Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dobra: Średniowieczna procesja Emaus- kobietom wstęp wzbroniony

Emaus w Dobrej

Przy wschodzie słońca mężczyźni zbierają się, by wziąć udział w niezwykłej procesji. Kobietom wstęp wzbroniony. Tej niezwykle już rzadkiej tradycji dotrzymuje się w Dobrej.

W poniedziałek, 22 kwietnia około godziny 5.00 grupa młodych mężczyzn zebrała się, by wspólnie wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu. Sprzed kościoła Najświętszej Maryi Panny w Dobrej śmiałkowie przebyli 10 kilometrów, aby dotrzymać tradycji. Prawdopodobnie Emaus zapoczątkowany został w XIX wieku . Procesja prowadzi przez szlaki dawnych granic miasta i stojących na jego uboczach krzyży i kapliczek. W wyznaczonych miejscach mężczyźni zatrzymują się i modlą o obfite plony. W tym celu zakopywane są również bryłki wosku. Podczas podróży śmiałkom towarzyszą śpiew i huk petard.

Jak co roku w poniedziałek tradycja ta kontynuowana jest również w Dobrej. W Emausie oprócz miejscowych mężczyzn uczestniczą również pątnicy przybywający z różnych stron Polski. Mówi się, że tradycję tę ustanowili właśnie dobrzenie. Przyczyną tego było wielkie szczęście, gdyż w dawnych czasach właśnie to miasteczko ominęła epidemia zarazy.
Władysławów: Procesja rezurekcyjna w Parafii NNMP ...
Brudzew: Oznajmili światu zmartwychwstanie Jezusa

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Figat w wtorek, 23 kwietnia 2019 13:47

Przepraszam za błąd - powinno być nietakt

Przepraszam za błąd - powinno być nietakt
Gość - Figat w wtorek, 23 kwietnia 2019 11:09

Zdjęcie nr 20 - czterej funkcjonariusze PISu: Bartosik, Fryt, Kosobudzki, Żółtaszek. Gdyby chodzili co roku, sprawy by nie było. Okazjonalnie (zbiorowo) przed wyborami to jednak nie takt.

Zdjęcie nr 20 - czterej funkcjonariusze PISu: Bartosik, Fryt, Kosobudzki, Żółtaszek. Gdyby chodzili co roku, sprawy by nie było. Okazjonalnie (zbiorowo) przed wyborami to jednak nie takt.
Gość
sobota, 25 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.