Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

„Babskie” samorządy w powiecie tureckim, czyli w której radzie zasiada najwięcej kobiet

Image_1

W wyborach do rad powiatów obowiązuje parytet płci. Na listach wyborczych znaleźć powinno się przynajmniej 35 % kobiet, jednak pomimo to w wielu miejscach jest ich niewiele. Najwięcej Pań zasiada w radzie powiatu tucholskiego (kujawsko-pomorskie). W powiecie tureckim szacuje się, że jest ich 29 %. Przedstawiamy, jak kształtują się statystyki w poszczególnych gminach.

W skali całego kraju najwięcej kobiet, bo aż 59 % zasiada w radzie powiatu tucholskiego mieszczącego się w województwie kujawsko-pomorskim. Równie wysoki odsetek Pań odnotowano w powiecie choszczańskim i kłodzkim. W tym ostatnim na 29 radnych przypada aż 13 kobiet, co stanowi jeden z rekordów w skali kraju.

Zdecydowanie mniejszy odsetek kobiet w samorządach notuje się w powiecie ząbkowickim (16 %) oraz nyskim (4 %).
Powiat turecki znalazł się pośrodku statystyk, bowiem odsetek Pań zasiadających w radzie wynosi 29%.

Największym zaufaniem wyborcy obdarzyli kobiety z gminy i miasta Tuliszków, gdzie w radzie zasiada ich aż 43 %. Na drugim miejscu uplasowała się gmina Dobra (33 %), następnie powiat turecki (29 %) i gmina Brudzew (20 %). W mieście Turek kobiety w radzie stanowią 19 %, a w gminach Kawęczyn i Malanów po 22 %. Na końcu statystyki znaleźli się gmina Władysławów (17 %) i na równej ostatniej pozycji gmina Przykona i gmina Turek (13 %).

Przedstawiamy kobiety, które zasiadają w radach poszczególnych gmin i miast powiatu tureckiego.
Powiat turecki: Zofia Gruszczyńska, Eugenia Paterkiewicz, Aneta Seńko, Katarzyna Szczap, Krystyna Szkudlarek-Graczyk, Barbara Zielińska (w sumie 21 radnych)
Brudzew: Elżbieta Maria Ficner (I wiceprzewodnicząca), Teresa Grzelka, Iwona Hofman (w sumie 15 radnych)
Dobra: Magdalena Gonczarewicz, Alicja Grzelak, Anna Jasiak, Krystyna Kuszczyńska, Ewa Makówka, (w sumie 15 radnych)
Kawęczyn: Krystyna Brzychcy, Beata Goślińska, Halina Górska, Bożena Kolenda (w sumie 18 radnych)
Malanów: Bożena Kołek, Ilona Izydorczyk, Dorota Kubiak-Tutak, Karolina Kolenda, (w sumie 18 radnych)
Przykona: Mariola Kominiarczyk, Ewa Zwolińska (w sumie 15 radnych)
Tuliszków: Iwona Marciniak, Agata Jasak, Elżbieta Krzempek, Beata Wojciechowska, Magdalena Danisz, Alina Nowakowska (w sumie 14 radnych)
Gmina Turek: Bożena Ignasiak, Joanna Jasnowska (w sumie 15 radnych)
Miasto Turek: Mariola Kadrzyńska-Siwek, Elżbieta Niespodziańska, Mariola Pacześna, Maryla Stolarek, (w sumie 21 radnych)
Władysławów: Krystyna Michalak, Katarzyna Światowska, Krystyna Wróbel, (w sumie 18 radnych)

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie dlaczego właśnie tak rozkładają się statystyki. Zaufanie do kandydata ogólne, większa wrażliwość kobiet czy lepsze kompetencje? Zagadka pozostaje niewyjaśniona.

Jak czytamy na łamach Gazety Wyborczej „Wszystkie powiaty różnią się też innym cechami niż liczba głosów, jakie zebrały w nich lokalne komitety. Za wysokim udziałem kobiet w regionalnej polityce mogą stać zarówno indywidualne cechy lokalnych polityczek, jak i na przykład poziom wykształcenia mieszkańców czy wynikające z lokalnych rozgrywek zainteresowanie regionem tego czy innego politycznego lidera”.

Źródło: iTurek.net / www.wyborcza.pl
Fot: sciencenordic.com

Malanów: Porozumienie z Fundacją Esapuri
Gm.Dobra: Odnaleziono ciało 17-latka w Kościankach

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.