Wideo: Farma Wiatrowa w Przykonie oficjalnie otwarta. To początek multienergetycznego koncernu

Farma Wiatrowa Przykona

- Farma Wiatrowa w Przykonie to najnowszy i największy projekt inwestycyjny OZE w Grupie Energa. Koncern systematycznie zwiększa udział odnawialnych źródeł w swoich zasobach, posiadając duży, zdywersyfikowany portfel aktywów i długofalowe plany inwestycyjne - mówił podczas otwarcia farmy w Przykonie prezes Energi Jacek Goliński.

Trzeba mieć potencjał

-Orlen, jako firma, która ma pewną wizję. Oczywiście tę wizję wyznacza strategia. W naszej strategii nie jest tylko przerabianie ropy, nie jest tylko petrochemia, ale w naszej strategii bardzo mocno chcemy inwestować właśnie w energię niskoemisyjną i zeroemisyjną. Wszelkie nasze działania idą również w tym kierunku. Chcemy wzmacniać ten pion energetyczny. Oczywiście zawsze uważam, że to zeroemisyjności trzeba dojść przez niskoemisyjność. Dlatego inwestujemy choćby w elektrownie gazowe ale oczywiście naszym kierunkiem jest energia OZE. To jest nasz kierunek, to jest nasza przyszłość. Jesteśmy firmą, która ma stabilne podłoże finansowe, firmą, która właśnie w tym kierunku chce iść, jesteśmy firmą, która chce uczestniczyć w tej transformacji energetycznej. Bo ta transformacja energetyczna musi nastąpić. Nie możemy stać z boku. Musimy iść z duchem tej transformacji energetycznej. Ale może to iść na dwa kierunki- pierwsze poprzez inwestycje. I to jest właśnie inwestycja realizowana przez Energę, Energę OZE przy współpracy z Investem. Ale my jako Orlen również inwestujemy w OZE. Choćby w offshore, w który bardzo intensywnie chcemy inwestować i następna nasza inwestycja to był właśnie zakup grupy Energa. Poprzez ten zakup pozyskaliśmy firmę, która w swoim portfelu tego miksu energetycznego najwięcej ma właśnie energii OZE. To jest właśnie około 40 proc. swojego miksu energetycznego. Czyli jest to bardzo zdrowa grupa. Do tego typu inwestycji potrzeba bardzo mocnego zaplecza finansowego, partnera w tym zakresie. I my jako Orlen jesteśmy tym partnerem finansowym. My jako Orlen chcemy iść z duchem czasu. My jako Orlen chcemy być tym właśnie koncernem multienergetycznym, tym koncernem, który będzie powoli wprowadzał i działał na rzecz transformacji energetycznej, również w naszym kraju - mówił w swoim wystąpieniu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Prezes wspomniał także, że nie jest to ostatnia inwestycja na terenie gminy Przykona.

- To miejsce ma potencjał około 150 megawatów i ten potencjał w tym miejscu na obszarze 300 ha nadal będzie wykorzystany. W tym miejscu będziemy również bardzo mocno inwestować, tu będzie budowana farma fotowoltaiczna około 20 megawatów. To będzie następna inwestycja. Potencjał tego miejsca będzie na pewno wykorzystany - dodał Daniel Obajtek.

O ważnej roli podmiotów takich jak Orlen i Energa mówił natomiast Waldemar Buda - wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej.

-Jesteśmy w wyjątkowym momencie dzisiaj z kilku powodów. Pierwszy to taki, że negocjujemy tak naprawdę trzy portfele. I Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej odpowiada za negocjacje środków europejskich w trzech pulach. Pierwsza to oczywiście perspektywa finansowa 2021-2027, druga to fundusz odbudowy związany z pandemią i trzeci to fundusz sprawiedliwej transformacji. Każdy z tych budżetów nakierowany będzie na realizację bardzo ambitnych planów założonych przez Komisję Europejską dotyczących zielonego ładu. Nawet te środki związane z funduszem odbudowy, z pandemią będą znaczone, wskazywane właśnie na tego typu inwestycje. Ale te inwestycje musi ktoś zbudować, musi je ktoś zrealizować. Musi być podmiot publiczny, taki jak Orlen, jak Energa, który tego typu inwestycje będzie realizował w imieniu państwa i pan prezes ze swoimi działaniami pokazał, że chce te projekty robić - podkreślał wiceminister.

