Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dobra: Sprzątania cmentarza ewangelicko-augsburskiego na Młynach Piekarskich

Dobra

W sobotnie przedpołudnie 16 marca członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej zorganizowali akcję sprzątania cmentarza ewangelicko-augsburskiego na Młynach Piekarskich.

Nekropolia usytuowana jest w lesie i jest największym tego typu obiektem w gminie Dobra. Jest pozostałością po niemieckich osadnikach, którzy na te tereny przybyli w XIX wieku w poszukiwaniu lepszego bytu. Przed wybuchem II wojny światowej Młyny Piekarskie zamieszkiwane były prawie w całości przez ewangelików. Osadnicy przyczynili się do poprawy całej infrastruktury terenów. Uchodzili za bardzo dobrych rolników, uprawiali ziemię niskiej klasy osiągając bardzo dobre plony. Przyjaźń oraz zgodę osadników i Polaków zburzył wybuch II wojny światowej. Po 1945 roku cmentarz uległ dewastacji i stopniowemu zniszczeniu. Z czasem zniknęły metalowe elementy ogrodzeń nagrobków oraz całe ogrodzenie cmentarza. Podobny los spotkał kantorat położony nieopodal cmentarza. Mimo to, po wojnie odbyło się tam jeszcze siedem pochówków. Ostatni w 1992 roku – Gustawa Firusa ze Stawek.

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Dobrskiej stara się każdego roku pamiętać o tym miejscy i organizować podobne akcje. W tegoroczne prace oprócz członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej zaangażowały się dzieci z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego z Piekar z wychowawczynią Anna Gajowiak, Cezary Madaj wraz z druhami z OSP Piekary , Marek Szadek z OSP Skęczniew, Bartosz Kiełbasa z Towarzystwa Przyjaciół Konina, Wojciech Rusek - leśniczy Leśnictwa Czarny Las, Andrzej Fryt- radny Powiatu Tureckiego , Jerzy Skoberańda - sołtys Stawek oraz inne osoby którym los nekropoli nie jest obojętny. Łącznie pracowało ponad 30 osób. Celem akcji było oczyszczenie zabytkowych nagrobków z mchu i śmieci, oraz posprzątanie całego terenu cmentarza z liści i gałęzi. Na koniec prac zapalono kilka symbolicznych zniczy na oczyszczonych grobach. Akcja zakończyła się wspólnym ogniskiem.
 
Paulina Gąsiorek
 
Czysta Przyjemność: Wykwintny Catering Dietetyczny...
Kawęczyn: Nowy wóz oficjalnie powitany przez straż...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.