Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dobra: Proinwestycyjny budżet na 2024 rok

Gmina Dobra

-Uważam, że ten budżet jest proinwestycyjny i zabezpiecza interesy naszej gminy oraz mieszkańców, abyśmy tworzyli dobre miejsce do tego, żeby tutaj żyć, pracować, mieszkać i odpoczywać - mówił burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler podsumowując dyskusję nad przyszłorocznym budżetem. Projekt planu dochodów i wydatków na 2024 rok został przez radnych przyjęty jednogłośnie.

Przyszłoroczne dochody dobrskiego samorządu zaplanowano w wysokości ponad 47 mln zł, zaś wydatki to kwota ponad 49 ml zł. Na zadania majątkowe planuje się przeznaczyć z kolei ponad 18 mln zł. Wśród zaplanowanych na 2024 rok inwestycji znalazła się m.in. budowa kanalizacji za prawie 2,5 mln zł, rozbudowa dróg w różnych miejscowościach na terenie gminy Dobra (blisko 2 mln zł), rewitalizacją Placu Wojska Polskiego (3,5 mln zł), czy chociażby remont budynku, gdzie znajduje się przychodnia i Ośrodek Pomocy Społecznej (3,5 mln zł) oraz rewitalizacja Placu Mały Rynek (2,5 mln zł).

- To pewnie nie jest koniec inwestycji, bo tu nie jest wpisana ul. Mickiewicz, którą wprowadzimy w przyszłym roku, powinniśmy wprowadzić środki na pomoc powiatowi tureckiemu na budowę chodnika w kierunku Długiej Wsi, ale też przy drodze Mikulice-Wietchinin- Kaczki Średnie. Przed nami sporo zmian budżetu, które w przyszłym roku będziemy wprowadzali, to będzie wiązało się z tym, że będziemy starali się pozyskiwać nowe środki, aby te inwestycje realizować - mówił burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler podczas sesji budżetowej, która miała miejsce w czwartek, 14 grudnia.

Dużym wyzwaniem dla samorządowych finansów jest oświata, na którą w przyszłym roku samorząd Dobrej przeznaczyć zamierza 11,4 mln zł, czyli o milion złotych więcej niż w roku obecnym. Nie wiadomo jednak, jak na te plany wpłyną zapowiadane podwyżki dla nauczycieli w wysokości 30 proc.

- Trzeba wprowadzić trochę spokoju, bo tej subwencji też prawie milion złotych dostaliśmy więcej, ta dokładka z naszej stronie w wysokości prawie 4 mln powinna zabezpieczyć na tym samym poziomie oświatę, chyba, że ta podwyżka , którą proponuje obecny rząd będzie bez pokrycia w środkach - zaznaczył Tadeusz Gebler. Burmistrz Dobrej podkreślił, że udało się utrzymać w budżecie Fundusz Sołecki, którego nie było w takich gminach jak Brudzew czy Przykona.

Jeśli chodzi o zaciągnięte kredyty i pożyczki to na koniec 2024 do spłaty pozostanie gminie niespełna 800 tys. zł, co jak zauważył burmistrz, jest dużym sukcesem.

Burmistrz podziękował pani skarbnik, wszystkim pracownikom, dyrektorom i kierownikom jednostek organizacyjnych za to, że udało się skonstruować przyszłoroczny plan dochodów i wydatków. Radni projekt uchwały budżetowej przyjęli jednogłośnie.
 
fot. Gmina Dobra Wielkopolska - fb
 
Language Abenteuer 2023 w świątecznym klimacie
Jedenaste spotkanie wigilijne dla starszych, chory...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 15 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.