Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dobra: Wyklęci - niezłomni i nieugięci. W Czystym uczczono pamięć poległych żołnierzy

Czyste

 

W Polsce 1 marca od 2011 roku obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia upamiętniamy tych żołnierzy, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej , ale sprzeciwiali się narzuconej władzy.

W miejscowości Czyste w gminie Dobra znajduje się tablica upamiętniająca bohaterów z oddziału porucznika Eugeniusza Kokolskiego ps. Groźny. Zlokalizowana jest ona w miejscu w którym niegdyś istniało gospodarstwo. Stało się ono ostatnim schronem dla sześciu żołnierzy tegoż oddziału i samego dowódcy. Partyzanci w kilka dnia po bitwie pod Prażuchami (5 marca 1946r.) udali się do gospodarstwa w Czystym po wstępnym rozpoznaniu terenu. W wyniku obławy następnego dnia rankiem - 15 marca 1946r.- oddział został schwytany. Partyzanci poddali się bez walki, a sam „Groźny” strzelił sobie w głowę. Umierającego dowódcę wywleczono z domu, po czym wraz z kolegami przewieziono do siedziby UB w Turku. „Groźny” zmarł tam 15 marca około 15:00. Ciała dowódcy nie udało się odnaleźć. Reszta pochwyconych została zamordowana.

Tradycyjnie już w środę, 1 marca przedstawiciele władz gminy i miasta Dobra - wiceburmistrz Przemysław Tomczak, przewodniczący rady miejskiej Tomasz Gil, a także delegacje szkół i stowarzyszeń, w tym przedstawiciel Ruchu Narodowego Konin spotkali się w Czystym, aby uczcić pamięć żołnierzy niezłomnych. Modlitwę za poległych odmówił proboszcz parafii w Skęczniewie, ks. Grzegorz Wawrzyniak, a przy pamiątkowej tablicy złożono symboliczne wiązanki kwiatów.

fot. Paulina Gąsiorek
 
Nauka w Koninie!
Tuliszków: Czasy i ludzie w Wielopolu. Prace nad k...

Podobne wpisy

 

Komentarze 4

Gość - Stanisław w czwartek, 09 marca 2023 19:21

Żołnierze wyklęci czy ...bandyci przeklęci?
Niestety różne oblicza miała ta nasza powojenna partyzantka. Również bandyckie. Nie należy o tym zapominać.

Żołnierze wyklęci czy ...bandyci przeklęci? Niestety różne oblicza miała ta nasza powojenna partyzantka. Również bandyckie. Nie należy o tym zapominać.
Gość - Obywatel w czwartek, 02 marca 2023 13:44

Od wielu lat politycy fałszują historię. Wielu z obecnych zna prawdę, lecz z obawy przed konsekwencjami wolą milczeć i zachować obowiązującą poprawność polityczną. Przykre:-(

Od wielu lat politycy fałszują historię. Wielu z obecnych zna prawdę, lecz z obawy przed konsekwencjami wolą milczeć i zachować obowiązującą poprawność polityczną. Przykre:-(
Gość - bgv w piątek, 03 marca 2023 15:10

Po prawie 80 latach na pewno jeszcze żyje masa naocznych świadków . Nie wciskaj kitu. Za komuny jak ktoś chciał mógł się skarżyć.

Po prawie 80 latach na pewno jeszcze żyje masa naocznych świadków :D. Nie wciskaj kitu. Za komuny jak ktoś chciał mógł się skarżyć.
Gość - xyz w wtorek, 07 marca 2023 08:03

No właśnie swiadk0wie opowiadają, kim byli ci bandyci. Za komuny mógł się skarżyć? Wiesz, co ty mówisz???

No właśnie swiadk0wie opowiadają, kim byli ci bandyci. Za komuny mógł się skarżyć? Wiesz, co ty mówisz???
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.