Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Drzewo zagraża mieszkańcom. Wycinki na razie nie będzie

Osiedle Wyzwolenia

Przy jednym z bloków na os. Wyzwolenia znajduje się duże pęknięte drzewo, które zagraża bezpieczeństwu mieszkańców. Mimo ich interwencji wycinka jest niemożliwa. Ma to związek z okresem lęgowym ptaków.

„Pod blokiem znajduje się duże pęknięte drzewo. Zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców jednak SM Tęcza nie może go wyciąć z uwagi na gniazdo gołębi znajdujące się na nim” - informuje mieszkanka.

Rzeczywiście, jakiś czas temu teren wokół drzewa został ogrodzony taśmami, a samo drzewo spięto pasami. Mieszkańcy jednak mają problem z dostaniem się do swoich domów, część z nich to dzieci i osoby starsze, które w przypadku zagrożenia mogą nie zdążyć się ewakuować.

Administrator os. Wyzwolenia Piotr Kluska informuje, że aktualnie wycięcie drzewa jest niemożliwe, ponieważ jest tam młody ptak.

- Straż nie podejmie się tego policja też. Jest osoba, która złożyła oficjalne pismo o wycięcie, ale musimy czekać. Sprawa zgłoszona została także do inżynierii miejskiej. Procedury długo trwają. Na dzień dzisiejszy będziemy czekać do momentu aż ptak wyfrunie. Wówczas decyzję będziemy chcieli podjąć jak najszybciej. Trzeba się kierować po linii prawa. Gdyby tego ptaka nie było ścięlibyśmy połowę tego drzewa i zagrożenie byłoby mniejsze. Nie możemy tego zrobić. Trzeba czekać. Jak wyfrunie możemy połowę tej korony ściąć. Mogę jedynie prosić tylko o cierpliwość - mówił Piotr Kluska.

Zgodnie z prawem właściciel terenu przed przystąpieniem do prac związanych z usuwaniem drzew i krzewów powinien ustalić czy znajdują się tam gatunki objęte ochroną. Rzetelna ocena obecności gatunków objętych ochroną jest szczególnie istotna pod kątem gatunków związanych z zadrzewieniami, m.in. ptaków, nietoperzy, owadów czy porostów. Termin między 1 marca a 15 października funkcjonuje natomiast w przestrzeni publicznej jako okres lęgowy ptaków. Od zakazu usuwania gniazd ptasich rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wprowadza od 16 października do końca lutego odstępstwo jedynie w przypadku usuwania gniazd z budynków lub terenów zieleni i tylko wtedy, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.
Oddali hołd powstańcom warszawskim
OGŁOSZENIE

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 19 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.