Dzielą się życiem z innymi. Krwiodawcy z całego powiatu świętowali

Święto Krwiodawców

14 czerwca, w dniu urodzin Karla Landsteinera, odkrywcy grup krwi, tysiące krwiodawców obchodzą swoje święto. Z tej okazji w powiecie tureckim po raz pierwszy zorganizowano specjalne spotkanie, które było także okazją do wręczenia wyróżnień najbardziej zasłużonym osobom.

Krew jest najcenniejszym darem, jaki można podarować drugiemu człowiekowi. Życie wielu osób zależy w dużej mierze właśnie od krwiodawców, którzy bezinteresownie ofiarowują cząstkę siebie. Krew to lek, którego mimo postępu medycyny, nie można wyprodukować. Wszystkim, którzy zebrali się w Turku aby wspólnie świętować Światowy Dzień Krwiodawstwa o historii tego ważnego święta przypomniał Jan Faberski - członek Stowarzyszenia Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś sam już krwi nie oddaje, ale na koncie ma podarowane innym ludziom aż 42 250 ml tego drogocennego leku. Teraz chętnie swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi. Z danych zaprezentowanych podczas spotkania wynika, że liczba krwiodawców systematycznie rośnie. Liczba dawców wynosiła w 2017 roku 588 436 tys. osób, a liczba oddań krwi to 1 265 000. Niestety rośnie też liczba zabiegów medycznych, w których krew jest niezbędna. Suche liczby nie są tutaj jednak najważniejsze.

- Można pokazać liczby, ale liczby nie są przełożeniem tego, jak wartościowe jest ludzkie życie - mówiła Joanna Jarek-Janicka z RCKiK w Kaliszu.

Światowy Dzień Krwiodawstwa to okazja do tego, aby docenić tych, którzy w sposób szczególny zasłużyli się, ofiarując innym szansę na zdrowie i życie. Odznaczeniem „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” pierwszego stopnia - najważniejszym - wyróżniono Marcina Pawlaka.

Najwyższy stopień przyznawany jest za oddanie ponad 18 litrów krwi, a medal wręczył starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny.

Odznaczenie drugiego stopnia, za oddanie powyżej 12 litrów krwi, otrzymali Kamil Hoffman, Tomasz Olejnik, Grzegorz Grzelewski, Bartosz Jurkiewicz oraz Damian Jakubosz.

Wyróżnienie trzeciego stopnia odebrali natomiast Małgorzata Adamczewska, Alicja Kopczyk, Mirosława Świderska, Bartłomiej Spychała, a także Zbigniew Dzieciątkowski.

 

Przykona: Kawał dobrej roboty. Gratulacje i wotum ...
Już jutro Dni Tuliszkowa! Zapraszamy do wspólnej z...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.