Dobra: Wyjątkowe wyróżnienia, dla wybitnych postaci

Dni Dobrej

Z okazji Dni Dobrej już po raz dziewiąty nadano odznaczenia najwyższej godności „Zasłużony dla gminy Dobra - Bene Meritus”. Tym razem wyjątkowo - pośmiertnie - przyznano je Pawłowi Skórzewskiemu oraz Konradowi Litwickiemu.

Tytuł „Zasłużony dla gminy Dobra - Bene Meritus” przyznawany jest od dziewięciu lat za zasługi dla rozwoju Dobrej. Otrzymują go ludzie o ogromnych zasługach w dziedzinie, w której działają, niepowtarzalni i - jak mówił zastępca burmistrza Dobrej Przemysław Tomczak - jedyni. Może on być też nadawany pośmiertnie i z tej możliwości skorzystali członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dobrskiej, wnioskując o przyznanie tytułu Pawłowi Skórzewskiemu i Konradowi Litwickiemu. 16 maja kapituła odznaczenia pod przewodnictwem burmistrza Tadeusza Geblera przychyliła się do tej propozycji.

Paweł Skórzewski herbu Drogosław, był senatorem-wojewodą Królestwa Kongresowego, a także właścicielem klucza dobrskiego. To on w latach 70. XIX wieku wzniósł w Długiej Wsi okazałą siedzibę - murowany dwór. Znany był szeroko jako dobry obywatel i patriota. Uczestniczył w insurekcji kościuszkowskiej, był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Konstytucji 3 Maja, a w wieku 24 lat wstąpił do szeregów konfederacji barskiej. Drugi z wyróżnionych to Konrad Litwiński, który zamieszkał w Dobrej w latach 30. XX wieku. Zasłużył się nie tylko jako nauczyciel i kierownik miejscowej szkoły. Mieszkańcy Dobrej znaleźli w osobie Konrada Litwińskiego animatora życia sportowego, kulturalnego, a także duchowego. To właśnie on zaproponował, aby drużyna piłkarska przyjęła nazwę „Wicher” Dobra.

Honorowy tytuł społecznika otrzymał Jan Dzierdzicki natomiast Ksiądz Prałat Zygmunt Chromiński został uhonorowany tytułem Zasłużony dla Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Dobrskiej.

Atrakcje i niespodzianki dla mieszkańców podczas D...
Piknik dla czworonożnych przyjaciół

Podobne wpisy

 

Komentarze 3

Gość - Karolina Białek w poniedziałek, 10 czerwiec 2019 18:31

Jest błąd w nazwisku Konrad Litwiński a nie Litwicki

Jest błąd w nazwisku Konrad Litwiński a nie Litwicki
Gość - Igor w niedziela, 09 czerwiec 2019 19:20

Tytuły społecznika i zasłużonego nadało Stowarzyszenie

Tytuły społecznika i zasłużonego nadało Stowarzyszenie
Gość - Igor w niedziela, 09 czerwiec 2019 19:17

Zasłużony dla gminy Dobra, a nie wyłącznie miasta

Zasłużony dla gminy Dobra, a nie wyłącznie miasta
Gość
czwartek, 25 luty 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.