Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Festiwal Wiosny w miejskim parku. Uczniowie pożegnali zimę

Wiosna

Kolorowo i radośnie - tak uczniowie turkowskich szkół i przedszkoli powitali wiosnę podczas Festiwalu Wiosny zorganizowanego w parku im. Żerminy Składkowskiej. Z zimą pożegnali się tradycyjnie - topiąc Marzannę.

Reprezentacje turkowskich szkół i przedszkoli spotkały się w miejskim parku, aby maszerując w barwnym korowodzie ostatecznie pożegnać się z zimą i świętować nadejście wiosny.

- Cieszę się, że pogoda nam dopisała i widać, że wiosna już do nas idzie, a to właśnie dzięki wam. Ten park jest zrobiony z myślą o was, dzięki marszałkowi, który dał dużo pieniędzy i miasto Turek też dołożyło, ten park powstał -mówił do zebranych burmistrz Romuald Antosik.

Reprezentujący marszałka województwa wielkopolskiego Maciej Sytek także zwrócił uwagę na to, że park wygląda niesamowicie.

- Życzę wam, żebyście świetnie bawili się w tym parku, życzę wam pięknej wiosny i tego, żeby ten park służył mieszkańcom Turku - mówił Maciej Sytek.

Symbolicznym momentem ostatecznego pożegnania z chłodem od lat jest oczywiście topienie Marzanny. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wyrażał radość z przychodzącej wiosny i odchodzącej zimy. Symbolem zimy była marzanna - słomiana kukła, którą owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Słomianą kukłę topiono w rzece, stawie lub jeziorze.

Oprócz tego w parkowym amfiteatrze uczniowie mogli zaprezentować swoje programy artystyczne, a dla wszystkich wystąpiły dzieci i młodzież ze szkół podstawowych nr 1,4 i 5 oraz zespół „Na Przekór” działający w Miejskim Domu Kultury w Turku. Wyjątkowym zakończeniem wydarzenia była zaśpiewana przez wszystkich wspólnie piosenka "Uśmiechnięta wiosna".

422640723 895855282282603 2374037222840147441 n

Władysławów: Pożar budynku inwentarskiego w Chylin...
Obwieszczenie Starosty Tureckiego

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 19 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.