Dzieląc się bezcennym darem od 60 lat niosą pomoc

Jubileusz

„Człowiek jest wielki nie tym kim jest, lecz tym czym dzieli się z innymi”- cytował Jana Pawła II prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP „Górnik” podczas jubileuszu 60-lecia klubu. Uroczystość miała miejsce w sobotę, 23 października.

Nieść pomoc każdemu w potrzebie

Wydarzenie rozpoczęła msza święta, która odbyła się w kościele pw. św. Barbary w Turku. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Hostelu „Barbórka”, a rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów oraz uczczenia minutą ciszy pamięć wszystkich zmarłych członków klubu.

Po przywitaniu zaproszonych gości głos zabrał prezes Bogdan Owczarek po krótce przedstawiając działalność klubu oraz działania podejmowane na przestrzeni lat.

-Klub stowarzyszenia kieruje się zasadami demokracji, lojalności oraz osobistej odpowiedzialności każdego członka za przestrzeganie zasad ideowych i promowanie statutu. Poszanowanie ludzkiej godności. Ofiarowanie pomocy każdemu, kto o tę pomoc prosi i o tę pomoc do nas się zwróci. Ważnym mottem, które przyświeca w naszym klubie są słowa Jana Pawła II – „Człowiek jest wielki nie tym kim jest, lecz tym czym dzieli się z innymi” – mówił prezes stowarzyszenia, Bogdan Owczarek.

Zaangażowani od dziesięcioleci

Klub SHDK RP „Górnik” przy KWB „Adamów” S.A. istnieje i działa już 60 lat, a dokładnie od 21 kwietnia 1961r. Dwa lata wcześniej powstała Kopalnia Węgla Brunatnego „Adamów”. Klub krwiodawców jest organizacją posiadająca najdłuższe tradycje w Kopalni „Adamów”. Inicjatorem i założycielem Klubu HDK PCK był lekarz Ryszard Wiśniewski i Alojzy Łojewski. W tym również roku została zorganizowana pierwsza akcja poboru krwi. Po jej zakończeniu powołany został pierwszy skład zarządu klubu. W 1970 roku Klub Krwiodawców uhonorowany został Złotą Odznaką Honorowego Dawcy Krwi. Zaczęto organizować akcje nie tylko na terenie powiatu ale także poza nim. Często organizowano wyjazdy do Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu, ośrodków leczniczych w Poznaniu czy Katowicach. Krwiodawcy uczestniczyli w akcjach Czerwonego Krzyża w Turku, akcji Krwiodawcy Dzieciom.

Obecny sztandar, chluba klubu ufundowany został przez Zdzisława Grebera w 2005 roku. W latach 90-tych klub zrzeszał ponad 580 osób, czynnie działających krwiodawców na terenie zakładu, jak również powiatu i miasta.
Akcje krwiodawstwa organizowane przez stowarzyszenie odbywają się cztery razy w roku. Krwiodawcy zaangażowani są w działalność samorządową oraz działalność w innych organizacjach. Wiele osób zarejestrowanych jest jako dawcy komórek macierzystych. Członkowie klubu niosą ratunek ofiarując nie tylko krew, ale również szpik kostny.

W chwili obecnej Klub SHDK RP Górnik Turek liczy 99 członków. Prezesem jest Bogdan Owczarek, wiceprezesami Bartłomiej Siwiński i Jacek Hoffman. Skarbnikiem klubu jest Elżbieta Lament, a Zbigniew Buda sekretarzem.

Odznaczenia dla zasłużonych krwiodawców

Wyjątkową chwilą było nadanie odznak i wyróżnień. I tak odznakę Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu otrzymali Karol Wietrzykowski oraz Marian Staciewiński. Honorowym Dawcą Krwi III stopnia zostali Arkadiusz Hoffman, Kamil Przysło, Przemysław Zieliński, Remigiusz Kulesa. Odznakę Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia otrzymali Jan Górski, Tomasz Adamczewski, Norbert Lament, Piotr Kluska, Marek Perliński i Leszek Białas.

Podziękowania za dotychczasowe zaangażowanie oraz pracę na rzecz klubu otrzymali wszyscy jego członkowie. Uhonorowano także przyjaciół klubu oraz przekazano wyrazy szacunku za aktywny udział w realizacji humanitarnej idei Honorowego Krwiodawstwa przekazano Tomaszowi Wroniakowi. Starosta Turecki Dariusz Kałużny otrzymał podziękowania „Dla człowieka o wielkim sercu”.

Z okazji jubileuszu na ręce prezesa Bogdana Owczarka zaproszeni goście złożyli listy gratulacyjne, życzenia oraz upominki.


Sun Garden Polska rekrutuje pracowników do oddział...
Tuliszków: Rawicki Turniej Judo

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.