Dobra: Wolontariusze kwestowali na rzecz renowacji nagrobków

Kwesta na rzecz nagrobków

W dniu Wszystkich Świętych na wielu cmentarza w całej Polsce odbywają się zbiórki pieniężne na rzecz renowacji starych nagrobków. Podobnie było także w Dobrej, gdzie już po raz czwarty zbierano na zachowanie wartości historycznej cmentarza parafialnego.

Organizatorem zbiórki było Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi. Akcja poprzedzona była kampanią informacyjną – rozdawano ulotki, a do wsparcia inicjatywy zachęcał także proboszcz dobrskiej parafii ks. Wojciech Marciszewski. Oprócz wolontariuszy i członków stowarzyszenia do kwesty włączyli się także przyjaciele społeczników z Koła Łowieckiego Nr 13 "Szarak" w Dobrej, a także burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, poprzedni burmistrz Andrzej Piątkowski z żoną oraz Prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Dobrej Piotr Gebler i przewodniczący rady miejskiej w Dobrej Tomasz Gil. Koordynatorem tegorocznej kwesty była Danuta Zgolińska, członek zarządu SPZD, wicedyrektor szkoły w Dobrej.

Akcja spotkała się z niezwykle życzliwym odbiorem, a odwiedzający cmentarz chętnie wrzucali datki do puszek kwestujących wolontariuszy. W tym roku udało się zebrać 2.948,13 zł. co ze środkami z trzech poprzednich lat daje 15.195,22 zł. Większą część puli już zagospodarowano – odrestaurowano wykonany z piaskowca nagrobek pierwszego burmistrza II Rzeczypospolitej śp. Wiktora Witolda Ereta. To zadanie wsparł w formie dotacji samorząd gminy Dobra a udało się je wykonać w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 2018.

W marcu tego roku podpisano także umowę na dofinansowanie z Lokalnej Grupy Działania Turkowska Unia Rozwoju. Za pozyskane środki nie tylko odrestaurowano kolejne nagrobki śp. Stanisława Zaborskiego, śp. Jana (ojciec) i Aleksandra (syn) Łazińskich, śp. Marii Gątkiewiczowej i prawosławny z kutym ogrodzeniem śp. Wasilija Grigoriewicza Nudowicza, ale też wykonano ulotki, zakupiono identyfikatory, przeprowadzono konkurs wiedzy o zabytkach na terenie gminy i wydano publikację o historii dobrskiego cmentarza. Łącznie udało się odnowić pięć nagrobków, a koszt wszystkich działań wyniósł 33.613,00 zł.

Fot. Fb/Ziemia Dobrska
Gm.Turek: Szkoła Podstawowa w Chlebowie obchodziła...
Zapraszamy na Rajd Krajoznawczo- Historyczny

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Magda w wtorek, 05 listopada 2019 17:59

Fajna inicjatywa

Fajna inicjatywa
Gość
środa, 01 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.