Dobra: Więcej pieniędzy dla radnych, sołtysów i strażaków

Sesja Rady Gminy i Miasta Dobra

Po raz pierwszy od 11 lat radni z Dobrej doczekali się podwyżki. Na nowych zasadach diety otrzymają także sołtysi. Więcej pieniędzy przewidziano również członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy.


 

Radni z podwyżkami

Poprzednia uchwała, która ustalała wysokość diety otrzymywanej przez radnych przyjęta była w 2008 roku. Jak podkreślano w uzasadnieniu do projektu odczytanego podczas sesji, dobrscy radni są bardzo aktywni, uczestniczą w wielu spotkaniach i poświęcają dużo czasu na pracę w komisjach. Stąd decyzja o podwyższeniu diet. Na mocy uchwały przyjętej przez w większość radny przewodniczący gremium otrzymywać będzie 1320 zł (poprzednio 1200 zł), dieta wiceprzewodniczącego rady oraz przewodniczących stałych komisji wyniesie 720 zł (było 630 zł). Nowością jest wprowadzenie diet dla wiceprzewodniczących komisji rady w wysokości 540 zł. Pozostali radni otrzymają 480 zł (wcześniej 420 zł). Każda nieusprawiedliwiona nieobecność na będzie skutkowała obniżeniem miesięcznej dieto o 10 procent.

Nowe zasady dla sołtysów

Radni zajęli się też ustaleniem nowych zasad wypłacania diet sołtysom. Wcześniej wypłacano im pieniądze za uczestnictwo w sesji. Jeśli dany sołtys nie brał w niej udziały to za dany okres nie otrzymywał żadnej diety. Ta kwestia wymagała zatem uregulowania. Pierwsze spotkanie w sprawie diet dla sołtysów odbyło się jeszcze w kwietniu. Ustalenia poddano dyskusji na komisjach. Konsensusem był przedłożony projekt uchwały, który otrzymali radni. W ostatecznej wersji zapisano stałą miesięczną dietę dla sołtysów nie będących radnymi w wysokości 120 zł. Sołtysi, którzy są jednocześnie radnymi otrzymywać będą dietę w wysokości 90 zł. Oprócz tego za udział w sesji do kieszeni sołtysów trafiać będzie 60 zł - podstawą do wypłacenia będą podpisy na liście obecności.

Więcej też dla druhów

Podczas sesji zdecydowano też o podwyższeniu ekwiwalentu dla członków OSP z terenu gminy. Zaktualizowano w ten sposób uchwałę sprzed dwóch lat. Druhowie ochotnicy za udział w akcjach otrzymywać będą 15 zł za godzinę (o dwa złote więcej niż poprzednio). O złotówkę (do 7 zł/h) wzrósł natomiast ekwiwalent za udział w szkoleniach.

 


 

Jedyna lewicowa alternatywa w wyborach
Motocyklem w osobówkę, czyli groźnie na Kolskiej S...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 30 czerwca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.