Gm.Turek: Ciężarówki z węglem niszczą drogę. Kto za to zapłaci?

Bożena Ignasiak

Transport węgla z turkowskiej kopalni do elektrowni w Koninie budzi wiele kontrowersji. Głównie ze względu na to, że stan lokalnych dróg pogarsza się w zastraszającym tempie. Sprawę po raz kolejny poruszono podczas sesji rady gminy Turek.

Kwestię opłakanego stanu drogi prowadzącej w kierunku kopalni poruszyła radna Bożena Ignasiak. Stan nawierzchni - głównie ze względu na transport węgla wielkimi ciężarówkami - w ciągu kilku miesięcy znacząco się pogorszył, podobnie jest z drogą w Szadowie. Wójt Karol Mikołajczyk poinformował radę, że do kopalni wystosowano już pismo w tej sprawie.

- W poprzednich latach łataliśmy tam dziury i wykaszaliśmy rowy, ale tych dziur od Korytkowa do Warenki było kilka-kilkanaście. Teraz są to dziury bardzo duże i liczymy, że kopalnia też włączy się do działań, wiem, że nasze pismo dotarło już do odpowiednich osób - mówił wójt.

Problemem jest jednak m.in. nieuregulowany status prawny działek, na których droga się znajduje. Część jest własnością skarbu państwa, część skarbu państwa i kopalni. Wójt zaznaczał, że gdyby była to droga gminna, to byłyby tam znaki zakazu poruszania się samochodów powyżej określonej ładowności. Jest to jednak droga zakładowa, i - jak zaznaczał wójt gminy Turek - to słowo „zakładowa” ma tu szczególne znaczenie i pozwala liczyć na to, że kopalnia włączy się w naprawę drogi.

Jednak, żeby móc cokolwiek zrobić na wspomnianej drodze trzeba będzie pomyśleć o uporządkowaniu strony formalno-prawnej. Tu musi być jednak dobra wola kopalni. Trudno bowiem, żeby gmina sama na własny koszt wykonywała wszystkie prace.

Gm. Turek: Zmniejszą inwestycje, żeby dołożyć do s...
Prokuratura Okręgowa w Koninie podsumowała rok. Ad...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - zyx w czwartek, 21 luty 2019 08:15

A nowa droga w strefie inwestycyjnej jak wygląda? Krawężniki poobrywane, wycinki asfaltu nie połatane, pozapadane chodniki.

A nowa droga w strefie inwestycyjnej jak wygląda? Krawężniki poobrywane, wycinki asfaltu nie połatane, pozapadane chodniki.
Gość - Paweł w piątek, 22 luty 2019 18:31

Droga w strefie inwestycyjnej to miasto Turek- nie gmina szanowny zyx

Droga w strefie inwestycyjnej to miasto Turek- nie gmina szanowny zyx
Gość
poniedziałek, 01 czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.