Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanów: 105 lat wspaniałej strażackiej tradycji

Malanów
Druhny i druhowie obchodzili w sobotę, 9 września wyjątkowy jubileusz. Jednostka OSP Malanów ma już 105 lat. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, a następnie odbyły się dalsze uroczystości z udziałem wielu gości z terenu całego powiatu tureckiego. Część oficjalna rozpoczęła się od złożenia meldunku i odegranie hymnu państwowego.
105 lat pięknej historii

Przybyłych gości przywitał wójt gminy Malanów Ireneusz Augustyniak. Chwilę później prezes OSP Malanów Dariusz Nowicki przedstawił historię jednostki, która powstała w roku 1918.

Dzięki inicjatywie lokalnego społeczeństwa zostało zwołane zebranie, podczas którego powołano do życia nową jednostkę. Wśród zgromadzonych dokonano wyboru historycznego zarządu jednostki. Pierwszym prezesem został Tadeusz Doruchowski, naczelnikiem natomiast mianowano Stefana Banasiaka. Od początku swojej działalności jednostka odbywała spotkania na terenie dworku dziedzica Doruchowskiego. Jednak w krótkim czasie zarząd zdecydował o podjęciu prac budowlanych, które zostaną przeprowadzone siłami druhów strażaków oraz społeczeństwa Malanowa. Prezes Doruchowski przekazał na rzecz straży działkę o powierzchni 10 arów oraz niewielki teren z przeznaczeniem na plac ćwiczeń. Druhowie strażacy rozpoczęli zbiórkę funduszy m.in. przez organizację majówek. Ostatnie lata przed wybuchem wojny jednostka spędziła na licznych szkoleniach i ćwiczeniach, co pozwoliło druhom strażakom z Malanowa zająć I miejsce w zorganizowanych zawodach na szczeblu powiatowym w Turku. W dniu 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Wojska niemieckie zajęły część ziem polskich, organizując władze okupacyjne. Niemcy nie rozwiązali jednostki, wręcz przeciwnie, nadal prowadziła ona swoją działalność w oparciu o pozostałych na miejscu druhów. W 1945 roku działania wojenne dobiegły końca. Druhowie strażacy przystąpili do reorganizacji jednostki Szybki rozwój jednostki spowodował, iż druhowie strażacy zobowiązali zarząd do prac nad realizacją drugiej parterowej remizy wraz z garażem na nowym placu przy drodze Kalisz-Turek, z boku starej szkoły. W 1958 roku straż powołała do życia orkiestrę dętą. Inicjatorem tej idei i pierwszym kapelmistrzem został Józef Pietrzak. W dwa lata później jednostka otrzymała swój pierwszy prawdziwy wóz bojowy marki Star. W 1972 roku jednostka OSP w Malanowie weszła w posiadanie nowego wozu bojowego GBA 2,5 typu beczkowóz. Zakupiono także mundury oraz drobny sprzęt gaśniczy. Przez dziesięciolecia jednostka nieustannie rozwijała się, przez cały czas pracując na rzecz lokalnej społeczności. Obecnie jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Malanowie kierowana jest przez zarząd. Posiada nowoczesny park maszynowy, dysponuje pojazdami o specjalistycznym przeznaczeniu. Jej usytuowanie geograficzne stawia ją w grupie najważniejszych jednostek na terenie powiatu tureckiego. Druhowie strażacy nie tylko prowadzą działalność statutową, ale także kulturalno-oświatową. Uczestniczą w świętach kościelnych i państwowych. Dzięki wysokiemu wyszkoleniu od lat dziewięćdziesiątych zajmują czołowe miejsca w rozgrywanych zawodach sportowo-pożarniczych.

Koniec wieńczy dzieło

-Kiedy pod koniec 2018 roku obejmowałem stanowisko wójta i spotkałem się z komendantem gminnym ówczesnym, panem Markiem Graczykiem i przedstawił mi potrzeby, jakie czekają na najbliższą kadencję, usłyszałem, że żeby doprowadzić wszystko do porządku trzeba by było zakupić przynajmniej dwa nowe auta - mówił podczas swojego okolicznościowego wystąpienia wójt gminy Malanów, Ireneusz Augustyniak.

A jednak udało się i to z zapasem, bo pozyskano auto również dla OSP Grąbków, jednostki która niebawem zasili szeregi KSRG. To wszystko - jak podkreślał wójt - było możliwe dzięki pomocy i wsparciu.

- Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że to auto, które stoi obok nas mogło zostać zakupione. Dofinansowanie to niebagatelna kwota, bo aż 800 tys. zł - 475 tys. zł z WFOŚiGW i kolejne 325 tys. zł z Komendy Głównej PSP. Udział samorządu gminnego to 276 tys. zł. Bardzo dziękujemy, to w większości są pieniądze rządowe, więc chciałbym podziękować obecnemu tu panu generałowi i panu ministrowi. Bez tego wsparcia i poparcia tego by nie było - podkreślał Ireneusz Augustyniak, kierując słowa podziękowań nie tylko w stronę generała Arkadiusza Przybyły i ministra Ryszarda Bartosika, ale też w stronę radnych gminy Malanów za wsparcie udzielone przez samorząd.

Jubileuszowe spotkanie było okazją do poświęcenia nie tylko auta dla OSP Malanów, ale też samochodu, który przekazano do OSP Feliksów. Oba samochody są już włączone do podziału bojowego i działają na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców nie tylko gminy, ale i całego powiatu tureckiego. W tym podniosłym dniu wójt złożył też życzenia wszelkiej pomyślności wszystkim druhom z OSP Malanów.
 
Tuliszków: I Gminny Turniej Piłki Nożnej Jednostek...
Kawęczyn: Dzień Kukurydzy z pokazami i poradami

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 16 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.