Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Gm. Turek: Kosmiczna kwota wydatków na inwestycje w 2023 roku. Radni przyjęli nowy budżet

Gmina Turek

-To, co jest w tym budżecie najistotniejsze to wydatki majątkowe. Mamy zawrotną kwotę ponad 38 mln zł. To jest kosmiczna kwota - mówił wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk tuż przed głosowaniem nad przyszłoroczną uchwałą budżetową. Plan dochodów i wydatków został przez radnych zaakceptowany jednogłośnie.

Dochody gminy Turek zaplanowano na poziomie ponad 75 mln zł, a wydatki to kwota 83 mln zł. Deficyt zostanie pokryty nadwyżką z lat ubiegłych. Po stronie dochodów najistotniejszą pozycją są dochody podatkowe, w które wynoszą łącznie ponad 18 mln zł. Jak podkreślił wójt Karol Mikołajczyk, cieszy fakt, że na przyszły rok planowana jest wyższa niż w poprzednich latach subwencja oświatowa. Jeśli chodzi o wydatki, to w planowanym budżecie po oraz pierwszy jest sytuacja, że wydatki bieżące są planowane na wyższym poziomie niż dochody bieżące. Ma to związek z wysokimi kosztami bieżącego funkcjonowania - wzrost kosztów energii czy też wyższe płace minimalne.

Wójt gminy Turek podkreślając rekordowo wysoką kwotę na wydatki inwestycyjne zauważył, że w toku całej kadencji 2014-2018 na inwestycje wydano 35 mln zł, a tylko na przyszły rok zaplanowano kwotę ponad 38,5 mln zł.

- Uczciwie musimy przyznać, że to wiele środków które zostały przeniesione, bo pewnych zadań nie udało się zrealizować, takich jak chociażby fotowoltaika (6 mln) czy budowa dróg na osiedlach (12 mln zł), kanalizacja - przyznał Karol Mikołajczyk.

Do najistotniejszy zadań inwestycyjnych planowanych na przyszły rok znalazła się budowa dróg w Cisewie czy Obrzębinie. Planowany koszt działań na drogach to 20 mln zł. Planowana jest rozbudowa sieci kanalizacyjnej w Słodkowie, a także uzupełnienie brakujących odcinków w Żukach, Obrzębinie i Cisewie. Gmina zainwestuje też w przydomowe oczyszczalnie ścieków, budowę wodociągu i wymianę oświetlenia ulicznego. Powstaną dwa obiekty sportowe - w Słodkowie oraz Chlebowie.

- Budżet jest bardzo ambitny, duże wyzwania stoją przed gminą, a czasy są , jakie są. Cały czas nie wiemy, jak inflacja odbije się na inwestycjach, jaka będzie kondycja potencjalnych wykonawców, czy będą problemy. To będzie ciekawy rok, Miejmy nadzieję, że uda nam się to zrealizować i z takim przekonaniem proszę o uchwalenie tego budżetu - wskazywał wójt Mikołajczyk

Władysławów: Wigilijne spotkanie z seniorami w Gmi...
Jak zgłosić wypadek w pracy?

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 19 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.