Dobra: Wielkanocny poniedziałek bez procesji Emaus

Emaus Dobra

Emaus to najstarsza wielkanocna tradycja religijna w regionie. W tym roku jednak mieszkańców Dobrej nie obudzą śpiewy i modlitwy. Ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku procesja została odwołana.

Prawdopodobnie Emaus ustanowili mieszkańcy Dobrej, jako dziękczynienie za uratowanie miasta od zarazy, które wcześniej nawiedzały Dobrę w latach 1626, 1708, 1813, 1814, 1831, 1837. Zmarłych od zarazy grzebano w kilkusetosobowych zbiorowych mogiłach na cmentarzu cholerycznym w lesie, przy drodze do Piekar.

Trasa procesji od lat jest niezmienna - prowadzi przez szlaki dawnych granic miasta i stojących na jego uboczach krzyży i kapliczek. W wyznaczonych miejscach mężczyźni zwyczajowo zatrzymują się i modlą o obfite plony. W tym celu zakopywane są również bryłki wosku. Podczas podróży śmiałkom towarzyszą śpiew i huk petard. Epidemia koronawirusa niestety sprawiła, że ta wielowiekowa tradycja w tym roku zostanie przerwana.

Po rozmowie głównych organizatorów z proboszczem ustalono że w tym roku Emaus się nie odbędzie.

Wybory 2020: Burmistrz Antosik przedstawia swoje o...
Cel osiągnięty przed terminem! Pięć dni do końca i...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Anita w piątek, 03 kwietnia 2020 22:27

Szkoda.
Może trzeba było zorganizować procesję tak, by uczestnicy szli oddaleni od siebie na zasadach ogólnych, czyli co najmniej 2 metry jeden od drugiego?

Jak wiemy, 1837 roku mieszkańcy Turku i okolic odbyli pielgrzymkę na kolanach do krzyża na galewskim wzgórzu. Wtedy to też dokonał się cud cofnięcia epidemii cholery. Gdy pielgrzymi wrócili do domów, witali ich zdrowi członkowie rodzin, wcześniej leżący co niektórzy już na łożu śmierci.

Zadaje się, że dziś też mamy o co Boga błagać.

Szkoda. Może trzeba było zorganizować procesję tak, by uczestnicy szli oddaleni od siebie na zasadach ogólnych, czyli co najmniej 2 metry jeden od drugiego? Jak wiemy, 1837 roku mieszkańcy Turku i okolic odbyli pielgrzymkę na kolanach do krzyża na galewskim wzgórzu. Wtedy to też dokonał się cud cofnięcia epidemii cholery. Gdy pielgrzymi wrócili do domów, witali ich zdrowi członkowie rodzin, wcześniej leżący co niektórzy już na łożu śmierci. Zadaje się, że dziś też mamy o co Boga błagać.
Gość
czwartek, 28 września 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.