Gm. Turek: Dzień Sołtysa świętowano w zmodernizowanej świetlicy

Pęcherzew

Tradycyjne spotkanie z okazji Dnia Sołtysa, które w tym roku odbyło się w Pęcherzewie (gm. Turek) połączono z podsumowaniem działań podjętych w ramach modernizacji tamtejszej świetlicy wiejskiej. Gościem specjalnym tego dnia był wicemarszałek województwa wielkopolskiego, Krzysztof Grabowski.

Jak na wstępie wspomniał wójt Karol Mikołajczyk, samorząd gminy Turek w 2018 roku złożył wniosek na dofinansowanie trzech przedsięwzięć. Remontu świetlicy w Pęcherzewie, Chlebowie i Korytkowie. Łączna kwota dofinansowania na te trzy zadania wyniosła ponad 620 tys.zł. W październiku 2018 podpisano umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego na to dofinansowanie i w tym samym roku rozpisano przetarg na te trzy zadania.W ramach remontu wykonano takie prace, jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, wymiana podłogi, sufitu podwieszanego, dodatkowej wentylacji mechanicznej, docieplenie stropu, naprawa tynków wewnętrznych oraz malowanie, remont schodów zewnętrznych, przebudowa i remont instalacji wodno- kanalizacyjnej, instalacji
centralnego ogrzewania elektrycznego czy przebudowa instalacji elektroenergetycznej. W listopadzie 2019 roku uroczyście otwarto świetlicę w Pęcherzewie, a już w lipcu 2021 roku gmina Turek podpisała umowę o udzieleniu pomocy finansowej z Samorządem Województwa Wielkopolskiego na realizację drugiego etapu prac w świetlicy. Projekt współfinansowany był z programu „Wielkopolskiej Odnowy Wsi 2013-2020”, w ramach konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś – XI edycja”.

Zmodernizowana świetlica w Pęcherzewie stała się miejscem spotkań mieszkańców, w którym realizowane są m.in warsztaty florystyczne czy garncarskie, warsztaty świąteczne, spotkania mikołajkowe czy też akcja szczepień przeciwko COVID-19. O tym wszystkim zebrani usłyszeli podczas specjalnej multimedialnej prezentacji.

- Te świetlice żyją. We wszystkich świetlicach cały czas coś się dzieje. Dzięki temu, że mamy tyle świetlic, powstaje cała masa stowarzyszeń, są strażacy. Działania inwestycyjne nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie wsparcie urzędu marszałkowskiego, chociażby w ramach Wielkopolskiej Odnowy Wsi - podkreślał wójt Karol Mikołajczyk.

Podejmowanych inicjatyw gratulował również marszałek Krzysztof Grabowski:

- Zobaczyliśmy, jak ważne jest, żeby środki pozyskiwać. Trudno byłoby z własnych środków zmodernizować tak wiele świetlic. Cieszę się, że te środki z Unii Europejskiej i Samorządu Województwa Wielkopolskiego w taki sposób wpłynęły na rozwój świetlic w gminie Turek - mówił marszałek, składając przy tym życzenia sołtysom obecnym na sali.

Podczas kolejnej części spotkania podsumowano dotychczas podejmowane działania oraz przekazano istotne informacje dotyczące planów oraz zaplanowanych inicjatyw na terenie gminy Turek.

Romuald Antosik: Czy powiat nie potrafi już nic sa...
Malanów: Pijany kierowca próbował uciec. Został uk...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 28 listopada 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.