Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Ferie z WOT-em w Wielkopolsce

Ferie z WOT

„Możesz mieć ferie, które przeminą w sposób niezauważalny, możesz przeżyć zimową przygodę życia. Zamień narty na broń, którą będziesz nosił przez szesnaście dni, leniwe poranki na poranną zaprawę, a lekki plecak podróżny na zasobnik piechoty górskiej. Będzie ciężko, ale wrócisz mocniejszy, wrócisz żołnierzem. Duma rodziców i nauczycieli zrekompensuje chwile zwątpienia, kiedy przyjdzie się zmierzyć z najtrudniejszymi ćwiczeniami na zimowym poligonie” – tak o projekcie „Ferie z WOT-em” mówi płk Rafał Miernik, dowódca wielkopolskiej brygady obrony terytorialnej.

Jaki zimowy projekt zaplanowała 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej?
Czwarta edycja szkolenia podstawowego czyli „szesnastki” ma być wyjątkowa ze względu na umiejscowienie jej w historycznym kalendarzu. Zimowe szkolenie ma się rozpocząć 11 stycznia, czyli w piątek poprzedzający zimowe ferie, a zakończyć 26 stycznia szczególną przysięgą wojskową, która przypadnie w setną rocznicę przysięgi, złożonej w ubiegłym stuleciu przez żołnierzy Wojsk Wielkopolskich i to dokładnie w tym samym miejscu. Na Placu Wolności w Poznaniu staną dwie formacje: współczesnych Terytorialsów oraz odtwórców historycznych w mundurach sprzed 1919 roku, którzy swoją obecnością odwołają się do pamiętnego wydarzenia na ziemi wielkopolskiej.


Kilka słów o 12. Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej
12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła szkolenia żołnierzy OT jako jedna
z pierwszych brygad trzeciego etapu budowy WOT. Na ten moment wielkopolska brygada wcieliła ponad 400 ochotników. W historii brygady już trzy wcielenia na tzw. „szesnastki” czyli szkolenia podstawowe, dedykowane osobom, które jeszcze nie były w wojsku. W kolejnych miesiącach żołnierze będą szkolić się dwa dni w miesiącu, a raz w roku odbywać będą
14-dniowe szkolenie zintegrowane.

Jak do nas dołączyć?
WOT jest formacją powszechną i ochotniczą, która jest budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów
i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej.

O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się zarówno kobiety jak
i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Mile widziane są zarówno osoby aktywne, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. WOT jest miejscem dla tych, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody.

Pierwszym krokiem na drodze wstąpienia w nasze szeregi jest kontakt z Wojskową Komendą Uzupełnień (WKU) celem złożenia wniosku o powołanie do służby. Kolejnym punktem jest rozmowa kwalifikacyjna, do której pomocne będą materiały zamieszczone na stronach WKU, konieczna też będzie wizyta zapoznawcza w naszych koszarach celem zapoznania się z potencjalnym miejscem pełnienia służby. Pozytywny wynik rozmowy kwalifikacyjnej skutkuje skierowaniem na nadania w Wojskowej Komisji Lekarskiej oraz Pracowni Psychologicznej. Ostatnim elementem jest powołanie na pierwsze szkolenie, którego termin jest oczywiście uzgadniany z ochotnikiem.

Naszym potencjałem są LUDZIE!
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy - służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

Trochę liczb
Obecnie w WOT służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 17 tys. żołnierzy. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy.

Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte
w każdym województwie.

Szkolenie: nowoczesne i innowacyjne
Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

Czekamy na Ciebie, możesz być ważną częścią tego projektu! Nie zwlekaj z dopełnieniem formalności, jeśli chcesz stanąć do styczniowej przysięgi. Procedury rekrutacyjne trwają około miesiąca.

Anna Szymaniak

Zabawa i wiele uśmiechów podczas Mini Olimpiady Ak...
Ryszard Bartosik w TVPInfo o dymisji szefa KNF

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 18 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.