Gm. Turek: Historyczny budżet na 2022 rok przyjęty

Gmina Turek

-Możemy mówić że to budżet faktycznie historyczny ze względy na planowane wydatki inwestycyjne zaplanowane na kwotę ponad 24 mln zł - tak o planie dochodów i wydatków na 2022 rok mówił wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk. Podczas środowej (29 grudnia) sesji radni jednogłośnie zdecydowali o przyjęciu budżetu na nadchodzący rok.

-Przed nami dużo wyzwań, pewnie dużo pracy, ale miejmy nadzieję, że uda nam się zadania inwestycyjne zrealizować i wszystkie środki które pozyskaliśmy uda się wykorzystać. Wierzę też, że pozyskamy coś w ramach kolejnych naborów Polskiego Ładu i ta kwota na inwestycje będzie większa niż planowana, czego sobie dzisiaj należałoby życzyć. Problemem tego budżetu jest to, że doszliśmy do momentu gdy dochody bieżące równają się z wydatkami bieżącymi. Jest tendencja niosąca obawy o kolejny rok. Budżet wydaje się odważny jeśli chodzi o inwestycje i rekordowy - mówił Karol Mikołajczyk, dodając, że gmina praktycznie nie ma zadłużenia (jest na poziomie ok. dwóch milionów złotych).

Decyzją radnych ustalono dochody na 2022 rok w wysokości ponad 57,5 mln zł, zaś wydatki w kwocie 65,3 mln zł. Na inwestycje samorząd zamierza przeznaczyć ponad 24,3 mln zł.

- Najważniejsze zadania to budowa dróg osiedlowych, mamy też już środki z Polskiego Ładu. Mówimy też o zadaniu budowy kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. Jest to zadanie warte ponad 8 mln zł. Dalej jest budowa kanalizacji - też otrzymaliśmy blisko 5 mln zł na to przedsięwzięcie. Przed nami decyzje, gdzie te odcinki będziemy budować, przygotowanie dokumentacji i próba zrealizowania tego w 2022 roku. Jeśli chodzi o drogi to jesteśmy gotowi, bo mamy praktycznie wszystkie pozwolenia na budowę. Problem tylko w tym, że czekamy na ostateczne decyzje o rozstrzygnięciu rządowego programu, żeby wiedzieć na jakie drogi i z którego funduszu ogłosić przetargi - mówił wójt gminu Turek.

Na 2022 rok zaplanowano takie zadania jak: rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej w gminie Turek, budowa kanalizacji deszczowej w pasie DW 470 w miejscowości Cisew, budowa drogi gminnej w miejscowości Obrębizna, budowa dróg osiedlowych w Obrzębinie i Słodkowie Kolonii, wykonanie dokumentacji projektowej w Kowalach Księżych, budowa chodnika na terenie sołectwa Słodków Kolonia, przebudowa dróg osiedlowych w miejscowości Cisew, budowa instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych do produkcji energii ze źródeł odnawialnych na terenie gminy Turek.


Budżet powiatu tureckiego na 2022 rok z dużymi inw...
Tuliszków: Radni jednomyślnie za przyszłorocznym b...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 11 grudnia 2023

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.