Dobra: Samorząd dołoży ponad 26 tys. zł do dokumentacji na kolej z Konina do Turku

Rada Miejska w Dobrej przekazała środki na dokumentację dla linii kolejowej Konin-Turek
Udzielenia Województwu Wielkopolskiemu pomocy finansowej w formie dotacji celowej na realizację zadania pn. „Opracowanie dokumentacji pod nazwą: Wstępne Studium Planistyczno – Prognostyczne dla projektów w ramach programu Kolej+” było jednym z punktów środowej (4 sierpnia) sesji rady miejskiej w Dobrej. Wszyscy zebrani poparli przedstawiony im projekt uchwały.
 
 
 
 
 
 
Temat udzielenia wsparcia finansowego dla samorządu województwa omawiany był już wcześniej, bowiem rada musiała zabezpieczyć pieniądze w budżecie jeszcze przed wyłonieniem wykonawcy, który zajmie się opracowaniem dokumentacji. - Wtedy te środki zabezpieczaliśmy po omacku, bo nie wiedzieliśmy o jakiej kwocie mówimy. Zabezpieczyliśmy wówczas 35 tys. zł. Na dniach rozstrzygnął się przetarg i po tym przetargu Urząd Marszałkowski poinformował, że wyłoniono firmę, która zaoferowała cenę 682 650 zł co przy udziale na poziomie 3,95 proc., bo taki był planowany na nasza gminę, wychodzi kwota 26,9 tys. zł. Teraz gdy mamy wyłonionego wykonacę możemy przyjąć uchwałę, tak by nasza część stworzyła całą kwotę umożliwiająca stworzenie studium i podpisanie umowy z wykonawcą - wyjaśniał podczas środowej sesji burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler. 
 
W dyskusji zabrał głos radny Jan Dzierdzicki, który stwierdził, że samorząd Dobrej nie może być czarną owcą. - Jeśli w powiecie wszystkie gminy dają, to my nie możemy inaczej. Tylko co będzie dalej? Te koszty bedą bardzo duże, czy my jako gmina będziemy mieć jakieś korzyści z tego? - dopytywał radny Dzierdzicki. Jak wyjaśnił burmistrz Gebler, dofinansowanie do opracowania dokumentacji jest pierwszym etapem, który pozwala stworzyć studium na podstawie którego będzie podjęta decyzja ekonomiczna o budowie linii. Dokument ten pokaże jaka będzie m.in. opłacalność inwestycji i da obraz całej sytuacji. - W budżecie państwa zostały przeznaczone środki na budowę tej linii w określonej kwocie. Zanim dojdzie do budowy linii będzie  już nowa rada i być może nowy burmistrz. To długofalowy proces, trudno jest powiedzieć, jak będzie wyglądało finansowane tej inwestycji. Takich samorządów jak nasz nie stać na wkład w wysokości pięcio czy siedmiomilionowy do tej inwestycji. Nie możemy sobie pozwolić na wydatkowanie niewiadomo jakich środków. Pojawiają nie rożne nowe programy finansowe które są przez rząd i Urząd Marszałkowski dystrybuowane  i ja jestem dobrej myśli, że może skończy się na tym, że w ogóle nie będziemy dokładać do tej inwestycji. Ten większy ciężar będzie spoczywał po stronie rządu i Urzędu Marszałkowskiego, a my skromną kwotą będziemy mogli wesprzeć tę inwestycję - podsumował burmistrz Gebler. Radni natomiast jednogłośnie przychylili się do przekazania określonej w uchwale kwoty.
Polski Ład dla gminy Dobra. Samorząd stara się o ś...
Władysławów: Z Wyszyny do Wilna, czyli pielgrzymka...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - nieRząd w środa, 04 sierpnia 2021 11:54

My wam podwyżki wynagrodzeń .Wy nam pieniądze na nasze chore wizje .

My wam podwyżki wynagrodzeń .Wy nam pieniądze na nasze chore wizje .
Gość
poniedziałek, 18 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.