!! Dajcie spokój, czemu winien jest ksiądz Piotr????? Dlaczego go tak opluwacie???? Naprawdę wstyd mi za społeczeństwo, w którym przyszło mi mieszkać. Ks Piotrze dziękujemy za mądre i wartościowe kazania

Kilkanascie godzin minęło od Świąt a Wy co robicie????? Tak się zachowują chrześcijanie??????? Ludzie opamietajcie się, wstyd!!!!!! Dajcie spokój, czemu winien jest ksiądz Piotr????? Dlaczego go tak opluwacie???? Naprawdę wstyd mi za społeczeństwo, w którym przyszło mi mieszkać. Ks Piotrze dziękujemy za mądre i wartościowe kazania
Gość - Marian w środa, 15 kwietnia 2020 22:32

# stop hejtowi w sieci

# stop hejtowi w sieci
Gość - Natalia w środa, 15 kwietnia 2020 22:32

# stop hejtowi w sieci

# stop hejtowi w sieci
Gość - Maciek w środa, 15 kwietnia 2020 22:27

# stop hejtowi w sieci

# stop hejtowi w sieci
Gość - Gość 1 w środa, 15 kwietnia 2020 22:23

#STOP hejtowi w sieci

#STOP hejtowi w sieci
Gość - Parafianin w środa, 15 kwietnia 2020 21:54

Polecam kazanie z Wielkiego Czwartku wygłoszone przez ks. Wojciecha, bardzo pouczające i tyczy się ono wielu dobrskich parafian, co, jak mówi powiedzenie: "Modlą się pod figurą, a mają diabła pod skórą"

Polecam kazanie z Wielkiego Czwartku wygłoszone przez ks. Wojciecha, bardzo pouczające i tyczy się ono wielu dobrskich parafian, co, jak mówi powiedzenie: "Modlą się pod figurą, a mają diabła pod skórą"
Gość - Mieszkaniec w środa, 15 kwietnia 2020 21:39

Niech każdy uderzy się we własne piersi i zobaczy co napisał. Jesteś bez winy nigdy nikogo nie obmówiles. Naprawdę?
Jeśli juz chcecie komentowac zachowanie prefekta to zacznijcie sluchać ze zrozumieniem bo nikt nie powiedzial ze ploktują po sklepach tylko plotka niesie od Lewiatana do Dino i tu nie chodzilo o to ze w tych miejscach robią ploty tylko ze słychac w calej Dobrej to tzw. przenośnia ale widać ze na lekcjach polskiego się nie uważalo. Wszyscy słuchacie a tak naprawdę nic nie rozumiecie z tego. Słyszycie to co chcecie usłyszeć i to co wam pasuje.
Jeśli chodzi o nagonkę to mysle ze jest sporo telefonów w tej sprawie i o taką nagonkę chodzi. Wychodzi na to, że znów nie wszyscy rozumieją slowo nagonka Dobra to dziwne miasteczko pełne dwulicowych ludzi, którzy poklepują po plecach a za chwile nóż wbijają.
Stało się i nic juz tego nie zmieni. Przestancie obluwac księży i tych co byli i tych co są przeciwni temu. Kazdy ma prawo do swojego zdania ale nie musimy sie wzajemnie obrażac i opluwać bo mieszkamy w jednej miejscowosci.
Jesli masz pretensje lub inna sprawę do x.Piotra to idz i Mu to powiedz prosto w oczy a nie opluwacie pod pseudonimami tylko nie zauwazacie co robi. Zawsze najlepiej jest kopać niż dobre słowo wspomnieć. Poprostu WSTYD!!!!
Ksiądz to też czlowiek i tak jak kazdy popełnia błędy a w Dobrej to jeszcze sie taki nie urodził co by wszystkim dogodził.
Skoro tak sluchacie kazań i ogloszeń to odsylam do kazania z Welkiego Czwartku na temat księży i kapłaństwa tylko znów bedzie problem co Wy z tego zrozumiecie.
Proponuję zaprzestać spór, ktory do niczego nie prowadzi jedynie do obrażania i opluwania jedni drugich.
Jeśli chodzi o Tomka to niech każdy idzie pomóc przy najważniejszych świetach koscielnych tak jak Tomek co bylo widać na transmisjach przez całe triduum a potem komentować kto się kim obstawia.
Byłeś jeden z drugim, pomogleś, zapytaleś?Nie najprościej jest puścić głupi komentarz i bić piane nie wiadomo o co a z kościolem to pewnie macie mało wspólnego.
Psy szczekają a karawana jedzie dalej.