Energ(i)a z wiatru

Jak wspominał prezes Goliński szacunkowo na 300 ha, na których powstała farma, można wybudować aktywa o łącznej mocy ok. 150 MW. Jedną z inwestycji, które jest brana pod uwagę w tej lokalizacji jest farma fotowoltaiczna Gryf o mocy ok. 20 MW. Same wiatraki, które stanęły tuż obok kopalnianej odkrywki są jednymi z najwyższych w Polsce. Ich wysokość liczona do piasty turbiny wynosi 117 m, a długość łopat to 64 m. W najwyższym punkcie wiatraki osiągają wysokość ok. 180 m. Instalacja turbin rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku. Ostatnia, dziewiąta turbina została zamontowana w połowie grudnia. Farma Wiatrowa Przykona dysponuje mocą zainstalowaną ponad 30 MW, według przewidywań rocznie produkować będzie ok. 75 GWh energii elektrycznej. Na 250 ha rekultywowanych terenów po kopalni węgla brunatnego oprócz turbin wiatrowych powstała także infrastruktura towarzysząca (m.in. linie kablowe SN, linie światłowodowe, drogi dojazdowe, place manewrowe oraz stacja GPO). Wykorzystanie tego obszaru pod inwestycję w odnawialne źródła energii stanowi cenną wartość dodaną całego przedsięwzięcia. To także korzyść dla lokalnego samorządu. Według szacunków inwestycja przyniesie budżetowi gm. Przykona dodatkowy wpływ w wysokości ok. 740 tys. zł. Pełne wykorzystanie potencjału tej lokalizacji podniosłoby roczne wpływy do budżetu gminy do poziomu ok. 4 mln zł rocznie.




Przedsiębiorco! Trwa nabór na niskoprocentowe poży...
Jest spadek zachorowań w powiecie tureckim

Podobne wpisy

 

Komentarze 7

Gość - drabi w czwartek, 09 lipca 2020 15:12

Za wysokie progi dla Broniszewskieg, Kałużnego a nawet Bartosika. Szychy przejmują tereny i włąsciwie robią co chcą a nasi włodarze nawet sami do końca nie wiedzą co będzie kiedy za ile i po co.

Za wysokie progi dla Broniszewskieg, Kałużnego a nawet Bartosika. Szychy przejmują tereny i włąsciwie robią co chcą a nasi włodarze nawet sami do końca nie wiedzą co będzie kiedy za ile i po co.
Gość - Ewa w środa, 08 lipca 2020 10:06

A co to ten Broniszewski, magnesem jest, że ściąga inwestorów? Inwestorzy przychodzą sami, bo takie działania prowadzi dziś rząd, żeby aktywować te tereny po odkrywkach. Po wtóre broniszewski jest wójtem w gminie chyba z 40 lat i jakich inwestorów ściągnął wcześniej sam? Nawet z listy PSL startował w wyborach wtedy kiedy PSL było przy władzy i inwestorów nie było, teraz jak PIS rządzi to się coś dzieje.

A co to ten Broniszewski, magnesem jest, że ściąga inwestorów? Inwestorzy przychodzą sami, bo takie działania prowadzi dziś rząd, żeby aktywować te tereny po odkrywkach. Po wtóre broniszewski jest wójtem w gminie chyba z 40 lat i jakich inwestorów ściągnął wcześniej sam? Nawet z listy PSL startował w wyborach wtedy kiedy PSL było przy władzy i inwestorów nie było, teraz jak PIS rządzi to się coś dzieje.
Gość - Obywatel w środa, 08 lipca 2020 09:03

CO ZA TEMPA I PRYMITYWNA PROPAGANDA !!! PISOWSKIE CIAMAJDY NIE POTRAFIĄ NICZEGO WYKONAĆ I ZREALIZOWAĆ !!! DDDDDNNNNOOOOO !!!

CO ZA TEMPA I PRYMITYWNA PROPAGANDA !!! PISOWSKIE CIAMAJDY NIE POTRAFIĄ NICZEGO WYKONAĆ I ZREALIZOWAĆ !!! DDDDDNNNNOOOOO !!!
Gość - Jejku w środa, 08 lipca 2020 08:07

Czy poseł Bartosik i starosta przyczynili się do tej inwestycji ? Bo bardziej pchają się do przodu niż Broniszewski który ściąga inwestorów do przykony .

