Gm. Turek: Młodzieżowa Rada Gminy jeszcze nie tym razem

Urzą Gminy Turek

Do Rady Gminy Turek wpłynęła petycja dotycząca utworzenia Młodzieżowej Rady Gminy. Pomysł - choć słuszny - z przyczyn formalnych musiał zostać odłożony na półkę. Pomysłodawcą nie jest bowiem mieszkańcem gminy Turek.

Janusz Król powołując się na ustawę z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach wniósł o utworzenie młodzieżowej rady gminy uzasadniając, że młodzież z terenu gminy może zyskać realny wpływ na tworzenie prawa na szczeblu lokalnym, jak również może rozwinąć swoje umiejętności i kompetencje w zakresie wiedzy o funkcjonowaniu lokalnego samorządu i motywację do większej aktywności obywatelskiej. Przepisy mówią jednak że rada gminy może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy z własnej inicjatywy lub na wniosek:
- wójta,
- podmiotów reprezentujących zainteresowane środowiska, w szczególności organizacji pozarządowych lub podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2022, poz., 1327 ze zm.), działających na terenie danej gminy,
- samorządu uczniowskiego lub samorządu studenckiego z terenu danej gminy

Komisja Skarg Wniosków i Petycji ustaliła, że dotychczas żaden ze wspomnianych podmiotów nie wyszedł z inicjatywą utworzenia młodzieżowej rady gminy. Komisja wskazała natomiast, że inicjatywa utworzenia młodzieżowej rady gminy jest bardzo dobra, jednak powinna wyjść oddolnie tj. od dzieci i młodzieży z terenu gminy Turek. Po analizie wniosku zawartego w petycji stwierdziła, że na chwilę obecną nie ma żadnych przesłanek do uruchomienia działań skierowanych na utworzenia młodzieżowej rady gminy. Rozpatrywana petycja został przesłana przez osobę spoza gminy Turek, a żadne z środowisk gminnych nie zgłosiło potrzeby utworzenia takiego gremium.

Piękne wernisaże w turkowskim muzeum
Gmina Turek wsparła rewitalizację miejskiego parku

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 03 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.