Niech każdy uderzy się we własne piersi i zobaczy co napisał. Jesteś bez winy nigdy nikogo nie obmówiles. Naprawdę? Jeśli juz chcecie komentowac zachowanie prefekta to zacznijcie sluchać ze zrozumieniem bo nikt nie powiedzial ze ploktują po sklepach tylko plotka niesie od Lewiatana do Dino i tu nie chodzilo o to ze w tych miejscach robią ploty tylko ze słychac w calej Dobrej to tzw. przenośnia ale widać ze na lekcjach polskiego się nie uważalo. Wszyscy słuchacie a tak naprawdę nic nie rozumiecie z tego. Słyszycie to co chcecie usłyszeć i to co wam pasuje. Jeśli chodzi o nagonkę to mysle ze jest sporo telefonów w tej sprawie i o taką nagonkę chodzi. Wychodzi na to, że znów nie wszyscy rozumieją slowo nagonka Dobra to dziwne miasteczko pełne dwulicowych ludzi, którzy poklepują po plecach a za chwile nóż wbijają. Stało się i nic juz tego nie zmieni. Przestancie obluwac księży i tych co byli i tych co są przeciwni temu. Kazdy ma prawo do swojego zdania ale nie musimy sie wzajemnie obrażac i opluwać bo mieszkamy w jednej miejscowosci. Jesli masz pretensje lub inna sprawę do x.Piotra to idz i Mu to powiedz prosto w oczy a nie opluwacie pod pseudonimami tylko nie zauwazacie co robi. Zawsze najlepiej jest kopać niż dobre słowo wspomnieć. Poprostu WSTYD!!!! Ksiądz to też czlowiek i tak jak kazdy popełnia błędy a w Dobrej to jeszcze sie taki nie urodził co by wszystkim dogodził. Skoro tak sluchacie kazań i ogloszeń to odsylam do kazania z Welkiego Czwartku na temat księży i kapłaństwa tylko znów bedzie problem co Wy z tego zrozumiecie. Proponuję zaprzestać spór, ktory do niczego nie prowadzi jedynie do obrażania i opluwania jedni drugich. Jeśli chodzi o Tomka to niech każdy idzie pomóc przy najważniejszych świetach koscielnych tak jak Tomek co bylo widać na transmisjach przez całe triduum a potem komentować kto się kim obstawia. Byłeś jeden z drugim, pomogleś, zapytaleś?Nie najprościej jest puścić głupi komentarz i bić piane nie wiadomo o co a z kościolem to pewnie macie mało wspólnego. Psy szczekają a karawana jedzie dalej.
Gość - Mariusz Max Kolonko w środa, 15 kwietnia 2020 20:52

Gratuluje poziomu inteligencji wszystkim ludziom głosującym na PIS XD. Pozdro dla typiar po czterdziestce co mówią, że ksiądz prefekt obgaduje ludzi, a same rozsiewają plotki jak rozrzutnik do gnoju. Takie tam wasz kochany minister zdrowia jeszcze w marcu mówi, że maski nie uchronią przed zarażeniem ale chu.. kur.. od 17 kwietnia obowiązkowe maseczki. Pozdro dla zakazu wchodzenia do lasu no tak przecież kleszcze dziki i chu... wie jeszcze jakie zwierzęta koronawirusa rozniosą gratulacje po raz kolejny IQ dla elektoratu PIS-u . Też gratuluje wam wyboru władzy, która zakazuje biegać samotnie po lesie (w ogóle wychodzić z domu bez sensownej przyczyn) no tak przecież przez powietrze można się koronawirusem zarazić. GRATULACJE ilorazu inteligencji jeszcze raz dla elektoratu PIS-u dla wprowadzeniu zakazu wychodzenia bez opiekuna osoby nie pełnoletniej w świetle prawa na dwór. No tak przecież różnica jest w chu... duża jak na spacer z psem pójdzie typo co ma 18 lat a jak pójdzie typo co ma 17.

