Dobra: Radni jednogłośnie za budżetem na 2021 rok

Sesja Dobra

W gminie Dobra w dużej mierze dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym udało się wygospodarować blisko 4,5 mln zł na zadania inwestycyjne. Radni poparli przedstawiony im projekt uchwały budżetowej bez sprzeciwu.

Dochody dobrskiego samorządu zaplanowano na kwotę 31.356.964,00 zł, zaś wydatki to 33.780.856,00. Na inwestycje w 2021 roku zapisano natomiast kwotę 4.475.097,65 zł.

- W momencie gdy przystąpiliśmy z panią skarbnik do prac nad budżetu, to okazało się, że żeby go zamknąć i żeby ten budżet mógł funkcjonować w 2021 roku to brakowało nam 1,5 mln zł, uwzględnialiśmy wszystkie te plany, które kierownicy jednostek organizacyjnych nam przedstawili. Niestety musieliśmy te plany zweryfikować, ponieważ musieliśmy znaleźć około 1,5 mln zł aby zamknąć budżet. W momencie tworzenia budżetu była wpisana kwota na inwestycje w wysokości około 1,5 mln zł, to nie były duże środki - mówił burmistrz Tadeusz Gebler.

Wzrost kwoty na zadania inwestycyjne to dzięki w dużej mierze zasługa pozyskanych środków zewnętrznych - zarówno z PFRONu - 185 tys. zł na zakup samochodu do usługi door to door, ale przede wszystkim z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - dwa miliony na termomodernizację szkoły i 680 tys. zł na gospodarkę wodno-ściekową w Skęczniewie. Gmina Dobra oczekuje również na dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, które pozwoli wykonać prace na drodze Dobra-Ostrówek.

Dużą część samorządowego budżetu pochłonie szeroko rozumiana oświata. Z planu budżetowego na 2021 rok wynika, że do subwencji trzeba będzie dołożyć 3,4 mln zł. To o blisko 400 tys. zł więcej niż przed rokiem.

- W nowej kadencji nie zaciągnęliśmy żadnego kredytu. Startowaliśmy z poziomem długu w wysokości około 5,5 mln zł, na koniec roku 2021 planujemy, że będzie to kwota lekko ponad 2,6 mln zł, a jak słyszeliście na obecną chwilę nie planujemy zaciągania kredytu na 2021 rok. Znacznie nam to zadłużenie spadnie i myślę, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej to dobra oznaka, bo daje nam możliwości dosyć duże inwestycyjne, bo będziemy mogli się wspomagać kredytami mając zadłużenie na niskim poziome - podsumowywał Tadeusz Gebler.

Nie bądźmy obojętni na osoby zagrożone wychłodzeni...
Władysławów: Nowe mundury dla druhów OSP

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 05 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.