Dobra: Samorząd wspomoże Państwową Straż Pożarną i powiat turecki

GMina Dobra
Przyjmując zmiany w budżecie podczas czwartkowej (23 lipca) sesji dobry radni zdecydowali m.in. o udzieleniu wsparcia finansowanego dla powiatu tureckiego na remont jednej z dróg na terenie gminy Dobra, dotacji dla Państwowej Straży Pożarnej i przekazaniu środków na zakup auta dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Żeronicach.  Radny Wszędybył dopytywał jednak, czy wsparcie dla straży pożarnej i ŚDS rzeczywiście jest konieczne.
 
Jeszcze przed przystąpieniem do procedowania nad uchwałami radny Paweł Wszędybył wnioskował, aby z porządku obrad wykreślić punkt dotyczący zmian w budżecie. Radny był zdania, że zabezpieczenie kwoty blisko 100 tys. na zakup auta dla ŚDS w Żeronicach, podczas gdy finansowanie placówki leży w gestii wojewody oraz przekazanie kwoty niemal 20 tys. zł dla PSP wymagają szersze dyskusji. Z racji tego, że sesja była sesją nadzwyczajną burmistrz Tadeusz Gebler musiał wyrazić zgodę na zmianę w porządku obrad. Tak się nie stało, ponieważ jak argumentował włodarz gminy Dobra w punkcie dotyczącym zmian w uchwale budżetowej jest miejsce również na dyskusję wśród radnych. 
 
 
Burmistrz wyjaśnił, że na zakup auta dla ŚDS w Żeronicach przystosowane do przewozu osób na wózkach inwalidzkich pozyskano dofinansowanie z PFRON. Kwota całkowita projektu wynosi 154.994,00 zł natomiast wkład własny gminy to kwota 96.194,00 zł. Wnioskowano o wsparcie na poziomie 90 tys. zł, jednak udało się otrzymać jedynie niespełna 60 tys. Samorząd musiał więc zdecydować czy rezygnuje z zadania, czy przyjmuję niższą kwotę dofinansowania.

- Pytaliśmy, czy jeżeli tego dofinansowania nie przyjmiemy, czy będzie możliwość ubiegania się powtórnie. Odpowiedziano, że tak, ale żebyśmy nie liczyli, że te środki będą większe, a po drugie nabór wniosków jest raz w roku. Daliśmy propozycję w budżecie do akceptacji, żeby ten bus był zakupiony - wyjaśniał Tadeusz Gebler, dodając, że chociaż ŚDS jest finansowany ze środków Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, to samochody są zakupywane i przekazywane ze środków budżetu gminnego.

Wojewoda nie dofinansowuje również projektów, na które pozyskano pieniądze z PFRON.  Jak poinformował burmistrz, po analizie sytuacji ustalono że auto, które dotychczas użytkowane było w ŚDS trafi do Zakładu Gospodarki Komunalnej, a bus z ZGK przeznaczony zostanie na potrzeby orkiestry. To jednak nie jedyne dofinansowania z PFRON, które pozyskała w ostatnim czasie gmina Dobra.  Do budżetu wprowadzono także środki na budowę pionowej platformy dla osób niepełnosprawnych wraz z zakupem i montażem drzwi wejściowych do budynku Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrej. Na projekt ten  pozyskano środki zewnętrzne z PFRON-u w wysokości 20.719,97 zł. Kwota całkowita projektu wynosi 59.199,90 zł, natomiast wkład własny to kwota 38.479,93 zł.  Zwiększono również plan finansowy wydatków zadań własnych Urzędu Miasta w Dobrej na realizację projektu pn. „Budowa pochylni dla osób niepełnosprawnych w budynku Urzędu Miejskiego w Dobrej”. Na projekt ten pozyskano środki zewnętrzne z PFRON-u w wysokości  6.435,39 zł. Kwota całkowita projektu wynosi 18.386,83 zł, natomiast wkład własny to kwota 11.951,44 zł.
 
 
Radny Wszędybył pytał również o pieniądze, które samorząd przeznaczył na dotację dla Państwowej Straży Pożarnej na zakup narzędzi hydraulicznych. Burmistrz Gebler poinformował, że PSP wystąpiła o wsparcie w zakupie zestawu hydraulicznego. Całość zadania to koszt 112 503 zł.

- Wkład naszej gminy w zakup tego zestawu to 20 900 zł i to nie jest tak, że za darmo, bo dostaliśmy propozycję przejęcia z PSP zestawu hydraulicznego który obecnie jest używany - wyjaśniał burmistrz. Sprzęt przekazany ma być na potrzeby jednostki w Piekarach, która jest w szeregach KSRG, a obecnie dysponuje skromnym sprzętem hydraulicznym. Ten, który ma zostać przekazany od Państwowej Straży Pożarnej w momencie jego zakupu, kilkanaście lat temu, wart był 90 tys zł, a jak podkreślał Tadeusz Gebler, nie są to narzędzia używane codziennie. 
 
Dobrscy radni jednogłośnie przyjęli również uchwałę o przekazaniu dotacji na zadaniepn. „Remont poprzez podwójne powierzchniowe utrwalenie drogi powiatowej nr 4504 Zieleń – Skęczniew w m. Józefów i Piekary”. Zarząd Powiatu Tureckiego zwrócił się z prośbą o wsparcie finansowego tej inwestycji w kwocie 150.000,00 zł czyli połowy szacunkowej wartości remontu. Wykonanie tego zadania będzie mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Dobra. Remont przebiegać będzie na dwóch odcinkach o długości łącznie blisko czterech kilometrów. Bez wsparcia finansowego ze strony samorządu gminnego realizacja zadania nie byłaby możliwa. 
Przykona: Umowa na nowy chodnik podpisana
Aktywnych zakażeń w powiecie przybywa. Wśród chory...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Gość w czwartek, 23 lipiec 2020 13:21

Wpuść małpy do cyrku bez treningu

Wpuść małpy do cyrku bez treningu
Gość - Lo w czwartek, 23 lipiec 2020 12:12

Na wybory budżet państwa przekazuje samochody na lewo i prawo a psp r żebrze o kasę na sprzęt. Jacy wy jesteście naiwni w tych samorzadach.

Na wybory budżet państwa przekazuje samochody na lewo i prawo a psp r żebrze o kasę na sprzęt. Jacy wy jesteście naiwni w tych samorzadach.
Gość
środa, 02 grudzień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.