Dwudziestka najbiedniejszych. Wśród nich dwie gminy z powiatu tureckiego

Najbiedniejsze gminy

Corocznie Ministerstwo Finansów opracowuje dane statystyczne dotyczące zamożności poszczególnych samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ich podstawą są dochody podatkowe. W pierwszej dwudziestce najbiedniejszych Wielkopolskich gmin znalazły się aż dwie z powiatu tureckiego.

W oparciu o informacje przedstawione przez resort finansów portal Głos Wielkopolski przygotował ranking dwudziestu najbiedniejszych gmin województwa wielkopolskiego. Wśród nich na 11. miejscu znalazła się gmina Kawęczyn z dochodem podatkowym na jednego mieszkańca na poziomie 829,47 zł w 2018 roku, a na 5. miejscu wśród najbiedniejszych uplasowała się gmina Tuliszków z wynikiem 775,36 zł/os. Najbiedniejsza gmina naszego województwa to Grodziec w powiecie konińskim, gdzie wskaźnik ten wyniósł 688,34 zł.

Należy zauważyć, że w rankingu na 20 możliwych miejsc aż 13 pozycji zajęły gminy Wschodniej Wielkopolski, tj. z powiatów kolskiego, kaliskiego, konińskiego i tureckiego. Pokazuje to dobitnie, że w tej części województwa ludzie żyją najbiedniej. Na fali kampanijnych zapowiedzi kandydatów dotyczących konieczność transformacji tego regionu trzeba podkreślić, że przydałyby się tutaj dodatkowe fundusze, które poprawiłby spójność tych czterech powiatów z resztą zamożniejszych samorządów województwa wielkopolskiego.

Podstawą do wyliczenia tych wskaźników były dane o dochodach podatkowych za 2017 r. wg stanu na 30 czerwca 2018 r.
Przyjdź na Kabaret Moralnego Niepokoju. Wygraj bil...
Malanów: Marysia i Franek zapraszają na wesele z l...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 20 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.