WIELKIE XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
jeszcze pozdro jak ktoś się dowali o słownictwo zawarte w tej wypowiedzi i powie że to świadczy o moim poziomie rozwojowym to już wtedy jebne. XD

Gratuluje poziomu inteligencji wszystkim ludziom głosującym na PIS XD. Pozdro dla typiar po czterdziestce co mówią, że ksiądz prefekt obgaduje ludzi, a same rozsiewają plotki jak rozrzutnik do gnoju. Takie tam wasz kochany minister zdrowia jeszcze w marcu mówi, że maski nie uchronią przed zarażeniem ale chu.. kur.. od 17 kwietnia obowiązkowe maseczki. Pozdro dla zakazu wchodzenia do lasu no tak przecież kleszcze dziki i chu... wie jeszcze jakie zwierzęta koronawirusa rozniosą gratulacje po raz kolejny IQ dla elektoratu PIS-u . Też gratuluje wam wyboru władzy, która zakazuje biegać samotnie po lesie (w ogóle wychodzić z domu bez sensownej przyczyn) no tak przecież przez powietrze można się koronawirusem zarazić. GRATULACJE ilorazu inteligencji jeszcze raz dla elektoratu PIS-u dla wprowadzeniu zakazu wychodzenia bez opiekuna osoby nie pełnoletniej w świetle prawa na dwór. No tak przecież różnica jest w chu... duża jak na spacer z psem pójdzie typo co ma 18 lat a jak pójdzie typo co ma 17. WIELKIE XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD jeszcze pozdro jak ktoś się dowali o słownictwo zawarte w tej wypowiedzi i powie że to świadczy o moim poziomie rozwojowym to już wtedy jebne. XD
Gość - Wacław w czwartek, 16 kwietnia 2020 01:09

Znakomity komentarz! Niech te PiS'owskie świnie w końcu nauczą się pokory i zaczną postrzegać obiektywnie to co dzieje się w naszym otoczeniu

Znakomity komentarz! Niech te PiS'owskie świnie w końcu nauczą się pokory i zaczną postrzegać obiektywnie to co dzieje się w naszym otoczeniu
Gość - Stanisław w czwartek, 16 kwietnia 2020 01:04

W końcu ktoś mądrze mówi. Bardzo szanuje za wypowiedź i za odwagę. Nasz kochany rząd tego nie rozumie i wprowadzają zakazy, które ich nie obowiązują przykładem jest Pan Kaczyński, nasz władca który w rocznice katastrofy smoleńskiej razem ze swoją szajką odwiedzał groby. Żenada i chańba dla narodu.

W końcu ktoś mądrze mówi. Bardzo szanuje za wypowiedź i za odwagę. Nasz kochany rząd tego nie rozumie i wprowadzają zakazy, które ich nie obowiązują przykładem jest Pan Kaczyński, nasz władca który w rocznice katastrofy smoleńskiej razem ze swoją szajką odwiedzał groby. Żenada i chańba dla narodu.
Gość - Antypizdzik w czwartek, 16 kwietnia 2020 14:00

"hańba" ty amebo XD

"hańba" ty amebo XD
Gość - Elzbieta w środa, 15 kwietnia 2020 23:36

W końcu ktoś nie bał się powiedzieć prawdy, gratuluje odwagi BRAWO!!!