Czy poseł Bartosik i starosta przyczynili się do tej inwestycji ? Bo bardziej pchają się do przodu niż Broniszewski który ściąga inwestorów do przykony .
Gość - Daniel w środa, 08 lipca 2020 02:13

Energa buduje farmę wiatrową, dobudowuje farmę fotowoltaiczną i tworzy infrastrukturę współistniejącą z której skorzystają też inne firmy. Nie tak dawno portal chwalił planowane inwestycje spółki Energia Przykona, która nie ma nic wspólnego z państwową spółką (to spółka prywatna), ale zapewne skorzysta z budowanej infrastruktury. Dziś Energia Przykona to już podobno spółka o innej nazwie, wykona ona inwestycje, które rzeczywiście umiejscowione mają być na terenach pokopalnianych jak pisał portal, ale nikt nie wspomniał o tym, że te tereny nie są już własnością kopalni, a lokalnych przedsiębiorców rolnych i prywatnych osób, którzy prawdopodobnie zarobią na tych inwestycjach nie małe pieniądze. Na tych inwestycjach skorzysta pewna grupa lokalnych mieszkańców, a co z pozostałymi? Dlaczego gmina nie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju wszystkich miejscowości, tak aby z takich inwestycji mogli korzystać inni. Dlaczego nie próbuje się wspierać rozwoju przedsiębiorstw, które w realny sposób zapewnić mogą dużą liczbę nowych miejsc pracy? Ile miejsc pracy powstanie przy tych farmach słonecznych i wiatrowych? Wpływy do budżetu gminy z tego typu inwestycji nie są równoznaczne z tym, że mieszkańcom będzie żyło się lepiej. Ludzie chcą pracy. To moja opinia na temat tych "wspaniałych" inwestycji. Na terenach gdzie staną farmy nie staną już żadne fabryki. A z wpływów do budżetu gminy pensje będą mieli urzędnicy i nauczyciele, a co z pozostałymi ludźmi? Zastanówcie się gdzie mają powstać inwestycje i kto jest właścicielem tych gruntów?

Energa buduje farmę wiatrową, dobudowuje farmę fotowoltaiczną i tworzy infrastrukturę współistniejącą z której skorzystają też inne firmy. Nie tak dawno portal chwalił planowane inwestycje spółki Energia Przykona, która nie ma nic wspólnego z państwową spółką (to spółka prywatna), ale zapewne skorzysta z budowanej infrastruktury. Dziś Energia Przykona to już podobno spółka o innej nazwie, wykona ona inwestycje, które rzeczywiście umiejscowione mają być na terenach pokopalnianych jak pisał portal, ale nikt nie wspomniał o tym, że te tereny nie są już własnością kopalni, a lokalnych przedsiębiorców rolnych i prywatnych osób, którzy prawdopodobnie zarobią na tych inwestycjach nie małe pieniądze. Na tych inwestycjach skorzysta pewna grupa lokalnych mieszkańców, a co z pozostałymi? Dlaczego gmina nie działa na rzecz zrównoważonego rozwoju wszystkich miejscowości, tak aby z takich inwestycji mogli korzystać inni. Dlaczego nie próbuje się wspierać rozwoju przedsiębiorstw, które w realny sposób zapewnić mogą dużą liczbę nowych miejsc pracy? Ile miejsc pracy powstanie przy tych farmach słonecznych i wiatrowych? Wpływy do budżetu gminy z tego typu inwestycji nie są równoznaczne z tym, że mieszkańcom będzie żyło się lepiej. Ludzie chcą pracy. To moja opinia na temat tych "wspaniałych" inwestycji. Na terenach gdzie staną farmy nie staną już żadne fabryki. A z wpływów do budżetu gminy pensje będą mieli urzędnicy i nauczyciele, a co z pozostałymi ludźmi? Zastanówcie się gdzie mają powstać inwestycje i kto jest właścicielem tych gruntów?
Gość - Jan w wtorek, 07 lipca 2020 22:14

Farma to realizacja planów KWB ,,Adamów'' i Energa z 2010 r przerwanych procesem prywatyzacji

https://media.energa.pl/pr/155775/konsorcjum-grupy-energa-i-kopalni-adamow

Farma to realizacja planów KWB ,,Adamów'' i Energa z 2010 r przerwanych procesem prywatyzacji https://media.energa.pl/pr/155775/konsorcjum-grupy-energa-i-kopalni-adamow
Gość - Sebastian w wtorek, 07 lipca 2020 18:36

To wszystko bardzo dobrze .Jednak trzeba sobie zdać sprawę że dla zastąpienie energii produkowanej przez EL.Adamów, która przestała pracować potrzeba 40( czterdziestu ) takich farm. Jak na razie to 2.5 % tego co produkował Adamów. Nie jest to krytyka. Tylko pokazanie jak dużo trzeba zrobić aby zastąpić energetykę konwencjonalną , energetyką Zieloną

To wszystko bardzo dobrze .Jednak trzeba sobie zdać sprawę że dla zastąpienie energii produkowanej przez EL.Adamów, która przestała pracować potrzeba 40( czterdziestu ) takich farm. Jak na razie to 2.5 % tego co produkował Adamów. Nie jest to krytyka. Tylko pokazanie jak dużo trzeba zrobić aby zastąpić energetykę konwencjonalną , energetyką Zieloną
Gość
środa, 20 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.