Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dobra: Tłumy mężczyzn na procesji Emaus

Emaus Dobra

Dobrski Emaus powrócił na swój szlak ponownie przyciągając setki uczestników. Jest to najstarsza wielkanocna tradycja religijna w regionie.

Prawdopodobnie Emaus ustanowili mieszkańcy Dobrej, jako dziękczynienie za uratowanie miasta od zarazy, które wcześniej nawiedzały Dobrę w latach 1626, 1708, 1813, 1814, 1831, 1837. Zmarłych od zarazy grzebano w kilkusetosobowych zbiorowych mogiłach na cmentarzu cholerycznym w lesie, przy drodze do Piekar.

Trasa procesji od lat jest niezmienna - prowadzi przez szlaki dawnych granic miasta i stojących na jego uboczach krzyży i kapliczek. W wyznaczonych miejscach mężczyźni zwyczajowo zatrzymują się i modlą o obfite plony. W tym celu zakopywane są również bryłki wosku. Podczas podróży śmiałkom towarzyszą śpiew i huk petard.

W Emausie oprócz miejscowych mężczyzn uczestniczą również pątnicy przybywający z różnych stron Polski. Tegoroczna procesja przyciągnęła seta wiernych, którzy wspólnie przemierzyli znaną od wieków trasę. W ostatnim etapie, czyli przed wejściem do miasta do mazerujących wiernych dołączyła i procesja zaczęła zmierzać w kierunku kościoła. Na miejscu już po błogosławieństwie kapłana wszyscy weszli do środka i wzięli udział w mszy świętej.

ZE PAK skończy z węglem wcześniej niż planowano? W...
Mieszkańcy powiatu tureckiego poświęcili pokarmy. ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.