W końcu ktoś nie bał się powiedzieć prawdy, gratuluje odwagi BRAWO!!!
Gość - Marek Max Kolonko w środa, 15 kwietnia 2020 22:02

Złoty komentarz, everything is true!

Złoty komentarz, everything is true!
Gość - xxxx w środa, 15 kwietnia 2020 20:28

Ksiądz Piotr za bardzo się obstawił Gilami żenada!!!!!!!!

Ksiądz Piotr za bardzo się obstawił Gilami żenada!!!!!!!!
Gość - Tereska w środa, 15 kwietnia 2020 23:44

Żenująca to jest twoja wypowiedź

PS. Na końcu zdania stawiamy 1 lub 3 wykrzykniki to, co pan zrobił jest nie zgodne z zasadami ortografii, których uczą bodajże w klasach 1-3. Widocznie ktoś powinien powrócić do tych czasów, bo intelektualnie nie potrafi dorównać społeczeństwu.

Żenująca to jest twoja wypowiedź :) PS. Na końcu zdania stawiamy 1 lub 3 wykrzykniki to, co pan zrobił jest nie zgodne z zasadami ortografii, których uczą bodajże w klasach 1-3. Widocznie ktoś powinien powrócić do tych czasów, bo intelektualnie nie potrafi dorównać społeczeństwu.
Gość - brad pitt w czwartek, 16 kwietnia 2020 10:44

niezgodne razem Tereska )

niezgodne razem Tereska :))
Gość - Zofia w czwartek, 16 kwietnia 2020 11:11

Zdalne lekcje ortografii 😁

Zdalne lekcje ortografii 😁
Gość - goscie, goscie w środa, 15 kwietnia 2020 18:52

Nie wiem co ksiądz prefekt ma na myśli mówiąc, że na księdza proboszcza jest "nagonka". Ksiądz proboszcz zachował się jak należy. Dopilnował aby w kościele pozostało 5 osób na mszy i tak tez się stało. Poza tym to od kiedy ksiądz prefekt tak ciężko przepisów przestrzega?
Z ambony woła, że po sklepach się plotkuje a sam jest nie lepszy potwierdzając to na kolędzie.
Wszystkim komentującym chce przypomnieć że aby kogoś pouczać, krytykować i oczerniać to najpierw trzeba dawać samemu przykład i nie tylko słowem ale także czynem, zachowaniem i postawą.

Nie wiem co ksiądz prefekt ma na myśli mówiąc, że na księdza proboszcza jest "nagonka". Ksiądz proboszcz zachował się jak należy. Dopilnował aby w kościele pozostało 5 osób na mszy i tak tez się stało. Poza tym to od kiedy ksiądz prefekt tak ciężko przepisów przestrzega? Z ambony woła, że po sklepach się plotkuje a sam jest nie lepszy potwierdzając to na kolędzie. Wszystkim komentującym chce przypomnieć że aby kogoś pouczać, krytykować i oczerniać to najpierw trzeba dawać samemu przykład i nie tylko słowem ale także czynem, zachowaniem i postawą.
Gość - obrońca praw człowieka w środa, 15 kwietnia 2020 19:58

Polecam zapoznanie się z definicją słowa "nagonka". Księdzu Piotrowi chodziło, iż powstała ona właśnie po wyproszeniu meuśników z kościoła, tak aby oczywiście pozostało zgodnie z przepisami 5 osób, co nie spodobało się Panom.
Tak, ksiądz prefekt przestrzega przepisów - DEKALOGU.
Plotkował, będąc u Pani na kolędzie?

Polecam zapoznanie się z definicją słowa "nagonka". Księdzu Piotrowi chodziło, iż powstała ona właśnie po wyproszeniu meuśników z kościoła, tak aby oczywiście pozostało zgodnie z przepisami 5 osób, co nie spodobało się Panom. Tak, ksiądz prefekt przestrzega przepisów - DEKALOGU. Plotkował, będąc u Pani na kolędzie?
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.