Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Dramatyczny wzrost zachorowań. Czy należy się bać drugiej fali pandemii?

covid-19

Liczba przypadków zachorowań na koronawirusa w Polsce rośnie w zastraszającym tempie. W ostatnim czasie odnotowywane są tysiące nowych zachorowań. W powiecie tureckim stwierdzono dotychczas 381 osób zarażonych SARS-CoV-2. Czy należy bać się drugiej fali pandemii? Przypominamy najważniejsze obowiązujące obostrzenia.

Nowe restrykcje
W związku z dużym przyrostem nowych przypadków koronawirusa w Polsce rząd zdecydował się na kolejne obostrzenia. Od soboty, 3 października, zmieniły się powiaty uznane za strefy żółte i czerwone. Obowiązują w nich specjalne zasady zachowania.

W strefie czerwonej, w której aktualnie znajduje się 17 powiatów, obowiązuje zakaz organizacji targów i kongresów, a wydarzenia sportowe odbywać się mogą jedynie bez udziału publiczności. Wprowadzono także limit osób w lokalach gastronomicznych. W restauracjach przebywać może maksymalnie jedna osoba na jeden metr kwadratowy.

W kinach może być maksymalnie zajętych 25%, a w kościołach 50% wszystkich miejsc. W przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. W Wielkopolsce za czerwone uznano powiaty gostyński, krotoszyński i międzychodzki.

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 metrów kwadratowych na targach, wystawach czy konferencjach. Nie ma jednak obowiązku noszenia we wszystkich miejscach publicznych maseczek. Stref żółtych w całej Polsce wyznaczono 35, w tym dwie w Wielkopolsce. Są to powiaty ostrowski i wolsztyński. W strefie czerwonej wesela i inne uroczystości rodzinne mogą być organizowane wyłącznie do 50 osób, a w żółtej do 100 osób.

Sytuacja w powiecie tureckim
W powiecie tureckim sytuacja na ten moment nie jest najgorsza. Nadal pozostajemy w strefie zielonej. Należy jednak pamiętać, że wszystko może zmienić się z dnia na dzień. Dotąd ogniska zakażeń stwierdzono m.in. na oddziale dziecięcym i ginekologicznym w szpitalu w Turku. Zarażenia pojawiły się także w szkoła w Żukach (gm. Turek) i w Koźminie (gm. Brudzew), gdzie część uczniów poddana została kwarantannie.

Od początku pandemii (dane na dzień 4 października) Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Turku odnotowała 381 przypadków koronawirusa w naszym powiecie, z czego 337 osób zostało wyleczonych, a 7 osób zmarło. Aktualnie w kwarantannie przebywa 337 osób, hospitalizowanych jest 10 osób, a w izolatorium umieszczono 3 osoby. Aż 44 pacjentów z COVID-19 objętych jest izolacją domową. Nikt nie jest objęty nadzorem epidemiologicznym turkowskiego SANEPIDU.

Mimo rozwojowej sytuacji w kraju nie należy poddawać się panice. Trzeba jednak na siebie uważać. Przypominamy o konieczności przestrzegania podstawowych środków ostrożności. Apelujemy o noszenie maseczek w przestrzeni publicznej, w szczególności w sklepach oraz w dużych skupiskach ludzi. Warto także zachowywać dystans społeczny oraz często myć ręce. W związku ze zbliżającym się sezonem grypowym warto także pomyśleć o ciepłym jesiennym ubiorze i o profilaktyce przeziębień.
Brudzew: W Chrząblicach tego nie schrzanili, czyli...
„Szansa na Sukces” dla Brudzewianina!

Podobne wpisy

 

Komentarze 9

Gość - Ja w wtorek, 06 października 2020 14:32

Kiedyś uważałem ten portal za nieulegajacy wpływom ale od jakiegoś czasu zmieniłem zdanie. Dlaczego nie publikujecie danych o zakazeniach covid. Według danych dzisiaj zmarła jedna osoba z naszego powiatu. Kawy co nic kompletne zero informacji.

Kiedyś uważałem ten portal za nieulegajacy wpływom ale od jakiegoś czasu zmieniłem zdanie. Dlaczego nie publikujecie danych o zakazeniach covid. Według danych dzisiaj zmarła jedna osoba z naszego powiatu. Kawy co nic kompletne zero informacji.
Gość - zyx w wtorek, 06 października 2020 10:21

do gość:
Wirus cały czas przyspiesza śmierć - niestety przez to że szpitale są pozamykane i nie wykonują większości planowanych operacji i zabiegów, lekarze mają wywalone bo w przychodniach to jest wirus, a w wizytach prywatnych za podwójną kasę to już wirusa nie spotkają... Naprawdę nie zauważyłaś/eś że właśnie dużo więcej ludzi przez to umiera - niestety tych którzy powinni być leczeni na inne schorzenia...

do gość: Wirus cały czas przyspiesza śmierć - niestety przez to że szpitale są pozamykane i nie wykonują większości planowanych operacji i zabiegów, lekarze mają wywalone bo w przychodniach to jest wirus, a w wizytach prywatnych za podwójną kasę to już wirusa nie spotkają... Naprawdę nie zauważyłaś/eś że właśnie dużo więcej ludzi przez to umiera - niestety tych którzy powinni być leczeni na inne schorzenia...
Gość - Adam w poniedziałek, 05 października 2020 17:33

A ile jest aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem?
A ile jest chorych na Covid-19?
A ilu jest chorych na grypę?

A ile jest aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem? A ile jest chorych na Covid-19? A ilu jest chorych na grypę?
Gość - ben w poniedziałek, 05 października 2020 09:51

juz nikt nie wierzy w tego wirusika skonczcie juz

juz nikt nie wierzy w tego wirusika skonczcie juz
Gość - Hehh w środa, 07 października 2020 13:43

Fajnie, ja jestem zarażony i leżę w łóżku ciężko chory na nieistniejącą chorobę? Fajnie

Fajnie, ja jestem zarażony i leżę w łóżku ciężko chory na nieistniejącą chorobę? Fajnie
Gość - zyx w poniedziałek, 05 października 2020 11:35

taaaa to już stało się nudne. Czytać na okrągło to samo.

taaaa to już stało się nudne. Czytać na okrągło to samo.
Gość - gosc w poniedziałek, 05 października 2020 12:37

Dopiero uwierzysz jak umrze ktoś z twoich bliskich? Może już wtedy być za późno na żal jeżeli ty okarzesz się źródłem zakażenia.

Dopiero uwierzysz jak umrze ktoś z twoich bliskich? Może już wtedy być za późno na żal jeżeli ty okarzesz się źródłem zakażenia.
Gość - zyx w poniedziałek, 05 października 2020 19:14

Ale piszesz o covidzie czy kolejnych ofiarach chorób współistniejących?

Ale piszesz o covidzie czy kolejnych ofiarach chorób współistniejących? :D
Gość - gosc w wtorek, 06 października 2020 08:30

A jakie to będzie miało znaczenie gdy wirus przyspieszy śmierć?

0
A jakie to będzie miało znaczenie gdy wirus przyspieszy śmierć?
Gość
czwartek, 13 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.