Geotermia alternatywą dla Turku, czyli plan wydatkowania miasta zmieniony

Image_14

W środę, 11 lipca zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Turku. Głównym tematem spotkania było podjęcie uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Turku na lata 2018 – 2032. Radni jednogłośnie podjęli niniejszą decyzję, która związana była bezpośrednio z wydatkami dotyczącymi odwiertów rozpoznawczo – poszukiwawczych.

Powodem zwołania sesji Rady Miejskiej w Turku była informacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu dotycząca dofinansowania na wykonanie odwiertu rozpoznawczo – poszukiwawczego wód termalnych.

-Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie finansuje całości wydatków w zakresie podatku Vat. VAT musimy wyłożyć ze swoich środków, stąd ta różnica między przykładowym dofinansowaniem, a kwotą, którą musimy zaplanować jako wydatek w budżecie- mówiła skarbnik Małgorzata Dziamara.

Koszt brutto podjętego przedsięwzięcia to 17.290.000 zł. Miasto pozyskało dotację w kwocie 14.040.000 zł. Konieczne było więc zabezpieczenie kwoty podatku VAT w wysokości 3.250.000 zł.

Swoje zdanie odnośnie przedsięwzięcia wyrazili kolejno prawie wszyscy obecni na spotkaniu radni. Jako pierwszy głos zabrał Roman Groblica, który podziękował za podjęte działania i wspomniał, że już od dawna temat był poruszany lecz początkowo nie spotkał się z aprobatą. Z tezą, że radni Towarzystwa Samorządowego od dawna walczą o podjęcie działań w kierunku geotermii nie zgodził się przewodniczący rady Dariusz Jasak.

-Ja widzę, że sukces ma wielu ojców. Także tutaj radni Towarzystwa Samorządowego przyklejają się do geotermii jak rzep do psiego ogona. Przejrzałem przed sesją wszystkie protokoły z sesji, które odbyły się w kadencji ubiegłej i w roku 2014 o geotermię pytałem tylko ja- mówił Jasak.

Mimo optymistycznych założeń w sali pojawiły się również osoby do inwestycji podchodzące sceptycznie.

-Kwota 14. 040. 000 zł jest kwotą bardzo wielką, konieczność zapłacenia VATu, proporcjonalnie nie jest to wielka kwota i trzeba się zastanowić, czy 3. 250. 000 zł możemy znaleźć w budżecie miasta na przyszły rok, czy warto wchodzić w kolejny dług. Co prawda jak przeglądamy wielkości odsetek spłat i rozłożenie w czasie, myślę, że zagrożenia nie ma, ale przed nami następny krok- mówił Albin Zańko.

Swoje obawy wyraził również Wojciech Rygiert według którego jest nadzieja na powodzenie przedsięwzięcia, jednak trzeba poczekać na ostateczny efekt badań.

-Geotermia bardzo szumnie powiedziane, być może jest to jakaś szansa. Ale dobrze, że pan przewodniczący zauważył, że 15 lat za późno. I tu nie chodzi o to, czy to było dofinansowywane czy nie było, ale geotermia jest jakimś cudem. Właściwie wszyscy mamy nadzieję, natomiast myślę, że martwienie się o to, co mamy dalej z tym robić, to wydaje mi się, że to jest bez sensu. Nigdy nie dojdziemy do tego poziomu, chociażby jak Uniejów, bo nie da się już doścignąć Uniejowa, cokolwiek by się w Turku nie wydarzyło. I nie wiem jaka by była woda, bo trafiła do mnie taka ulotka i właściwie z tej ulotki wynika, że my naprawdę chyba jako jedyni w Polsce mamy najlepsze warunki do odwiertu, a wydaje mi się, że chyba tak nie jest. Z tą geotermią jest różnie. Nie da się już iść tak daleko jak Uniejów. Uniejów zrobił to chyba w 2002 roku i dzisiaj mogą stanowić wzór do kierunku, w którym my 15 czy 16 lat później próbujemy wyjść- mówił radny Rygiert.

O tym, że to dopiero pierwszy krok mówił Andrzej Perliński. Według niego kluczowym aspektem jest pełna dokumentacja, którą uzyskać będzie można po wykonaniu odwiertu.

-Co z tego, jeżeli będziemy mieli wysoką temperaturę, która będzie nas satysfakcjonować, ale mineralizacja uniemożliwi np. współpracę z siecią ciepłowniczą bo będzie wymagała tak dużych nakładów, żeby tę wodę przystosować. Szanowni państwo, najpierw cieszmy się z tego, że mamy pieniądze, z następnym krokiem zabezpieczmy pieniądze w budżecie na opłacenie podatku VAT za wykonany odwiert. Jak będziemy mieli dane konkretne to w oparciu o nie będzie można ewentualnie jakiś biznesplan sporządzić, wówczas będziemy działać dalej, bo na pewno nie zaniedbamy takiej możliwości.

Celem projektu jest rozpoznanie złóż wód termalnych, perspektywicznych poziomów wodonośnych oraz przeprowadzenie testów hydrologicznych i badań fizykochemicznych, umożliwiających ocenę parametrów złóż. Projektowane parametry otworu to temperatura wody 70 oC, wydajność to 200 m3/h, mineralizacja 120 gram na metr sześcienny.

-Chcemy przede wszystkim znaleźć alternatywę dla naszego miasta. Cel jest jeden, żeby przede wszystkim można było wykorzystać wody, które znajdują się pod Turkiem do ogrzewania miasta. Żebyśmy mogli te wody wykorzystać dla mieszkańców naszego miasta. Jest analiza techniczna możliwości wykorzystania energii wód geotermalnych w systemie ciepłowniczym miasta Turku. I w tym momencie okazuje się, że jest szansa na to, żebyśmy tutaj mogli osiągnąć naprawdę niezłe efekty i opłacalność, jeżeli chodzi o wykorzystanie wód geotermalnych- mówił burmistrz Romuald Antosik.

Zadanie ma być wykonane do końca sierpnia 2019 roku.

 

Kolejne remonty w turkowskim szpitalu. Już niebawe...
Kolejny skandal budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Eko w czwartek, 12 lipiec 2018 21:43

Dziękuje TS, że zmusiliście Antosika do działania w sprawie geotermii. Jednak trzeba mu patrzeć na ręce, żeby nie zmarnował tego pomysłu. Może nie zdąży.

Dziękuje TS, że zmusiliście Antosika do działania w sprawie geotermii. Jednak trzeba mu patrzeć na ręce, żeby nie zmarnował tego pomysłu. Może nie zdąży.
Gość - AJ w czwartek, 12 lipiec 2018 21:43

Brawo TS! Jasak "pytał" a Wy działaliście - ot taka "drobna" różnica...

Brawo TS! Jasak "pytał" a Wy działaliście - ot taka "drobna" różnica...
Gość
wtorek, 26 maj 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.