Gm. Turek: Planują, budują i remontują

Sesja Rady Gminy Turek

Budowa ul. Jagodowej w Cisewie, działania projektowe w zakresie przebudowy drogi krajowej nr 72, a także projekty dla Chlebowa i Turkowic - to inwestycje, które prowadzi i planuje wdrożyć gmina wiejska Turek. O planach oraz ich realizacji opowiedział podczas czwartkowej (20 lutego) sesji wójt Karol Mikołajczyk.

Starania o środki dla Chlebowa i Turkowic i plany na przebudowę dwóch „krajówek”

Jak poinformował wójt Mikołajczyk obecnie remontowana jest elewacja budynku świetlicy wiejskiej w Chlebowie. Trwa również przebudowa i rozbudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku stacji uzdatniania wody w Chlebowie oraz remont Szkoły Podstawowej w Turkowicach.

Przygotowywane są również dwa wnioski do Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu Pięknieje Wielkopolska Wieś. Pierwsze zadanie zaplanowano pod nazwą „Miejsce rekreacji dla dzieci i młodzieży w miejscowości Turkowice” natomiast drugie to „Chlebów- miejscowość z tradycją wypiekania chleba”. W przypadku Turkowic zabezpieczono w budżecie kwotę 72,5 tys. zł - pełną kwotę zadania. Dofinansowanie, o które stara się samorząd z Urzędu Marszałkowskiego to natomiast kwota 30 tys. zł. Dla projektu w Chlebowie w budżecie zapisano kwotę 49,9 tys. zł, w tym niespełna siedem tysięcy z funduszu sołeckiego. Kwota, jaką samorząd planuje pozyskać z samorządu wojewódzkiego to 28 tys. zł.

- W przypadku Turkowic proponuje się budowę miejsca rekreacji gdzie będą i elementy placu zabaw i elementy siłowni. W przypadku Chlebowa planujemy wykonanie małej altany z piecem chlebowym i miejscem na ognisko - mówił wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk.

Trwają również działania projektowe w zakresie przebudowy drogi krajowej nr 72 od Tuliszkowa do Słodkowa, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Jest prawdopodobne że w przyszłym roku ta przebudowa zostanie wykonana. W pierwszym tygodniu marca nastąpi także otwarcie ofert na przebudowę DK 83 z Turku do Kowali Pańskich.

- Cieszy nas to, że te działania są nie takie pozorne, ale bardziej konkretne choć na razie jeszcze w sferze dokumentacyjno-kosztorysowej - dodał wójt.

Kompromis na Jagodowej
Podczas sesji pojawiło się również pytanie o ul. Jagodową w Cisewie, gdzie na wniosek jednego z mieszkańców prace zostały wstrzymane. Wjazd do jego posesji znalazł się znacznie powyżej linii chodnika, biegnącego wzdłuż nowej drogi. Pomijając kwestie estetyczne, takie rozwiązanie było zupełnie niefunkcjonalne.

- Faktycznie przy wykonaniu tej drogi okazało się, że wjazd na posesję jest trudny i trzeba niewątpliwie dokonać przeprojektowania tego wjazdu. Jest problem stromej skarpy przy chodniku, w związku z czym mieliśmy spotkanie wszystkich zainteresowanych - mieszkańców, wykonawcy, inspektora nadzoru. Wtedy zadecydowaliśmy, że zostanie przygotowane konieczny zakres wraz z kosztorysem - wyjaśniał wójt Mikołajczyk. Gdy zapadną wiążące ustalenia będzie można wznowić prace na ul. Jagodowej.

Władysławów: Forum potrzeb i problemów rolników
Gm. Turek: „Wiele było szumu i hałasu”, czyli co z...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 06 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.