Elektrownia gazowa w Turku coraz bliżej. Spółka zależna ZE PAK zawarła umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global

Jest umowa na realizację elektrowni gazowej w Turku
Spółka zależna ZE PAK - PAK CCGT - ma umowę z konsorcjum z Siemens Energy Global na budowę bloku CCGT klasy 600 MWe na terenie elektrowni Adamów za ok. 2,3 mld zł oraz umowę serwisową bloku CCGT na 12 lat od przekazania bloku CCGT przez Siemens Energy sp. z o.o.
W skład konsorcjum wchodzą lider konsorcjum Siemens Energy Global, Siemens Energy sp. z o.o. oraz Mytilineos.W kolejnym komunikacie poinformowano, że rada nadzorcza wyraziła zgodę na przeprowadzenie procedury uruchomienia umowy EPC ("Notice To Proceed") oraz dokonanie wpłaty przez PAK CCGT zaliczki na rzecz Konsorcjum w wysokości 20 proc. ceny umowy EPC.
 
Jednocześnie, rada nadzorcza ZE PAK SA udzieliła zgody na podwyższenie kapitału zakładowego i zapasowego PAK CCGT łącznie o 408,1 mln zł oraz udzielenie przez ZE PAK spółce pożyczki w kwocie do 280 mln zł oraz poręczenia wynikającego z umowy. Zgody formalne wydane przez rady nadzorcze są ostatnimi elementami formalnymi pozwalającymi rozpocząć realizację umowy.Planowany blok zostanie przez konsorcjum zaprojektowany i wykonany jako jednostka jednowałowa: z jedną turbiną gazową SGT4 4000F, generatorem SGEN5-3000W, kotłem odzyskowym (HRSG), turbozespołem parowym kondensacyjnym SST5-5000 i chłodnią wentylatorową mokrą.
Projekt realizowany będzie w formule "pod klucz". Harmonogram projektu przewiduje rozpoczęcie prac budowlanych w 2023 roku, natomiast oddanie elektrowni do eksploatacji na przełomie roku 2026-2027.
 
W grudniu 2021 roku CCGT zawarła z operatorem sieci przesyłowych 17-letni kontrakt z obowiązkiem mocowym w wysokości 493 MW, z pierwszym rokiem dostaw w 2026 r.
Źródło: Cire.pl
Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka w Przedszkolu Samo...
Ile gminy mogą wydać na rozwój, czyli kondycja fin...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 11 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.