Gm. Turek: Oświata położy się cieniem na przyszłorocznym budżecie

Sesja Rady Gminy Turek

Oświata w gminie Turek, choć stoi na dobrym poziomie, to wymaga nakładów finansowych. Wszystko wskazuje na to, że w przyszłym roku samorząd dołoży do szkolnictwa o wiele więcej niż dotychczas. Taka sytuacja nie pozostanie bez wpływu na stan całości gminnego budżetu na 2020 rok.

Sytuację w oświatowych finansach poruszono podczas poniedziałkowej sesji rady gminy Turek.

- Jak Państwo wiecie przez ileś lat udało nam się kwotę ustabilizować na poziomie 4 mln zł. Bo tyle do tej oświaty dopłacaliśmy w poprzednich latach. Realizując przy tym kilka zadań inwestycyjnych w tych szkołach. W ostatnich kilku latach udało nam się rozbudować szkołę w Chlebowie. W roku ubiegłym wyremontowana szkoła w Kaczkach Średnich. W tym roku wykonywaliśmy mały remont w Turkowicach. Nie wspomnę o tym, jak budowaliśmy Orliki czy boiska wielofunkcyjne przy szkołach. Możemy stwierdzić, że baza naszych szkół jest na dobrym poziomie w porównaniu z innymi gminami, czy nawet z miastem. Ale jak wiecie przed tym przestrzegałem i mówiłem, że w momencie, kiedy w oświacie nastąpiły zmiany organizacyjne, rząd mówi o reformie, będziemy mieć w gminie taką sytuację, że będzie niższa subwencja bo tracimy cały rocznik uczniów. W wyniku tego, że uczniowie z gimnazjów wrócą do podstawówek do klas siódmych i ósmych będziemy mieć więcej klas, więcej oddziałów czyli większe koszty – mówił na wstępie wójt Karol Mikołajczyk Gminę.

Wzrost kosztów, jakie gmina poniesie na oświatę wywołały również podwyżki dla nauczycieli, które trzeba było pokryć z samorządowej kasy. Jak wskazywał wójt, w przyszłym roku i to przy dużych cięciach trzeba będzie zaplanować dodatkowe siedem i pół miliona zł na dołożenie do subwencji. Pod uwagę trzeba wziąć, że gmina zanotuje w 2020 roku niższe o blisko 700 tys. wpływy z tytułu podatku, tylko ze względu na zerowy PIT dla osób od 18 do 26 roku życia.
Odbije się to niestety na gminnych inwestycjach.

– Udawało nam się do tej pory na zadania inwestycyjne nawet w najgorszych latach wygospodarować kwotę na poziomie 6,7 mln zł. Na rok 2020 mamy w planie zaledwie 2,4 mln zł – mówił wójt Mikołajczyk, podkreślając jednocześnie dobry stan oświaty na terenie gminy Turek.
Malanów: XII Turniej Tańca Towarzyskiego i Dowolne...
Gm. Turek: Wzrosną podatki od nieruchomości i poda...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 12 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.